Daha Minimalist Ama Daha Huzurlu Bir Yaşam İçin Öneriler

08:10

Bazen kendinizi boğulmuş gibi mi hissediyorsunuz? Üretkenliğiniz günden güne azalıyor ya da çalışırken odaklanamıyor musunuz? Daha ferah bir güne mi uyanmak istiyorsunuz?


Daha huzurlu ve daha üretken bir hayata sahip olmanız için öğrenmeniz gereken birkaç tüyo var. Bu listeyi sizin için hazırladım. 10 madde ile daha iyi hissetmek için minimalist yaşam önerileri!


1- Öncelikle temel kural fazlalıkları hayatınızdan atmak! 
Hayatınızda fazla olduğunu düşündüğünüz şeylerden vazgeçin. Fazla eşya, fazla insan, fazla yemek vs. Her şeyden ihtiyaç duyduğunun fazlasını alan insanın karakterindeki ve kültür düzeyindeki açıklığı sahip olduğu eşyalarla tamamlamaya çalıştığını düşünüyorum.

2- Yukarıdaki madde sanal ortam için de geçerli. İnternette kullanmadığınız hesapları, siteleri, blogları silin. 3- Aslında her yol ilk maddeye çıkıyor. Fazlalıkları hayatınızdan attığınızda az ile yaşamayı öğreneceksiniz. Özellikle az eşya ile yaşamayı öğrenin. Eşyaya bağımlı olmayın.

4- Eşyalarınız, kıyafetleriniz, aksesuarlarınız sade ama kullanışlı olsun. Sırf görünüşünü beğenip aldığınız ama işinize yaramayan bir şey evinizde ve dolaplarınızda fazla yer kaplamaktan başka bir işe yaramayacak.5- Stilinizi basic parçalardan oluşturun. Böylece her çıkan trendi takip etmek için çaba,
 zaman ve para harcamazsınız.

Ayrıca daha az para ile geçinme yollarını yazdığım yazım için  aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:6- Telefonunuzu, tabletinizi ve blgisayarınızı sık sık organize edin ve güncelleyin. Kullanmadığınız uygulamaları, gereksiz klasörleri silin. Uyanık olduğumuz her an elimizden düşmeyen akıllı cihazlarımız ne kadar düzenli olursa, biz de o kadar üretken oluruz.7- Dekorasyonunuzda açık renkleri hatta beyazı tercih edin. Açık renkler alanı olduğundan daha büyük gösterir. Bu da daha ferah ve huzurlu hissetmenizi sağlar.

8-Israrla söylediğim üzere kullanmadığınız eşyalardan vazgeçin. Çok iyi durumda olan parçaları satabilir, böylece Evden Para Kazanma Yolları yazımda bahsettiğim gibi bir miktar para kazanmış olursunuz. Satmak istemiyorsanız ya da satamıyorsanız arkadaşlarınıza, sevdiklerinize hediye edin. Hatta ihtiyaç sahiplerine bağışlamak en iyisi. Başkalarına yardım etmek ve onları mutlu etmek, sizi de daha huzurlu bir insan haline getirir.9- İş veya okul için masa başında çalışmanız gerekiyorsa masanızın üzerini temizlemek ile başlayın. Daha az eşyanın, daha çok boş alanın olduğu çalışma masası, beyninizdeki karışıklığı giderir ve daha iyi odaklanmanızı sağlar.

10- Tüketilip gidecek veya sonrasında size yük olacak şeylere para vermek yerine kendinize yatırım yapın. İlginizi çeken bir konuda eğitim alın, tatile gidin, sinema ve tiyatro izleyin. 

İnsanın sahip olduğu bilgi birikimi ile sahip olduğu eşyalar arasında ters orantı vardır. Bilgi, anı ve değer biriktirin, kıyafet ya da ayakkabı değil.

Minimalist yaşam önerileri şimdilik bu kadar. Eğer bu yazıyı beğendiyseniz ya da "ben daha farklı metotlar kullanıyorum." diyorsanız bu postun altına yorum yazabilirsiniz.

Bu tür yazıları severseniz, minimalist yaşam kategorisinde daha çok paylaşım yapacağım.

You Might Also Like

1 yorum

  1. Minimalizm, biçimciliğe karşı bir tepki oluşturur. Georg Wilhelm Friedrich Hegel’in ‘’Sade ama basit olmayan, yalın ama yavan olmayan bir güzellik anlayışıdır.’’ sözleri de minimalizmi desteklemektedir. 🌸 https://www.tarz2.com/az-coktur-sadelik-mutluluktur 💜

    YanıtlaSil