Güzellik Kavramını Değiştiren 5 Başarılı Model

06:49


Bu sene New York Moda Haftası'nda güzelliğin dış görünüşten ziyade kalpte olduğunu vurgulandı diyebiliriz.  NYFW kapsamında bu sezon podyumda, tekerlekli sandalyeleri ile kadın modeller, ampute bir erkek model ve Down sendromlu Madaline Stuart vardı.

Aslında güzellik kavramını son birkaç yıldır değiştiren modeller var, iyi ki de var. Madem etiketlerimizle yaşıyoruz bu dünyada, o zaman etrafımızda ve rol model almak için karşımızda farklı etiketlerin olması güzel!

Ezberletilen güzellik normlarını domino taşı gibi yıkan, güzellikleri ve duruşlarıyla fark yaratmış 5 modelden bahsedeceğim bu yazımda.1- Albino model - Shaun Ross


Albino olması sizi yanıltmasın, Shaun aslında Afro-Amerikan. Tabii bir siyah olarak albino olmak onun hiç pek kolay olmamış. Ama Shaun Ross, kendi şansını kendi yaratanlardan. Youtube kanalı sayesinde tanınmış ve şuan abartısız en başarılı erkek modellerden.2- Vitiligo hastası Winnie HarlowWinnie, bir çeşit deri hastalığı olan vitiligoya  4 yaşında yakalanmış ve oldukça zor bir çocukluk ve okul dönemi geçirmiş. Hatta edilen alaylara ve zorbalıklara dayanamamış ve liseyi yarıda bırakmak zorunda kalmış. Oldukça acımasız bir şekilde güzellik algısını yaratan moda dünyasına kendini kanıtlaması da çok kolay olmamış. Ama şimdi podyumların, reklam ve klip çekimlerinin aranılan isimlerinden beri. Rahatsızlığı adeta onun imzası haline geldi.3- Büyük beden model Tess HollidayTess'in model ünvanı Vogue Italia, Refinery29 gibi otoriteler tarafından verildi. Tess Holiday, Instagram'da başlattığı "effyourbeautystandards" akımı sayesinde tanındı. Şimdi Milk model ajansı ile çalışıyor. Şuan hem blogger, hem model, hem de makyaj sanatçısı.4- Down sendromlu melek - Madaline Stuart18 yaşındaki model Madaline, geçtiğimiz haftalarda New York Moda Haftası'nda podyumda yürüdü, diğer modellerden farklı olarak Down sendromu var ve bunun model olmak için bir engel olmadığını çok da güzel bir şekilde kanıtladı. Madaline, engellilerin toplumda dışlanmasını durdurmak ve insanların güzellik algısı üzerine düşüncelerini değiştirmek istiyor. Dünyayı değiştirmeyi hedefleyen Madaline'in sosyal medya hesaplarını takip etmenizi öneriyor ve hayallerinin peşinden gitmesi için ona tüm iyi dileklerimi gönderiyorum.5- Kas distrofisi olan moda editörü - Jillian MercadoJillian da sosyal medyada keşfedilenlerden. Moda editörü ve blog yazarı olan Jillian Mercado, kaslarının gelişememesi sebebiyle tekerlekli sandalyeye mahkum. Ama bu dünya devi bir markanın reklamları için poz vermesine engel değil. Diesel'in artistik direktörü Nicola Formichetti tarafından keşfedilen ve Diesel'in 2014 ilkbahar koleksiyon çekimleri için kamera karşısına geçen Jillian, isteyince yapamayacağımız hiçbir şey olmadığının kanıtı oldu adeta.


Hayal ettiğimiz ve hayallerimize ulaşmak için çabalamaktan vazgeçmediğimiz sürece hiçbir şey imkansız değil. Belki yukarıdaki modeller ya da dünyada binlerce insan, belki siz, belki ben bir dezavantajla doğmuş olabiliriz ama bunu avantaja çevirmek bizim elimizde. Tek ihtiyacımız olan biraz sabır, çok çalışmak ve umut etmeyi bırakmamak.


Umarım ilham verici, motive edici ve ufuk açıcı bir post olmuştur. Okuduğunuz için teşekkürler, sevgiler.

You Might Also Like

3 yorum