Blog İçeriği Yayınlanmadan Önce Yapılması Gerekenler

09:48Daha başarılı bir blog ve daha çok trafik için, blog postunuzu yazıp "Yayınla" butonuna basmadan önce yapmanız gereken bir takım şeyler var. 
Bunları toplayıp 12 maddelik bir kontrol listesi haline getirdim. 

Daha önce de dediğim gibi, bu konuda uzman değilim, sadece kendi bloglarım için uyguladığım taktikleri paylaşıyorum. Umarım sizin için de faydalı olur.

1) İyi yapılandırma

Öncelikle postunuz iyi yapılandırılmış olmalı. İlkokuldaki kompoziyonlarımız gibi giriş-gelişme-sonuç bölümlerine ayırmanız gerekmiyor ama kendi içinde bir düzeni olması lazım. İyi bir başlık, konuyu düzgünce anlatan bir içerik, görsellerin ilgili yerlere yerleştirilmesi gibi noktalara dikkat ettiğinizden emin olun.

2) Zamanlayıcı / Programlayıcı

Eğer çok yoğun bir programınız varsa, zamanınızı iyi kullanmak için zamanlayıcı ve programlayıcı uygulamaları tercih edebilirsiniz. Sonuçta başarılı bir blog yönetmenin sırrı düzenli aralıklarla, istikrarlı bir şekilde post yayınlamaktan geçiyor.

3) Giriş / Betimleme

İçeriğiniz arama motorlarında nasıl gözüksün istersiniz? 80 karakteri geçmeyecek bir başlık, içeriği özetleyen ya da içeriğin ne ile ilgili olduğunu anlatan yaklaşık 150-160 karakterlik bir betimleyici giriş yazısı ve linkiniz. Arama motorlarında gözüktüğünüzde bu üçünün olması tıklanma oranınızı arttıracak. Bunu da Google SERP Snippet Optimization Tool gibi araçlarla yapabilirsiniz.

4) SEO Taktikleri

Yazınızı yayınlamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri içeriğinizin SEO uyumlu olup olmadığı. Bunun için daha önce yazdığım SEO Uyumlu Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazısına göz atabilirsiniz.

5) Okuyucuyu dahil etmek

Blog yazmak evde kendi günlüğünüze yazmaktan farklıdır, unutmayın. Postunuzu yayınlamadan önce okuyucuyu olaya ne kadar dahil edebilirim diye düşünmeniz gerekiyor. Okuyucuyu yorum yazmaya teşvik edecek sorular sorabilirsiniz.

6) Öğretici mi?

Blogunuzun okunması için hedef kitlenizi bilgilendirici içeriklere ihtiyacınız var. Postunuzu okuyan kişiye ne katacaksınız?

7) Kişiliği kat!

Bilgilendirici, öğretici içerikler yazarken de ansiklopedi dili kullanmamak gerek. Sonuçta siz özgün bir bireysiniz. İçeriğinizi de özgün hale getirmek sizin elinizde. Blogunuz da, yazılarınızda sizin stilinizde olmalı.

8) SMO

SMO ; Sosyal Medya Optimizasyonu demek. Yayınla butonuna bastığınızda postunuzun linkinin sosyal medya ağlarında paylaşılması için gerekli düzenlemeleri yapın. Bunu yapamıyorsanız en azından içeriğinizi yayınladıktan sonra paylaşmayı unutmayın.

9) Doğru kategori

Yazınızı yayınlamaya yaklaşırken sıra son düzenlemeleri yapmaya geldi. Postunuzun blogunuzda / sitenizde doğru kategori altında yayınlanacağından emin olun. Mesela bu yazıyı Dijital Kütüphane sekmesinin altında bulabilirsiniz.

10) URL

Postunuz yayınlandıktan sonra hangi adreste yer alacak? Yani tıklanacak link nasıl gözükecek? Linkinizin mümkün olduğunca kısa olması ama gerekli etiketleri içermesi gerek.

11) Sesli oku

SEO uyumlu makale postunda imla kurallarının ne kadar uyumlu olduğundan bahsetmiştim. O yüzden son bir kez sesli okuyarak yazım yanlışı yapmadığınızdan, yazının bir bütün olarak anlam ifade ettiğinden emin olun.

12) Önizleme

Önizleme yaparak yazının ve görsellerin sayfada nasıl durduğuna son kez bakın. Orantısız gözüken kısımları düzeltin.

Yukarıdaki tüm işlemleri yaptığınızdan eminseniz artık postunuzu yayınlayabilirsiniz! 

Trafiği ve yorumu bol olsun. :)

Bu yazıyı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşarak ya da blogunuzda bahsederek destek olabilirsiniz. Siz blog postunuzu yayınlamadan önce nelere dikkat ediyorsunuz?  Yorum olarak yazarsanız sevinirim.


You Might Also Like

2 yorum

  1. Teşekkürler öneriler için hala seo nedir bilmem o Yazıyı da okumak gerek

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kelime anlamı olarak Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) demek. Seo uyumlu makale yazısını okursan da bir fikir edinebilirsin. Güzel yorumun için teşekkürler bu arada. :)

      Sil