Selfie Çekmenin Püf Noktaları

04:54

Instagram'da daha çok like almanın ilk kurallarından biri zaman zaman yüzünüzü gösteren fotoğraflar paylaşmak. Bunun sebebini şuradaki yazımda paylaşmıştım. Yani arada sırada selfie çekmeniz gerekebilir.


Peki herkesin artık bıktığı selfie fotoğraflarından farklı bir şeyler yakalamak istemez misiniz? İşte burada bu post devreye giriyor.

En iyi sonucu almak için selfie çekerken dikkat edilmesi gereken 7 altın kural...


1 - Günışığını kullanın.

İyi bir selfie çekmenin ilk kuralı yapay ışıktan ziyade doğal bir ışık kullanmak. Bu yüzden gün ışığından faydalanın. Ama güneş ışığını direkt yüzünüze yansıtmamaya çalışın, çünkü gözleriniz kısık çıkabilir.

2- Farklı açılar deneyin.

Genelde hafif üstten çekilen selfieler tercih ediliyor, böylece insanlar olduklarından daha zayıf gözükebiliyorlar. Ama zaman zaman değişiklik yapmak ve farklı açılardan farklı pozlar elde etmek de gerekebilir. 

3- Duckface'den uzak durun!

Bu akım artık son bulsun! Kesinlikle selfie çekerken ördek dudak yapmayın, istemeden de olsa ucuz ve laubali bir görüntü sergileyebilirsiniz. Ayrıca içten bir gülümsenin yerini hiç bir şey tutamaz! :)4- Selfie çubuğu?

Selfie çubuğu biraz tartışmalı bir konu. Kullanmalı mı, kullanmamalı mı? Eğer arkanızda göstermek istediğiniz müthiş bir manzara yoksa ya da 3.köprüye tırmanıp selfie çekmeyecekseniz, selfie çubuğu kullanmanız gerekli değil. Ama kullanmak isterseniz de, çubuğun kadraja girmemesine özen gösterin. 

5- Balık gözü lensler

Bulunduğunuz ortamı tamamen göstermek isterseniz kesinlikle balık gözü lensleri deneyin. Ayrı bir aparat olarak satılan balık gözü lensler sadece selfie'lerinizi değil tüm fotoğraf ve videolarınızı daha ilgi çekici hale getirecektir.6- Trend etiketleri takip edin.

Söz konusu instagramsa, etiketlerden yürüyün! Güncel etiketler için selfie çekebilirsiniz. Mesela makyajsız bir selfienizi #nomakeup etiketi ile paylaşabilirsiniz. Ya da sabah uyandığınız halinize güveniyorsanız #iwokeuplikethis diyebilirsiniz.

7- Filtreleri abartmayın!

Selfie çektikten sonra paylaşmadan önce küçük rötuşlar yapabilirsiniz ama filtre ve editleme işini abartmamak gerek. Tanınmaz hale gelene kadar filtre basmak ya da ışık-kontrast ayarlarıyla oynamak komik gözükmenize yol açabilir.

Umarım işinize yaracak bir şeyler bulmuşsunuzdur. Sizin selfie sırlarınız neler? :)

You Might Also Like

2 yorum

  1. Blognuza bayıldım hemen takibe aldım bana da beklerim sevgiler http://betulunsirlari.blogspot.com.tr/

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler, ben de takipteyim :)

    YanıtlaSil