Moda ve Sanat Kitap Önerileri

10:17

Tekrar merhaba,

Bugün kitaplığımın baş köşesini süsleyen ve ayılıp bayılarak okuduğum moda ve sanat kitaplarımdan bahsedeceğim. Eğer bu konularda kitap önerisi arıyorsan doğru yerdesin!


Kitabın dili ingilizce. Bana ablam getirmişti USA'dan. O yüzden Türkiye'de nerede bulabilirsiniz, ne kadara alırsınız pek bilmiyorum.
 Aslında bu kitap tam bir moda kitabı değil bence. Polka dot, Black-White gibi temaları var ve bu temalara uygun çok fashionable ve aynı zamanda sanatsal fotoğraflar yer alıyor. Bence bu yüzden tam bir ilham kitabı, tam bir başucu itemi.

Bu da ingilizce ve ablamın hediyelerinden. Bir tumblr yapıtaşı. Aynı zamanda moda devi Christian Dior imzası taşıyan bir moda sözlüğü. Adı üstünde alfabetik sırayla moda terimleri açıklamaları var. Çok tatlış bir kitap. Moda alanında ilerlemek isteyenler özellikle, okusun bence!Moda okuluna gitmeden moda eğitimi almış kadar olmuyorsunuz tabii ki. Ama moda sektörü için genel kültür seviyesinde bir şey öğrenebilirsin. Ayrıca içinde çok hoş illüstrasyonlar da var. Bende ingilizcesi var ama bu kitabın türkçesini de görmüştüm D&R'da yanılmıyorsam ( Emin olamadım ama ).


İllustrasyon demişken, bir Hayden Williams olmak istiyorsanız, az biraz da yeteneğiniz varsa bu kitaba ya da türevlerine ihtiyacınız olabilir. Basic insan anatomisinden, kıyafetlerin vücutta duruşuna, drapelere, renklendirmeye kadar her şey basitçe anlatılmış. Yine ingilizce ama bunun türkçe benzerlerini bulabilirsiniz.Tüm kitaplarım ingilizce değil tabii ki :) Modanın devrimci kadını Coco Chanel'in hayatını anlatan bu kitabı şiddetle öneriyorum. Rüya gibi hayat ve o rüyaya uyanmak için Gabriel'in yaşadıklarını ben bir solukta okumuştum. Hatta tekrar okuyasım geldi bak.Hangi mesleği yapıyor olursanız olun, özellikle de yaratıcılık gerektiren bir mesleğiniz varsa sanat ilham almanız ve beslenmeniz için olmazsa olmaz. Ya da müze gezerken çok cahil kalmak istemiyorsanız ve ekspresyonizm ya da kubizm dışında bir akım öğrenmek istiyorsanız bu kitabı alın derin!Bu kitabı da yeni aldım aslında, henüz tamamen okumaya fırsat bulamadım. Ama ara ara göz attım, modern sanatı modern sanat yapan unsurlardan bahsediyor, ayrıca efsanevi sanatçılar ve sanat akımlarına da yer verilmiş. Kesinlikle zaman kaybı değil.
Girls dizisini izleyenler bu kitabı bilir belki ( ben bayılırım!). Girls dizisinin yönetmeni ve başrol oyuncusu Lena Dunham'ın Not That Kinda Girl kitabını yani orijinal versiyonunu uzun süredir almak istiyordum. Geçenlerde kitapçıda denk gelince "iyi madem, türkçesini okuyayım" dedim. Ama çeviri nasıldır bilmiyorum daha okumadım. Okuyunca belki bir post yazarım. 

.......................

Bu arada ben bir Youtube kanalı açtım, şimdilik çok amatörce videolar hazırladım. Hatta moda ve sanat kitapları önerilerim ilk denememdi. Aşağıda izleyebilirsin. ↓↓↓↓↓

Diğer videolarım daha iyi oldu bence. Kanalımdaki videoları izlersen çok sevinirim. Hatta abone olursan daha tatlı olur ❤❤❤


You Might Also Like

0 yorum