Daha İyi Yazmak Mümkün

09:40

Belki kitabı yayınlanmış bir yazar değilsinizdir ama yine de yazmanız ve hatta iyi yazmanız gerekebilir.


Düşünsenize, gün içinde ne kadar çok yazıyoruz. Blog yazıyoruz, tweet atıyoruz, ödev yapıyoruz, yazmayı planladığımız kitap için bir iki cümle karalıyoruz.

Hangi platformu tercih edersek edelim, sonuçta etkili yazmamız gerekiyor. Daha iyi yazmak için yapılması gerekenler var. Ben de bugün bunlardan 6 tanesini derledim.

Mesajlar

Gün içinde ailenize ya da arkadaşlarınıza attığınız mesajlardan başlayın. Mesajınızı düzgün bir Türkçe kullanarak yazmaya ve dil bilgisi hatası yapmamaya çalışın. Bunu bir alışkanlık haline getirdiğinizde yazma süreciniz daha rahat geçecektir.

Kelime Dağarcığı

Ne kadar çok kelime bilirseniz, ifade etmek istediğiniz şeyi yazmak için doğru kelimeleri seçmeniz kolaylaşacaktır. Bu yüzden her gün en azından 1 yeni kelime öğrenmeye çalışın ve bunu gün içindeki diyaloglarınızda en az 20 kere kullanın. Böylelikle öğrendiğiniz yeni kelime hafızanızda yer edecektir. Bunu bir süre yaptığınızda kelime dağarcığınızın ne kadar genişlediğine siz de şaşıracaksınız.


Her gün yazmak

Etkili yazma yeteneği kullanılmadıkça körelir. O yüzden her gün yazmaya çalışın. Bu sizin günlük rutinlerinizden biri olsun. Kendi programınızın yoğunluğuna göre ister günde 15 dakika ayırın, ister 1 saat. Süresi tamamen size kalmış ama bu konuda kararlı ve sürekli olmanız gerekli.

Okuyucunun vakti değerli

Unutmayın, sizin yazdıklarınızı birileri okuyacak. Blog yazıyorsanız takipçileriniz, ödev yapıyorsanız hocanız, kitap yazıyorsanız kitabınızı alıp okuyacak olanlar için yazdıklarınız kaliteli olmalı. Yani gereksiz yere laf kalabalığı yaparak okuyucunuzun vaktini harcamak bencilliktir. O yüzden sizin yazdıklarınıza ayırdığı vakti değerli kılacak yazılar yazmanız gerektiğini unutmayın.Betimlemeyi abartmayın.

Betimleme yazdıklarınızın okuyucunun gözünde canlanması için gerekli ve önemli ama fazla betimleme yani betimleme yaparken fazla sıfat kullanımı amatörlük göstergesi olarak kabul ediliyor. Doğru kelimeleri kullandığınızda gereksiz sıfat kullanmaya ihtiyacınız kalmayacak.

Kurallar?

Etkili yazmak için dil bilgisi ve imla kurallarını bilmek önem taşır evet ama zaman zaman da kuralları yıkmak gerekir. Yine de bu kuralsızlığın sebebi bilgisizlik değil, imzanız olacak yaratıcı bir stil geliştirmek istemeniz olmalıdır. Yani kuralları bilin ki, isterseniz yıkabilin!

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sormak veya eklemek istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Blog yazarı olmak için gerekenleri de burada bulabilirsiniz.

You Might Also Like

6 yorum

 1. Faydalı bir yazı olmuş. Bir ara kocaman bir sözlüğü masama koyup her gün yeni bir kelime öğreneceğim diye tutturmuştum; ama olmadı ne yazık ki :/ Özellikle betimlemeler konusunda haklısın, abartmaya en müsait olanlar da onlar zaten.

  YanıtlaSil
 2. teşekkürler yorumun için, beğenmene sevindim :)

  YanıtlaSil
 3. Cidden çok faydalı bir yazı. İlk olarak mesajlarda imla kurallarına dikkat etmeye başladığımdan beri ilerleme kaydettiğimi farkettim bende. Diğerleri içinse hala bir süreç içindeyim fakat oldukça başarılı ve doğru tespitlerde bulunmuşsunuz emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 4. Çok teşekkür ederim, yazdıklarımın gerçekten faydalı ve başarılı bulunması beni çok mutlu etti 🙏🏼 ☺️

  YanıtlaSil
 5. Blogunuzla bizi aydınlatıp bizi de farklı dünyalara götüren sihirli halınıza davet ettiğiniz için teşekkür ederiz. Umarım daha çok incelikli dünyanızdan ve bakış açınızdan bir parça turta almaya devam ederiz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler güzel yorumun için tatlım, senin gibi bir dostun desteği benim için çok önemli <3

   Sil