Events in İstanbul || Aralık Ayı

23:38

Nihayet yılın son ayına geldik. Bu ay biraz havaların iyice soğuduğu ve insanların evde daha çok vakit geçirdiği bir ay. Yeni bir yılın yaklaşmasının da sevincini yaşadığımız ay. 
Her yıl Aralık, benim için çok heyecanlı ve güzel geçer. Çünkü Amerika'dan ablam gelir, Christmas temalı hediyelerle beni şımartır ve sonra beraber İstanbul'un tadını çıkarırız. O yüzden benim bu ayki programım sürprizlerle dolu olabilir ama yine de hoşuma giden etkinlikleri sizlerle paylaşmak istedim.

Etkinliklere geçmeden önce küçük bir öneri : Her yıl Aralık ayı boyunca yeni yılda gerçekleşmesini isteğiniz planlarınızı ve kendinizi nerede görmek istediğinizi yazın ve saklayın. Bu yıl yazdıklarınızı seneye yılbaşı akşamı okuyun, kaçını gerçekleştirdiğinizi görün. 


Başka Sinema

Her ay olduğu gibi bu ayda listemi Başka Sinema ile açmak istedim. Geçen ay istediğim kadar film izleyemesem de çok merak ettiğim Abluka ve Nefesim Kesilene Kadar filmlerini izledim. Bu ay listem daha kabarık :

Slow West
Irrational Man
Sarmaşık
Freeheld
Lolo
Ice and The Sky
Rüzgarın HatıralarıÜryan, Çıplak, Nü

Geçtiğimiz ayki etkinlik rehberinde Pera Müzesi'nde sergilenecek olan Bu Bir Aşk Şarkısı Değil adlı sergiyi görmek için ne kadar heyecanlandığımı yazmıştım. Ama maalesef vakit bulup gidemedim. 25 Kasım'da sergilenmeye başlayan Üryan, Çıplak, Nü adlı "Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü" ana temalı sergiyi de görmek istiyorum. Bu ay Pera Müzesi'nde çok vakit geçireceğim sanırım.

Marla Antoinette Bit Pazarı

Bu hafta sonu çok güzel bir etkinlik gerçekleşiyor. Beşiktaş Cafe Bone'da sokak hayvanları yararına bit pazarı yapılıyor. Uğramadan geçmeyin!

Poedat Konferansı 2015

Disiplinler arası Poedat Konferansı, bu hafta sonu da devam edecek. Ben zamanıma göre bir kaç oturuma katılacağım. Program dolu dolu, katılım ücreti yok, Studio X-İstanbul'da. Bilginize! Bim Bam Bom Çarpınca Kalp

Bosnalı sanatçı Sejla Kameric'in Türkiye'deki ilk sergisiymiş. Hayatta ters giden şeyler varken mutlu olmaya çalışmak gibi hepimizin bildiği bir duygu üzerine eserlerin olduğu sergi, 11 Aralık'tan itibaren Arter'de.

Frankenstein

12 Aralık - 23 Ocak tarihleri arasında sergilenecek olan kült eser Frankenstein, bu ay gitmek istediğim etkinlikler arasında başı çekiyor. Yer : Zorlu Center PSMThe Art of Banksy

Sanat vandalizmle buluşunca çok tatlı oluyor! Banksy, çalışmalarını çok sevdiğim muhalif bir sokak sanatçısı. Eserleri 22 Aralık'ta Karaköy'deki Global Art Center galeride sergilenmeye başlayacak. Merakla bekliyor olacağım. 

Yok Olmadan

Doğa ve sürdürülebilirlik üzerine eserlerin yer alacağı ve ekolojik meseleler hakkında düşündürecek olan sergi aslında 13 Ocak'ta İstanbul Modern'de sergilenmeye başlayacak. Ama 23 Aralık - 12 Ocak tarihleri arasında serginin ön gösterimi olacak ve ön gösterim programında Yoko Ono'nun Ex It adlı eserini de görme şansımız olacak.


Yılbaşı Akşamı

Christmas 25 Aralık'ta bir Hristiyan bayramı olarak kutlanıyor, biz de dünyadaki çoğu ülke ile beraber 31 Aralık'ta yeni bir yılın başlamasını kutluyoruz bildiğiniz üzere. Yeni bir yıl demek, yeni umutlar demek. Benim bu yıldan umudum,dileğim tüm insanlığa hoşgörü, anlayış, karşılıklı sevgi ve saygı. Zaten bunlar olduğu zaman savaşlar da son bulacak, siyasetin kirli oyunları arasında patlayan bombalar da.

You Might Also Like

0 yorum