SEO Uyumlu Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

12:01


Google, eski Google değil. Yaptığı düzenlemeler sonunda artık eski yöntemlerle aramalarda üst sıralara çıkmanıza izin vermiyor. Kısaca söylemek gerekirse, anahtar kelime kasma devri geride kaldı. Anahtar kelimeleri sürekli tekrarlayarak ya da aynı cümleleri farklı kelimelerle ifade edip aynı şeyleri tekrarlayarak SEO çalışması yapmış olmuyorsunuz.Bugün kendi bloglarım için uyguladığım ve faydalı bulduğum SEO taktiklerini sizlerle paylaşmak istedim. Tabii site ve blog için farklı yöntemler gerekebilir, bir SEO uzmanı değilim sonuçta.

Deneyip farklı sonuçlar aldığınız önerilerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Ayrıca blogger olmak isteyenlere yönelik önerilerin olduğu yazının link, postun sonunda.

Özgün içerik :

SEO = Özgün İçerik de denebilir aslında. SEO uyumlu makale yazarken ilk dikkat etmeniz gereken nokta özgün içerik. Yani başka kaynaklardan kopyala-yapıştır yapmadan, tamamen kendi cümlelerinizle ya da editörünüzün cümleleri ile markanızın içeriklerini yazmalısınız.

Görsel :

İçerik hem yazılı, hem görsel öğelerden oluşmalı. O yüzden özgün içeriğiniz özgün görseller içermeli. Yazının yanında paylaştığınız fotoğraf ve videolar da sizin ya da art direktörünüzün eseri olmalı.

Başlık :

İçeriğinizde temel olarak anlatmak istediğiniz şey, makalenizin başlığı olmalı. Mesela yazınızda minimalist bir stilde ev dekorasyonu önerileri verecekseniz, başlığınız "Minimalist Dekorasyon Önerileri" olabilir. Başlık konusunda basit düşünmek en iyisi.

İmla Kuralları :

Ben çok fazla imla hatası yapan blog yazarlarını okumam, kurumsal bir websitesinde yazım yanlışları görürsem marka gözümde değer kaybeder. Bu yüzden okuyucu kaybetmemek için yazım kurallarına dikkat etmenizi öneririm. Ayrıca arama motorları da yazım yanlışlarıyla dolu makaleleri geriye atıyor. Yani -de'leri, -da'ları yanlış yazarsanız aramalarda üst sıralara çıkamazsınız.

Backlink :

Seo için özgün içerikten sonra en önemli şey backlink. Backlink; sizin blog ya da website linkinizin başka blog ya da websitelerde yer alması demek. Yani bir blogger sizin yazınızı çok beğendi ve blogunda yazınızdan bahsedip linkinizi paylaştı. İşte o zaman backlink almış oluyorsunuz. Ne kadar backlink, o kadar trafik!

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz ya da blogunuzda bahsederek backlink verebilirsiniz. Bu tür yazıların devamını isterseniz de yorum olarak yazabilirsiniz.

En başta bahsettiğim Blogger Olmak için Öneriler yazıma da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://dijitalturta.blogspot.com.tr/2015/11/moda-blogger-olmak.html

You Might Also Like

5 yorum

 1. Çok değer bilgiler teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim, ben teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Gerekli bilgiler fakat bana eksik gibi geldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki eklenmesi gereken birçok şey var, geri dönüşünüz için teşekkürler

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil