Daha Az Para ile Geçinme Rehberi

03:27


Kazandığınız para ile rahatça geçinemiyor musunuz? Ya da o çok istediğiniz yurtdışı tatiline çıkmak için para mı biriktirmeniz lazım? Öğrencisiniz ve ayın yarısından fazlasında makarna ile mi besleniyorsunuz? 

Sizin daha az parayla geçinme yollarını öğrenmeniz gerekiyor. Bu listeyi sizin için hazırladım. 7 madde ile daha az para ile geçinmek elinizde.
1- Tek yaşıyorsanız yanınıza ev arkadaşı alın. Kiranız ve faturalarınız ikiye bölündüğünde bütçeniz rahatlayacaktır.2- Dışarıda yemek yemeyin. Çok acıkmadığınız durumlarda eve kadar bekleyip evde kendinizin hazırladığı/pişirdiği yemeği yiyin. Hem daha sağlıklı beslenmiş olursunuz, hem de aynı yemeği dışarıdan daha az paraya yemiş olursunuz.3- Kıyafet ve aksesuar alırken trend parçalara değil basic ürünlere yatırım yapın. Böylece her sezon değişen trendlere yetişmek için paranızı çar çur etmemiş olursunuz.4- Eğer çalıştığınız sektörle ilgili değilse moda, dekorasyon ve dedikodu dergilerine para vermeyin. Arkadaşlarınızda ya da gittiğiniz kafelerde okuyun. Mekanlarda müşterilere verilen ücretsiz dergileri alın.


5- Alkol ve sigara tüketiminizi yarı yarıya azaltın. Hatta yapabiliyorsanız hiç kullanmayın. Buradan artan parayı daha sağlıklı beslenmeye ve spora ayırabilirsiniz.


6- Alışveriş yaparken pasaj, pazar ve 2. el ürün satan yerleri tercih edin, alışveriş merkezlerinden uzak durun. Ya da mümkün olduğunca çok gitmemeye çalışın. Çünkü ihtiyacınız olan 2 parça ürünü almak istediğinizde gözünüz ister istemez diğer mağazalara da takılacak ve daha çok para harcayacaksınız. İşte bunlar hep küresel sermaye!7- Arkadaşlarınıza ve yakınlarınıza doğum günü hediyelerini kendiniz yapın. Elinizden bir şey gelmiyorsa bile cicili bicili doğum günü / tebrik kartları almak yerine bir karta içinizden gelenleri yazın.

Az para ile geçinme yolları şimdilik bu kadar. Eğer bu yazıyı beğendiyseniz ya da "ben daha farklı metotlar kullanıyorum." diyorsanız bu postun altına yorum yazabilirsiniz.

Bu tür yazıları severseniz, minimalist yaşam kategorisinde daha çok paylaşım yapacağım.

You Might Also Like

0 yorum