Evinizi ve Hayatınızı Düzene Sokacak 30 Günlük Program

02:34


Hayatınız çok karmaşık ise 2016'da bunu değiştirebilirsiniz. Hayatınızı düzene sokmak için yapmanız gereken ilk şey evinizi daha yaşanır bir hale getirmek ve evinizdeki yaşam alanlarını arttırmak. 


Daha önce de Minimalist Yaşam Önerileri yazımda da hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmanızı önermiştim. Evimizdeki ve hayatımızdaki kullanmadığımız, sevmediğimiz, bize yük olan, artık ihtiyacımız olmayan şeyleri çıkarmak için ve daha düzenli, huzurlu yaşamak için bir önerim var : 
30 Günlük Organize Olma ProgramıJapon düzen uzmanı Marie Kondo tarafından geliştirilen ve bu yüzden KonMari diye adlandırılan bu metodu biraz değiştirerek kendime uyarladım. İşten gelip programa uymak biraz zor olacağı için her gün küçük küçük görevler verdim. Siz de bu programı kendinize göre oluşturabilirsiniz. Postun sonundaki, sizin tarafınızdan doldurulmak üzere hazırlanmış, haftalık ve aylık şablonları kullanabilirsiniz.

Programın amacı ise şu; her gün evinizin spesifik bir bölümünü düzenleyerek/arındırarak program sonunda daha az eşyaya, daha çok alana, düzene sahip olmak ve daha iyi hissetmek. Yani 1.günde buzdolabı yazıyorsa buzdolabınızı temizleyerek, son kullanma tarihi geçmiş ürünleri atarak işe başlayacaksınız demektir. Programın 10. gününde kıyafetler yazıyorsa giymekten hoşlanmadığınız, içinde mutlu olmadığınız kıyafetleri ayırmanız gerekecek. İyi durumda olanları satmak, hediye etmek size kalmış. 

Bu metodun kesinlikle kendinizi iyi hissetmek üzerine kurulu olduğunu unutmayın. Sizi iyi hissettirecek şeyleri değil, fazlalıkları atıyorsunuz. 

Benim 30 günlük programım ise şöyle :


Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda ve blogunuzda paylaşarak destek olabilirsiniz. Eğer bu metodu uyguladıysanız ya da uygulamayı düşünüyorsanız, yorum olarak benimle paylaşabilirsiniz. Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.


Şablonlar :


You Might Also Like

6 yorum

 1. Çok güzel bir yazı olmuş. Bende o düzensizlerden biriyim. "Dağınıklık içinde bir düzenim var aslında" diye avutuyorum kendimi bazen. Teşekkür ederim bu değerli yazın için ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı bulduysan ne mutlu bana. Ben teşekkür ederim bu güzel yorumun için :)

   Sil
 2. Çok iyi bir yöntem, ama 2 çocuk iş güç olan program çok zor çook:(
  Bloğunun içeriğini beğendim ve takibe aldım;)

  YanıtlaSil
 3. Güzel bir yöntem Ben her gün yapamasam da bir ay içinde evimdeki fazlalıklardan kurtulmayı planlıyorum. İki senede iki kere taşındık ve "Ben bu kadar eşyayı ne zaman almışım? Bunları kullanmıyorum ki." diye düşündüm. Bir dahaki taşınmamızda bu kadar çok eşyam olmayacağına kendime söz vermiştim. şimdi sadeleşme zamanı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşyadan çok deneyime yatırım yapmak en güzeli. Yorum için teşekkürler :)

   Sil
 4. Konmari metoduna dair merak ettikleriniz için; https://www.tarz2.com/konmari-ile-ferahla

  YanıtlaSil