Daha İyi Bir Uyku İçin Öneriler

14:07


Sabahları işe veya okula gidenler, alarmı erteleyip bir 5 dakika daha uyumak isterler. Daha iyi bir uyku uyursak o 5 dakikaya ihtiyaç duymadan yataktan kalkabiliriz.

Hem kendim için, hem de bu yazıyı okur ve uygulamak isterseniz, sizin için daha iyi uyuma önerileri hazırladım. Umarım faydalı olur.

Sabahları erken kalkmak için yazdığım önerileri de bu postun sonunda bulabilirsiniz. ↓1) İyi bir uykunun 3 temel özelliği vardır ve öncelikle bunlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Zamanlama : Her gün aynı saatlerde uyanmaya özen gösterin!

Nitelik : Uykunuzun kalitesidir. İyi bir uyku için gece uykudan sık sık uyanmamak gerekir. Gece uykunuzu bölecek etkenleri ortadan kaldırmaya ya da azaltmaya çalışın. 

Nicelik : Her gece en az 6-8 saat uyumanız gerektiğini unutmayın!2) Günün sonunda beynimizi dinlendirmek ve yeni güne hazırlamak için uyku en önemli faktördür. O yüzden yatmadan önce de beyninizi daha çok yoracak şeylerden uzak durun. 

3) Eğer kafanızdaki düşünceler yüzünden uyumakta zorlanıyorsanız, uyku vaktinizden 1-2 saat önce bulunduğunuz ortamın ışığını azaltın. Işık azalınca beyniniz de yavaş yavaş kendini uykuya hazırlayacaktır.

4) Çok ve sık alkollü içecek tüketmek, uykunuzun kalitesini düşürecektir, 
bunu düşünerek alkol tüketin.

5) Eğer huzursuz bacak sendromunuz varsa ve uykuya dalmanıza engel oluyorsa uyumadan önce masaj işe yarayabilir.


6) Geç saatlerde kafeinli içecekler yerine süt, ıhlamur, papatya çayı gibi rahatlayıcı ve uyku getirici içecekler için.

7) Unutmayın, az uykuya alışmak diye bir şey yoktur. Vücudunuzun ihtiyacı olan ortalama 7-8 saat uykuyu uyumaya çalışın.

Siz de uyku rutininizi iyileştirmek için yaptıklarınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Sabah Erken Kalkmak İçin Öneriler yazım için linki tıklamayı unutmayın! 


You Might Also Like

2 yorum

  1. Turtacım kafeinli içecekler bende uyku yapıyo mesela :D kaç defa kahve içerken uyuyakaldım :D aaah uykuu bu yazıyı okuyunca bile nası uyumak istedi canım :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Tabii herkeste durum farklı oluyor :) Bu arada yorum için teşekkürler :)

      Sil