Events in İstanbul || Yepyeni Umutlarla Dolu Ocak Ayı

01:49

Yepyeni bir yıl, yepyeni umutları ve birbirinden güzel etkinlikleri de beraberinde getirir. Yeni yıl rehavetini üzerimden ancak atabildim ve 1 hafta gecikmeli de olsa İstanbul'daki Ocak ayı etkinliklerini sizlerle paylaşmak istedim.Ben bu ay buradaki etkinliklerin dışında, geçen ay fırsat bulamadığım ama hala devam eden sergilere de gitmeyi planlıyorum. Siz de Ocak ayında gitmeyi düşündüğünüz sergileri, oyunları, konserleri ve diğer eventleri yorum olarak yazarak paylaşabilirsiniz.
Başka Sinema

Dijital Turta'da aylık etkinlik rehberlerinin vazgeçilmezi, Başka Sinema filmleri. Geçen ay Sarmaşık, Freeheld ve Rüzgarın Hatıraları filmlerini izledim. Özellikle Freeheld filmini gerçekten çok başarılı buldum. Bu ayki listemde 3 film var :

Ice and The Sky
Dheephan
The Club


Oscar'ın Yabancıları

Oscar ödülleri yaklaşırken aday olmuş filmleri izlemek isteyenler İstanbul Modern'e mutlaka uğramalı. Yabancı film kategorisinde aday olmuş 18 film 7-17 Ocak tarihlerinde İstanbul Modern Sinema'da. Türkiye'den Sivas'ın, Fransa'dan çok konuşulan Mustang filminin aday olduğu bu filmleri izlemenin tam sırası.Reloaded

9 farklı sanatçının eserlerinin farklı odalarda ama birbirlerine paralel sergilendiği bir sergi. Aslında Kasım ayından beri Zorlu PSM'de sergilenen çalışmalardan benim yeni haberim olduğu için listeye şimdi yazıyorum. 24 Ocak'a kadar ücretsiz gezilebilir.

Ressam Sabiha Rüştü Bozcalı

Adından da anlaşılacağı üzere ressam Bozcalı'nın hayatı ve eserleri üzerine kurulmuş bir sergi. Ülkemizin yetiştirdiği ama maalesef bilmediğimiz değerleri öğrenmek açısından önemli bir kişi. Sergide Sayın Bozcalı'nın hayatı ve eserleri ile birlikte 1900'lu yıllardaki Türkiye'nin resmini görmek mümkün. 14 Şubat'a kadar Salt Galata'da görülebilir.

Şam'da Kayısı

Hazır Salt Galata'ya gitmişken bu sergiyi de görmeden geçmeyin. Savaş yüzünden ülkelerinden göçmek zorunda kalan Suriyelilerin Türkiye, Lübnan ve Ürdün kültürlerine etkileri ve etkileşimlerini bulabileceğiniz bir sergi. 21 Şubat'a kadar vaktiniz var.

Monochrome 

Yine sergilerden devam edelim. Benim müze ve galeri gezmeyi ne kadar sevdiğimi bilen bilir. O yüzden bu köşede daha çok sanat etkinlikleri önerilerine yer veriyorum. Yine Aralık ayında başlayan bir sergi olan Monochrome, dijital sanatı minimalizmle buluşturuyor. Akbank Sanat'ta 13 Şubat'a kadar gezebilirsiniz.

Gelecek Queer

Kaos GL Derneği'nin yerli ve yabancı sanatçıların eserleri ile hazırladığı, cinsiyet algısının toplumdaki yerini sorgulatacak sergi bir süredir gidilecekler listemdeydi. Siz de 7 Şubat'a kadar Cihangir'deki Ark Kültür'e uğramayın derim.Radyo Eksen Partisi

16 Ocak'ta Babylon Bomonti kapılarını Radyo Eksen dinleyicilerine açıyor. Eğer yeni yıla hareketli bir giriş yapmak isterseniz bu partiyle hem dansa hem de müziğe doyabilirsiniz. Biletler Biletix'de.

Gaye Su Akyol

Bu ay Babylon Bomonti'den çıkmak istemeyebilirsiniz. Harika konserler var. Çok başarılı bulduğum Gaye Su Akyol 23 Ocak'ta sahne alacak.

Oscar and The Wolf

Nights by You sunar; Oscar and The Wolf. Belçikalı grup da 28 Ocak'ta Babylon Bomonti'de. Avantajlı biletler şimdiden tükenmiş bile.


The Zero Waste İstanbul Flea Market

Yeni yıldaki mottolarınızdan zaten yeteri kadar kirlenmiş dünyamız için olabildiğince az çöp üretmekse bu bit pazarı sizin için harika bir etkinlik önerisi olabilir. Alışverişe kendi çantası ile gelenler indirim de alıyormuş üstelik. 17 Ocak'ta St. Helena Şapeli'nde. Etkinliğin Facebook sayfasından ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

You Might Also Like

0 yorum