Çağdaş Sanat || SSM ve Zero Geleceğe Geri Sayım

15:03


Bienal dolasıyla İstanbul sanata doyarken, ben de bayramdan önce üzerimdeki ölü toprağını atıp kendimi Sakıp Sabancı Müzesi'nin cennet gibi bahçesinde buldum. Ama ancak yazma fırsatı buluyorum. Malum yeni blog falan.

2 Eylül'de sergilenmeye başlayan ve 10 Ocak'a kadar sürecek olan Zero'yu çok merak ediyordum, o yüzden sergiyi gezdikten sonra izlenimlerimi yazmak istedim.
Öncelikle ZERO'dan bahsetmek istiyorum. Zero sadece bir sergi adı değil, bir sanat hareketi. Alman sanatçılar Heinz Mack ve Otto Piene tarafından geleceğe umutla bakmak ve sanat için yeni teknikler geliştirmek amacı ile başlamş bir hareket.

2. Dünya Savaşı sırasında, savaşın tüm kötü özelliklerinin yansıtıldığı ve hissedildiği zamanlarda kendilerini ifade etmekte zorlanan Alman sanatçıların, kendilerini ifade etmek için ortaya çıkardıkları bir akım.

O zamanlar sanat, on tane sıfır ile yazılabilecek kocaman bir boşluktaymış. Bu akımın yaratıcıları öyle anlatıyor. Bu sebeple onlar da eserlerini alışılageldik yöntemlerden farklı yaratmaya başlamışlar. Mesela içindekileri dışa vururken ateş ve ışık gibi şeyler kullanmışlar. Ve üretmek için sadece estetikten değil bilim ve politika gibi alanlardan da beslenmişler.

Hayranlıkla, büyülenerek ve ilham alarak gezdiğim sergiden bir kaç örneği sizinle paylaşmak istiyorum. Ama devamını gezmek için mutlaka sergiyi gezmeyi unutmayın. ( SSM çarşamba günleri ücretsiz bu arada. )

Heinz Mack tarafından yaratılan, müzenin bahçesindeki altın varaklı 9 sütun eser, gökyüzü ve deniz manzarasıyla nefes kesiyor. 

Heinz Mack - Zero Uhr 
Saatler sıfırı gösteriyor.

Otto Piene'nin Ateş Çiçekleri eseri.

Yine Otto Piene. Işık enstalasyonlarının olduğu bölmede adeta büyülendim.

Zero sanatçılarından Günther Uecker gerçekten benim için oldukça ilham verici oldu. Sanatçı çiviyi kendisini ifade ederken bir sanat dili olarak kullanıyor.

Günther Uecker
Alüminyum ve neon ışıklardan yapılan eserin içinden geçebiliyorsunuz.


Lucio Fontana

Lucio Fontana


Ayrıca Sakıp Sabancı Müzesi'nin müthiş bahçesinden ve sergiden görüntülerin olduğu vlogumu da izlemenizi öneririm. Kanalıma abone olmayı unutmayın!

You Might Also Like

0 yorum