Moda ile Beslenen Yerli Diziler

21:09

Günümüzde moda sektörünün ne kadar etkili olduğundan bahsetmeme gerek yok. O kadar ki, toplumsal bir uyuşturucu haline gelen televizyon dizilerinde de kendine yer edindi. Hatta bazı dizilerin temel taşı oldu.


3 yabancı ve 3 yerli dizinin modayı ele alış biçimlerini anlattım. Bugün yerli dizileri konu aldım. Moda ile Beslenen Yabancı Diziler yazısını da linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Umarım beğenirsiniz.
Bu yazıya Gossip Girl'in yerli uyarlaması olarak ekranlara gelmiş Küçük Sırlar ile başlamak istiyorum. Türk tasarımcıları tanımamıza yardımcı olduğu için bu diziyi severim. Bildiğimiz Gossip Girl'le uzaktan yakından alakası olmayan bir dizi olmasına rağmen başrollerdeki Su ( Sinem Kobal ) ve Ayşegül ( Merve Boluğur ) karakterlerinin her giydiği merak edilir olmuştu. Gençlik dizilerine hasret olduğumuz zamanlara denk gelmesi, bu dizinin rağbet görmesinde çok etkili olmuştur bence.Her ne kadar başlarda çok izlense de erken final yapmak zorunda kaldı ama dizideki kıyafetlerin bazıları hala akıllarda. 

Su günlük kıyafetlerinde romantik kesimler ve soft renkler tercih edebiliyordu ama Ayşegül her zaman vamp bir stile sahipti. Dizideki diğer karakterler de çok şık ve trend parçalar giydiler ama ben bu iki karakter üzerinde durmak istedim.Diğer bir dizi ise Türkiye'nin tartışmasız en çok konuşulan dizisi, Aşk-ı Memnu. Kimi Bihter-Behlül aşkı için, kimisi Firdevs Yöreoğlu'ndan hayat dersleri almak için, kimisi de dizi boyunca giyilen kıyafetlerle birlikte son trendleri takip etmek için izledi. Özgür Masur, Elif Cığızoğlu gibi Türk tasarımcıları zirveye taşıyan dizidir resmen. 
Bihter'i dizi boyunca harika kıyafetlerin içinde gördük. Balo veya davetlerde şık tuvaletlerle boy gösterdi, zaman zaman uçuş uçuş elbiseler tercih etti. Sporda ya da kışın kalın montla bile şık olmayı başardı. Aşkı uğruna ölümü göze alan koca yürekli kadın, seni ve gardırobunu unutmadık!Sadece Beren Saat'in değil, Firdevs Yöreoğlu karakteri ile Nebahat Çehre'nin de kostümleri her hafta merakla beklendi.Güzellik ve bakımın yaşla ilgisi olmadığını kanıtladı adeta Firdevs Hanım. Duruşu, tavırları, makyajı, "Sen Bihter Ziyagil'sin, aptallık etme!" repliğini unutursak kalbimiz kurusun!


Sadece kadınlar değil, erkekler için de trendler yaratan bir diziydi Aşk-ı Memnu. Behlül karakteri ile Kıvanç Tatlıtuğ'un saç kesiminden, parfümüne, giydiği kıyafetlere kadar her şey çok konuşuldu.


Son olarak yakın zamanda izlediğimiz ve final yapan Medcezir 'i ele alalım. OC'nin Türkiye uyarlaması Medcezir'in moda danışmanlığını Deniz Marşan ve Başak Dizer yaptığı için olsa gerek karakterler stilleri ile destan yazdı. 

 Sürekli bir davette oldukları için haliyle gösterişli kıyafetler tercih etseler de Mira karakterinin gündelik stilini ben şahsen daha çok sevdim. Baskılı t-shirtler, parkalar, botlar ve kulak kelepçeleri Mira'nın stilinin en öne çıkan parçaları oldu.

 Mira'nın dışında Eylül karakteri de oldukça stil sahibiydi. Canlı renkli kıyafetler, özellikle etekler ve portföy çantalar tarzının en kilit parçalarıydı bana göre.
Dizinin en şık diğer iki ismi de Sedef ve Sude karakterleriydi. Sedef farklı takı seçimiyle dikkat çekerken, Sude adeta bir Hollywood starı gibiydi.Bu yazıyı hazırlarken gördüğüm kadarıyla Medcezir dizisinin insanlar üzerindeki, özellikle stilleri üzerindeki etkisi hala sürüyor. Çok da şeyapmamak lazım tabii :)

Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Takip ettiğiniz diziler içinde sizce moda ile en çok beslenen dizi hangisi? Yorum olarak yazarsanız sevinirim.

You Might Also Like

1 yorum

  1. Aşk-ı Memnu'daki kıyafetler gerçekten çok güzeldi. dizinin sonlarında Beren Saat'in giydiği iki mavi elbise hala aklımdadır.

    Modayla beslenen bir dizi olmasa da Merhamet dizisindeki kadınların giyim tarzlarını beğenirdim. Hem iş hayatında he de özel gecelerde örnek alınacak tarzları vardı.

    YanıtlaSil