Depresyonla Başa Çıkma Yolları

01:06


Belki ilk aşk acınız, belki hayatınızdaki büyük bir değişiklik, belki bir çocukluk travması, belki bambaşka bir sebepten ya da ortada hiç bir sebep yokken depresyona girdiniz. Depresyon çağımız insanında oldukça sık gözüken bir ruhsal anormalite, yani sürekli mutsuzluk hissi ve kendisinde hiç bir şey yapacak enerjiyi bulamama. Tabii ki semptomlar bunlarla sınırlı değil ve kişiden kişiye farklılık gösteriyor.


Ama depresyonu atlatamadığınız sürece iş daha ciddileşiyor ve geri dönülmez sonuçlar doğurabiliyor. O yüzden biraz farkındalık ve biraz çaba ile depresyonla mücadele etmek elimizde.

Hem depresyon yaşayan, hem de sadece kötü bir gün geçiren herkesin uygulayabileceği 9 önerim var. Umarım fayda sağlar.

1- Kabullenin.

İlk ama en zor adım depresyonda olduğu kabullenmektir ve bu durumdan kurtulmak için istekli olmaktır. Mutsuz ve üretkenlikten uzak bir hayat yaşamak istemediğinizi ve değişmeye hazır olduğunuzu anlamanız biraz zaman alabilir, o yüzden sevdiklerinizin uyarılarını dikkate alın.

2- Profesyonel yardım alın. 

Depresyon hafife alınacak bir durum değildir. O yüzden kesinlikle bir psikologla ya da psikolojik danışmanla konuşun. Unutmayın, bu durumu yaşayan sadece siz değilsiniz. Ayrıca depresyon sebebiniz fiziksel bir rahatsızlığın sonucu da olabilir, bir uzmana danışıp ne tür bir depresyon geçirdiğinizi öğrenin ve yardım alın.

3- Negatiften uzak durun.

Hayatınızda sizi kötü etkileyen şeylerden uzak durun. Buna sizi sürekli aşağı çeken insanlar, kötü alışkanlıklarınız, kapanmamış konular da dahil. Kapanmamış defterleri kapatın, sizi kötü etkileyen insanları ve olayları hayatınızdan çıkarın.


4- Küçük şeylerden zevk alın.

Hayatın anlamını çözmek zorunda değilsiniz. İzlediğiniz bir filmden, gün batımını izlemekten, sokaktaki bir kediyi sevmekten, metroda hiç tanımadığınız birisine gülümsemekten mutluluk duyun. Mutlu olduğunuz şeyleri yapmaya özen gösterin.

5- Yaptıklarınızı listeleyin.

Depresyondayken diğer insanların her gün yaptığı şeyleri yapmak bile zordur. Markete gitmek, duş almak, evinizi temizlemek, hatta bazen uyanmak bile sizin için çok zor ve yorucudur. Günün sonunda yaptıklarınızın -çok küçük şeyler olsa bile- listesini yapın ve ne kadar çok şey başardığınızı görün.

6- Yaşadığınız yeri güzelleştirin.

Evinizi veya odanızı güzelleştirmeye çalışın. İlla ki tüm dekorasyonunuzu değiştirmeniz gerekmiyor. Uyandığınızda görebileceğiniz bir yere motivasyon panosu asmak, yeni nevresim takımı almak, kokulu mumlar yakmak gibi küçük değişiklikler ile evinizin havasını ve dolayısıyla kendi modunuzu değiştirmek olası.

7- Doğada zaman geçirin.

İmkanınız varsa sahile inip denizi izleyin, yoksa evinize en yakın parkta yürüyüş yapın. Varsa bahçenizde çıplak ayak yürüyün. Doğada tek başınıza kendinizi (güzel bir müzik eşliğinde de olabilir) dinlemek iyi gelecektir.

8- Sağlıklı bir hayat tarzı benimseyin.

Depresyondaki bir kişinin en zorlandığı şeylerden biri de bu olabilir. Çünkü insanın ruh sağlığı iyi olmadığında, fiziksel sağlığını da pek önemsemiyor ama sağlıklı beslenmek ve özellikle spor depresyonu yenmenizin en iyi yollarından biri. Ne demiş atalarımız : " Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur."

9- Kendinizi sevin.

Depresyon döneminde insanlar vücutlarında değişiklik yapmaya daha açıktırlar. Bunun sebebi bedenlerini sevmek için bir bahane aramalarıdır. Geçici değişiklikler yerine kalıcı bir şekilde vücudunuza bakın. Vücudunuzu yeterince temiz ve bakımlı tutarsanız kendinize duyduğunuz sevgi, saygı ve özgüven artacaktır.


Bu önerilerin dışında "Daha Minimalist Ama Daha Huzurlu Bir Yaşam İçin Öneriler" yazım da belki işinize yarayabilir.

Bu yöntemlerden hiç birini denediniz mi? Deneyimlerinizi ve önerilerinizi benimle paylaşmaktan çekinmeyin.

You Might Also Like

0 yorum