Etkili Sunum Yapmak İçin Tasarım İpuçları

18:28


Modern insan, hayatında en az 1-2 kere sunum yapmakla yükümlüdür. Üniversitede bitirme tezini hocaya sunulur, iş hayatında müşteriye sunum yapılır. Öğretmenler dersleri için slayt hazırlarlar. Bu sunumlar genellikle Power Point'te yapılır, biraz becerikli olanlar Prezi kullanır.

Kullanılan program ya da tema ne kadar iyi olsa da bazı sunumlar insanda iyi bir etki bırakmaz, gözü yorar. Çünkü her şeyin olduğu gibi sunum hazırlamanın da püf noktaları vardır. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler ya da "en iyi sunum benimki olmalı" diyenler Multimedya Tasarım Prensipleri'ne bir göz atmalı.

Ben bugün çok ayrıntıya girmeden, basit ipuçları ile sunumunuzun nasıl daha iyi gözükeceğinden bahsedeceğim. Faydalı bir yazı olmasını umuyorum.1) Öncelikle internetten Power Point temaları indirmek çözüm değil. Hatta bazı temalar sıkıcı hatta amatör bile gösterebilir. Düz renk zemin her zaman işe yarar. Beyaz ya da daha cool bir prezentasyon için siyah arka plan tercih edebilirsiniz.2) Çok fazla yazı dolu slaytlar hazırlamayın. Çünkü sunumun amacı sizin sözlü olarak anlatacağınız fikri ya da çalışmayı görsel ögeler kullanarak özetlemek ve somutlaştırmaktır. O yüzden tüm söyleyeceklerinizin sunum slaytlarında yer almaması gerekir.3) Yazılarınızın ekranda rahat okunması için doğru fontu seçmek çok önemli. Ofis programlarında Serif ve Sans Serif fontlar vardır. Helvetica ve Arial gibi Sans Serif fontlar, sunum için daha uygundur. Çünkü harfler, daha sade ve temiz görünür, bu da yazılarınızın okunurluğunu arttırır.4) Yazı boyutu, sunumunuzu etkileyen diğer ögelerden biri. Yazıların okunabilecek kadar büyük olması yeterli. Başlıkları ve alt başlıkları diğer yazılardan ayırmak için biraz büyütmeniz şık bir görünüm oluşturacaktır. Ve unutmayın, yazı boyutunuz sunum boyunca tutarlı olmalıdır.5) Yazıların okunabilir olması sadece font ve yazı boyutu ile alakalı değil. Slaytlarda kontrastı iyi ayarlamak. Yazılar transparan olmamalı ve arka fon rengine uymalıdır. En iyi sonuç için beyaz fona siyah, siyah fona beyaz yazı kullanın.6) Eğer ilkokul öğrencilerine eğlenceli bir sunum hazırlamıyorsanız sunumda çok fazla renk kullanmaktan kaçınmalısınız. 3 farklı renk kullanmak sunumlar için idealdir. Ayrıca kullandığınız renklerin birbiri ile uyumu ve yine kontrastı çok önemlidir.7) Aynı slayt içinde birden fazla görsel kullanmamaya özen gösterin. Bu dinleyicilerin dikkatini dağıtacaktır. Her slayt için bir görsel ve küçük bir açıklama yeterli olacaktır.8) Araştırma ya da anket sonucu gibi kritik değerler verirken yüzdeleri sadece yazı ile göstermek etkiyi azaltır. Yüzdelik oranları gösterirken grafikler ya da infografikler kullanmanız, anlatmak istediklerinizin duygusal etkisini arttırır.9) Son olarak sunum yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey bilgili ve özgüvenli olmak. Anlatmak istedikleriniz hakkında yeterli bilgi sahibi olursanız ve ön çalışma yaparsanız, sunum esnasında kendinizden daha emin bir duruş sergilersiniz. Bu da sunumlar için kesinlikle bir artıdır.
        

You Might Also Like

2 yorum

  1. Harika ipuçları vermişsin :) şu sıralar bu sunum işleriyle uğraşmıyorum çok şükür, ama zamanında çok yapmışlığım var :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. teşekkürler, umarım sunum yapacaklara faydası olur. :)

      Sil