Moda Sektörünün Örnek Alması Gereken 5 Youtube Kanalı

08:52


Moda, herkesin içinde olmak istediği bir dünya gibi gözükebilir. Ama dış görünüşe dayalı bir sektör olduğu için genelde çok yüzeysel ve sığ.

Özellikle Türkiye'deki moda sektörü -yakından gözlemlediğim için bunu söyleyebilirim sanırım- başarılı ve ilham verici işler yapan 3-5 kişi dışında tamamen şişirilmiş bir balon! Amatör moda haftaları düzenlemek, yabancı tasarımcıları taklit etmek ve ego yarıştırmak yeterli değil, demek ki!


Bir süredir düzenli olarak Youtube kanallarını takip ediyorum. Youtuberların dışında markalar da çok güzel çalışmalara imza atıyorlar. Gerçekten yaratıcılığa ve pazarlamaya tamamen açık bir platform.

Ama söz konusu lüks ve moda olunca; Youtube'da da birkaç iyi örnek dışında çok fazla tüketim odaklı çalışmaya denk geldim maalesef. İşte bugün o birkaç örnekten bahsedeceğim. Takip ettiğim ve moda sektörüne örnek olması gereken 5 Youtube kanalı önerimi sizlerle paylaşmak istedim. Sizin de önerebileceğiniz Youtube kanalı varsa, yorum olarak yazabilirsiniz.
1- Prada

Moda ve sanatı sık sık iç içe kullanan lüks markalardan biri Prada. Özellikle Youtube kanalında zaman zaman Wes Anderson-vari kısa filmler, zaman zaman da dijital sanat eserlerini aratmayacak tanıtım videoları yer alıyor.


Hatta öyle ki Wes Anderson ve Roman Coppola tarafından çekilen  kısa filmler dahi var. Castello Cavalcanti benim favorim, ayrıca Candy parfüm için çekilen tanıtım filmleri de çok başarılıydı. Bunların dışında 2015 Nisan'da yayınlanan Autumn de Wilde imzalı The Postman Dreams serisini çok beğenmiştim.

Kısacası Prada, sahip olduğu İtalyan kalitesi ile sadece lüks değil aynı zamanda hayal gücü de sattıklarını ispatlamış gibi görünüyor.


2- Louis Vuitton

Lüks çanta ve bavulları imzası haline geldiği için seyahat teması üzerinde duran LV de başarılı bir Youtube kanalına sahip. Şehir rehberi video içeriklerini çok beğendim. Hatta bunun için uygulamaları bile varmış. 3- Dolce & Gabbana

İtalyan işi diye boşuna dememişler. Yine bir İtalyan markası olan Dolce & Gabbana'nın kısa film tadında moda filmleri başarılı. Ayrıca geçen yıl sıkça yaptıkları video röportajlar da izlenmeye değer, ben oyuncu Matthew McConaughey ve yönetmen Xavier Dolan röportajlarını keyifle izlemiştim, öneririm. Dolce & Gabbana'nın imzası haline gelmiş video model videolarını da unutmamak lazım, oldukça eğlenceli.
4- Vogue British

Vogue Türkiye dergisi yavaş yavaş içerik olarak içini boşalttığından beridir okumaz oldum. Ama Vogue British'in Youtube kanalının sıkı bir takipçisiyim. Makyaj tutorial videoları, ünlülerin moda sırları gibi olmazsa olmaz videoların dışında Future of Fashion with Alexa Chung gibi seri videoları çok bilgilendirici bence.5- Refinery29

Refinery29, moda ve yaşam biçimi alanındaki en başarılı platformlardan biri. Youtube kanalı gerçekten çok aktif, güncel ve başarılı. Sadece moda ve güzellik hakkında değil, güncel ve entellektüel konularda da içerik üretiyorlar. Shitty Boyfriends mini dizisi, Dear New York ve Try Living with Lucie serileri favorim. Ayrıca Get Real serisi ile gerçekten hayattan kesitler, Style Out There serisi ile dünya çapındaki stil trendleri gibi konular da yer alıyor kanalda. Göz atmanızda fayda var.Bonus : H&M 

H&M Life adı altında yayınlanan videoları izlemesi gerçekten keyifli. Aşağıdaki video, Vogue British ve H&M işbirliği ile İstanbul'da çekilmiş. 

You Might Also Like

0 yorum