İstanbul Light Fest 2015 || Zorlu Center

20:01

Dünyanın bir çok şehrinde düzenlenen Işık Festivali bu yıl ilk defa İstanbul'da. 13-29 Kasım tarihlerinde Zorlu Center'da gerçekleşen bu festivalde, alışveriş merkezinin bir çok yerine yerleştirilen ışık enstalasyonlarını görmek mümkün. 


Ben de bu hafta sonu arkadaşlarımla Zorlu'ya gidip bu çalışmaları gördüm. İstanbul gibi gece gündüz yaşayan bir şehirde bu festivalin gerçekleşmesi ve sanat eserlerinin sergilenmesi müthiş bir şey. 

Bu yazımda festival dahilinde sergilenen sanat eserlerinden bir kaçını ve festival hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Umarım beğenirsiniz.


Güzel bir hafta sonu deneyimi yaşamak isteyenler için önerebileceğim bir etkinlik. Tabii böyle bir sanat etkinliğinin bir alışveriş merkezinde gerçekleşmesinin mantıksızlığını göz ardı edersek. Toplamda 23 eseri görebilmek için tüm alışveriş merkezini gezmek gerekiyor, bu da insanları daha fazla alışveriş yaptırmak için bir taktik aslında.


Ayrıca insan Zorlu Center gibi bir lüks merkezinde, markaların vitrinlerine bakıp "bu da festivale dahil mi?" diye sormadan edemiyor. Açıkçası vitrin ışıklarına bir de sanat eserleri eklenince epey ışığa maruz kalıyorsunuz.


Şaka bir yana festivalde eserlerden bir kaçı :

My light is your light - Alaa Minawi

 Dandelion - Miroslaw Struzik

 The Pool - Jen Lewin

 Liminal Room - Refik Anadol

Daha fazlası için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.


You Might Also Like

0 yorum