Güzel Kokmanın Önemi ve Parfüm Önerileri

10:13

Herkese merhaba,

Bugün parfüm hakkında yazmak istedim. Parfüm hakkında birkaç bilgi ve benim severek kullandığım ürünlerin önerisini bulacaksınız bu yazıda. Yazının sonunda ise bir bonus var :)

Parfümün icadı 

Antik çağlardan beri güzel kokmak için insanlar çeşitli çiçeklerin, baharatların kokularını karıştırdılar. Ama modern parfümün icadı 16.yy gibi Fransa'da gerçekleşti. Çünkü sokaklar, evler e insanlar o kadar kötü kokuyordu ki bu kokuyu bastıracak bir şeye ihtiyaçları vardı.

Parfüm hakkında yanlış bilinen

Parfüm güzel kokmamızı sağlar evet ama kötü kokan bir vücudun üzerine sıkmamamız gerekir. Yani ter kokuyorsanız bu kokuyu parfümle saklamaya çalışmayın. Hemen gidin duş alın, ya da çok zor durumda kalırsanız deodorant kullanın.Güzel kokmak için parfüme mi ihtiyacımız var?

Hayır, tabii ki de yok. Bazı insanların ten kokuları o kadar güzeldir ki, böyle bir şeye ihtiyaç duymazlar. Teninizin güzel kokması için evden çıkarken bir şişe parfüm sıkmak zorunda değilsiniz. Her gün duş alır ve bedeninizi temiz tutarsanız ( buna yediğimiz içtiğimiz de dahil ) parfüm sıkmasanız da olur.

PARFÜM, MAKYAJ GİBİ BİR MASKEDİR. TEMİZ KOKMAK İSE MAKYAJA İHTİYAÇ DUYMAYAN GÜZEL BİR CİLDE SAHİP OLMAK GİBİDİR.

Parfümü vücudumuzun neresine sıkmalıyız?

Kıyafetlerimize sıktığımız parfüm, bir kaç gün güzel kokmamızı sağlayabilir. Ama vücutta parfüm, kulak arkalarına, el bileklerine ve diz kapağı arkasına sıkılmalıdır.3 gün kalıcı 5 liralık parfüm oyununa gelmeyin.

Ucuz diye aldığınız o parfüm, arkanızda gerçekten ucuz bir koku bırakacaktır. Orijinal parfüm kullanın, bir kaç damlası bile yeterli olacaktır. İlla orijinal parfüm kullanacağım diye bir şişeye 300 lira vermek zorunda değilsiniz, mesela 35 tl civarı Adidas parfümlerini kullanabilirsiniz.
Parfüm önerilerim

Jimmy Choo - Flash ( Hayatımın kokusu diyebilirim.)
Shiseido - Zen ( Bu da gerçekten çok etkili ve unutulmaz bir koku ama taklitlerini kullanmayın, aynı etkiyi yaratmıyor.)
Estée Lauder - Modern Muse ( Bu sıralar kullandığım koku. 2014 yılın parfümü ödüllü. Evet çok hoş kokuyor, insanlar bu kokuyu üzerimde duyunca çok övüyor ama ben bu kokudan zamanla sıkılabilirim. )
Estée Lauder - La Vie Est Belle ( Tam anlamıyla güzel kız kokusu. İnsanları kokunuzla etkilemek isterseniz, tam size göre. Bende tester'ı vardı ama bitti, çok rahat kullanabileceğim bir parfüm.)

Zara - 92. Champs Elysees ( Romantik şişesi ile romantik ama baharatlı olmayan, vazgeçilmez bir koku. Zara'nın parfümleri genel olarak güzel oluyor zaten ama bu benim favorim. Hatta Modern Muse bittikten sonra tekrar alabilirim.)
Taylor Swift - Wonderstruck ( Taylor Swift gibi cici bir kızsanız ve şekerli kokuları seviyorsanız hoşunuza gidebilir. Öyle pamuk şeker gibi gibi de kokmazsınız.)


Burberry - Sport ( Sportif bir hayatınız varsa ve fresh kokuları seviyorsanız cidden çok beğenebilirsiniz. Ben sadece arada değişiklik olsun diye sıkıyorum. Benim için fazla fresh bir koku.)
Calvin Klein - Secret Obsession ( Ben tutkulu bir kadınım diyorsanız ve parfüm de baharat kokusu arıyorsanız sizin için doğru seçim olabilir. Ben sadece bazen gece çıkarken kullanıyorum, benim tenime biraz ağır gelen bir koku.)


Zamansız parfüm önerileri

Eğer klasik bir insansanız klasikleşmiş hatta ikonlaşmış efsane kokuları tercih etmeniz risksiz olacaktır. 


  • Thierry Mugler - Angel
  • Chanel - No.5
  • Chanel - Mademoiselle
  • Dior - Hypnotic Poison
  • Sarah Jessica Parker - Lovely
  • Vera Wang - Lovestruck
  • Marc Jacobs - Oh Lola!
  • Davidoff - Cool Water
  • Lancome - Trésor Midnight Rose


Sürprizli Bonus : Film ÖnerisiPerfume The Story of A Murderer ( Koku Bir Katilin Hikayesi )


Bu parfüm postuna bu film önerisini yapmazsam olmazdı. Güzel kokmak benim için çok önemli diyorsanız bir de bu filmi izleyin. 


You Might Also Like

0 yorum