Contemporary İstanbul || Sanat Fuar İçin Mi?

04:21


Sanat sanat için mi? Sanat toplum için mi? Bu soruları zaten yıllardır duyduk ve olmayan entelektüelitemizle tartıştık. Son yıllarda bu sorulara bir yenisi daha eklendi: Sanat para için mi?

Tabii ki de sanatçılar da insan ve onların da para kazanmaya ihtiyaçları var. Bu yüzden sanat eserlerinin fuarlarda satılmasını mantıksız bulmuyorum, bence kitap fuarlarından hiç bir farkı yok.

12 - 15 Kasım tarihlerinde gerçekleşen Contemporary İstanbul Fuarı'nda biraz hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Aşırı mesaj kaygısı taşıyor olmalarından dolayı eserlerin büyük çoğunluğunun sanat ürünü mü, yoksa popüler kültür ürünü mü olduğuna karar veremedim. Evet, sanatçılar eserlerinden para kazanmalı ama sırf para kazanmak için eser üretmeleri ne kadar doğru?


Fuarda beni mesaj kaygısı taşıyan eserler kadar, kadın bedenini konu alan eserler rahatsız etti. "Cinsellik ve çıplaklığı konu alırsak otomatik olarak sanat yapmış oluruz" diye düşünmüş olmalılar. Evet, sanatçı gerektiğinde tabuları yıkmalı ama işin kolayına kaçıp değişik formlarda bir sürü vajina resmetmek ne kadar samimi?

Kadın bedeni zaten siyasete ve kapitalizme alet ediliyor.  "Ama kadın bedeni çok estetik" nidalarıyla özgünlükten uzak sanat eserleri üretmek ihtiyacımız olan en son şey diye düşünüyorum. Kadınları çıplak fotoğraf çektiğinizde ya da üreme organlarını kumaşlarla tasvir ettiğinizde toplumsal bir soruna parmak basmış ya da tabuları yıkmış olmuyorsunuz, maalesef.


Kadınlar ne siyaset için, ne reklam malzemesi olmak için, ne de işin kolayına kaçan sanatçıların eserlerine konu olmak için buradalar. Aynı şekilde erkekler de öyle. Aynı şekilde eşcinseller de öyle. Bırakın cinsellik üzerinden para kazanma sevdasını da işinize bakın.
You Might Also Like

0 yorum