Sabah Erken Kalkmak için 9 Öneri

22:50

Çocukken çizgi filmleri izlemek için sabahın 6'sında uyandığınız günler geride mi kaldı? Alarmı kapatıp uyumaya devam ediyor ya da bir türlü uyanamıyor musunuz?

Çocukluk günlerimizden farklı olarak, artık üzerimizde daha fazla sorumluluk var. Çevremizdekilerin bizden beklentileri ve bu beklentilerin üzerimizde yarattığı baskı ve stres, zaman zaman sabah alarmı kapatıp öğlene kadar uyumak istememize sebep oluyor.


Bu yazıyı tıbbi amaçla yazmıyorum, sadece kendimi erken kalkmaya teşvik etmek ve bunu alışkanlık haline getirmek istiyorum. Bu amaçla da öğrendiklerimi sizinle paylaşıyorum, umarım beğenirsiniz.
Not : Bu arada eğer sabah uyanamanızın daha farklı sebepleri varsa ( kullandığınız ilaçların yan etkileri, şiddetli depresyon gibi ) profesyonel bir yardım almanızı öneririm.1- Telefonunuzu yatağınızdan uzakta bir yere koyun.

Hem yatağınızın altında telefonla uyumamış olursunuz, hem de sabah alarmı kapatmak için yataktan kalkmak zorunda kalırsınız. Bu da uykunuzun biraz da olsa açılmasını ve tekrar geri yatmamanızı sağlar.

2- Temiz hava alın.

Uyanınca temiz hava almak için yürüyüşe çıkabilirsiniz. O kadar vaktiniz yoksa en azından balkona çıkın ya da pencere açın. Vücudunuza giren oksijen oranı arttıkça daha uyanık hissedeceksiniz.3- Yatağını toplayın.

Siz hazırlanırken dağınık görünen bir yatak her an yatıp uyumaya devam etme isteği uyandırır. Ama uyanır uyanmaz yatağı toplamak vücudunuza "artık uyandım, tekrar uyumayacağım." mesajı verir.

4- 15 dakika erken uyanın.

Normalde alıştığınız saatten daha erken uyanmak ve sabah saatlerinin verimliliğinden yararlanmak istiyorsunuz değil mi? Kim istemez?
Normalde 9'da uyanıyorken birden 6'da uyanmak zorlayabilir, bu yüzden her gün uyandığınız saatten 15 dakika erken uyanmaya çalışın. Böylece metabolizmanız bu duruma alışacaktır.5- "Ertele" tuşuna veda edin.

Evet, kolay değil. Bazen 5 dakika, 5 dakika daha derken 1 saat daha fazla uyuyoruz. Ama bu durum sandığımızın aksine uykumuzu almamızı sağlamıyor, aksine vücudumuzu "biraz daha uyuyacaksın." diye kandırmış oluyoruz. Eğer alarm çaldığında ertelemeden uyanırsanız daha dinç olduğunuzu göreceksiniz.

6- Sabahları uyanmanıza değecek bir rutininiz olsun.

İçmeyi çok sevdiğiniz bir fincan kahve eşliğinde gazete okumak, ya da en sevdiğiniz şarkılardan oluşan playlisti dinleyerek yürüyüş yapmak gibi her sabah yapmaktan mutluluk duyduğunuz bir rutininiz olsun, böylece yataktan kalkmak için güzel sebepleriniz olur.


7- Sabah sporu yapın.

Tabii en makbulu sabah koşusuna çıkmak ama eğer zamanınız yoksa bile en azından esneme hareketleri yapın. Böylece kendinizi ve vücudunuzu yeni güne hazırlamış olursunuz.

8 - Kahvaltıyı atlamayın.

Gün içinde yapmanız gerekenleri yapmak için enerjiye ihtiyacınız olacak. Bu yüzden güzel ve besin değeri yüksek bir kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.


9- Erken yatın!

Son olarak zor ama en etkili öneri budur! Erken yatın!
Vücudumuzun her gün en az 6 saat uykuya ihtiyacı var. Bu yüzden minimum 6  saat uyuyabileceğiniz bir saatte yatın. Bir süre sonra biyolojik saatiniz bu duruma alışacaktır.

Bu konuda sizin de önerileriniz varsa paylaşmaktan çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkürler.

You Might Also Like

0 yorum