Sanatçı ve Zamanı || İstanbul Modern

14:43


Sanatçı ve Zamanı, adından da anlaşılacağı üzere sanatçıların içinde bulundukları zaman dilimindeki kültürel ve evrensel olguları yansıtmaları üzerine kurulu. Geçmişten geleceğe uzanan bir zaman dilimi sanatçıların ifadeleri ile ortak bir paydada buluşuyor, bazen duydukları endişeleri bazen değişimi anlatıyor.

Bu sergide eserleri yer alan çağdaş sanatçılar, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "ne içindeyim zamanın, ne de büsbütün dışında" sözleri etrafında buluşuyor.

Ben de Bienal dolayısıyla gittiğim İstanbul Modern'de -hazır gitmişken- tekrar gördüğüm sergi hakkındaki izlenimlerimi paylaşmak istedim.

Bu arada Sanatçı ve Zamanı, 31 Aralık 2016'ya kadar sürecek olan bir koleksiyon sergi. Yani gezmek için bol bol zamanınız var.Hüseyin Bahri Alptekin - Tremor, Rumour, Hoover

Alptekin; sanatçı kişiliğinin yanında estetik, felsefe ve sosyoloji dallarındaki engin bilgisi olan bir öğretim görevlisi, küratör ve yazardı. Eserlerinde genel olarak küreselleşme ve kültürler arası deneyim gibi konuları kendi ruh haliyle anlatması ile tanınırdı. Payetlerle çalışılmış bu eserinde Tremor, Rumour ve Hoover kelimeleri yer alıyor. Eserin reklam panosunu andıran görüntüsü daha geniş kitlelere hitap eden simgesel anlatımla tamamlanıyor. Kelimelerin sadece kelime olmadığını, ardındaki anlamların büyüklüğünü sorgulatan göz alıcı bir eser.Doug Aitken - Bad

Aitken, Amerikalı bir multimedya sanatçısı. Sanatçı, üretkenliği ve yaratıcılığı sürekli sorguluyor ve değişkenlikle bağdaştırıyor. Grafik metin çalışmalarında modern hayatta kullanılan kelimelerin anlamaları üzerine düşündürüyor. Bad de bu çalışmalardan biri aslında. Kelimenin etkisi tek başına oldukça güçlüyken, sanatçının eseri yaparken ayna kullanarak ışık oyunu yaratması vurgulanmak istenen değişkenlik hissini de uyandırıyor. Dahiyane!Burhan Doğançay - İstanbul

Doğançay, benim oldukça başarılı bulduğum sanatçılardan bir tanesi. Ayrıca geçtiğimiz sene aldığım bir sanat dersinde kendisi hakkında yaptığım bir ödevden tam not almıştım. O yüzden de bir ayrı severim. Burhan Doğançay, eserleriyle soyut düşünceye sevketmekten ziyade gerçeklerle yüzleştiren bir sanatçı. Sokak ruhunu, sokaktaki insan izlerini, sosyal düzeni çalışmalarında rahatlıkla görebilirsiniz. İstanbul eserinde de sokaktaki izleri kullanarak gözümüzün önünde bir dönem canlandırıyor.

Şimdilik 3 eser hakkında yazmak istedim, diğerlerini gezip görmenizi tavsiye ederim. Eğer bu sergiyi gezdiyseniz, sizin izlenimleriniz neler? Paylaşırsanız sevinirim.

You Might Also Like

0 yorum