Kapalıçarşı'da Tarih ve Keyif Dolu Bir Günün Ardından

11:54


Dünyanın en eski ve en büyük çarşısının Kapalıçarşı olduğunu biliyor muydunuz? 

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği'nin bir projesi olarak hayata geçen, Boğaziçi camiasını yurt içi, yurt dışı ve İstanbul gezilerinde buluşturmayı amaçlayan BUgezi ile tarih ve keyif dolu bir hafta sonu geride kaldı. Aslında Kapalıçarşı gezisi 13 Şubat'ta yapıldı ama ben ancak yazabiliyorum.

Bugün Boğaziçili rehber Mert Taner eşliğinde yapılan gezi dahilinde, hakkında bir çok şey öğrendiğim, aynı şehirde olmama rağmen gezmek için hiç vakit ayıramadığım yerler hakkında yazmak istedim. Umarım beğenirsiniz.
Daha önce gitmediğim için pişman olduğum Fatih'in Mollafenari Mahallesi ile başlamak istiyorum. Tarihi bir semt olan Fatih'in yaşanmışlığı sokaklarda yürümeye başladığınızda hissediliyor. Çemberlitaş ve çevresinde Instagram'ınızı şenlendirecek fotoğraflar çekmeniz mümkün.


Dünyada nam salmış Türk halıları, ipek kilimler göz kamaştırıcı güzellikleri ve renkleri ile Vezirhan Handmade Carpets & Kilims'de meraklılarını bekliyor.


Restore edilen Sandal Bedesteni, tarihi görüntüsüne dokunulmadan modernleşecek ve yakında yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya devam edecek.


Camiler, ibadethane oldukları için içimize huzur verecek şekilde tasarlanır. Mimar Sinan'ın öğrencisi olan Simon Kalfa'nın imzasını taşıyan Nuruosmaniye Camii, hayatımda gördüğüm en huzurlu yerlerden biri. 


Dışının sadeliği ve içinin görkemi müthiş bir denge yaratmış. Sütunlar üzerine Barok stilde inşa edilen yapıyı dev avize aydınlatıyor.


Mükemmel görünmüyor mu?Sıra geldi İstanbul'u İstanbul yapan yerlerden biri olan Kapalıçarşı'ya. Rehberimiz Mert Taner'den dinlediğimiz hikayeler ve bilgilerle yüzyıllardır kültür, ticaret ve turizmin buluşma noktası olmuş Kapalıçarşı'yı sokak sokak gezdik. 


Günümüzde halen kuyumcu ustaları tarafından kullanılan Zincirli Han, Kapalıçarşı'nın en güzel noktalarından birisi.


Kapalıçarşı, tek başınıza gezdiğinizde kolaylıkla kaybolabileceğiniz kadar büyük. O yüzden kültür turlarıyla rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederim. BUgezi, bu konuda oldukça başarılı, ayrıca bu turlara sadece Boğaziçi mezunları değil, misafir olarak herkes katılabiliyor.
 Kapalıçarşı, inanılmaz bir tarihe ve yüzlerce dükkana ev sahipliği yapıyor. El yapımı ürünlerin çoğunlukta olduğu dükkanlarda çırak-kalfa-usta geleneği hala devam ediyor.


Gezinin son durağı olan Mısır Çarşısı'na gelmeden önce mavi seramikleriyle dikkat çeken Rüstempaşa Camii'ni ziyaret ettik. Burası da gerek mimari tasarımı, gerek huzurlu atmosferi ile hem göze hem ruha hitap ediyor.

BUgezi'nin İstanbul içi rehberli kültür turları ve yurtdışı gezileri için Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği ile iletişime geçebilirsiniz :

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon;
+ 90 (212) 359 58 13
+ 90 (212) 359 58 20
bugezi@bumed.org.tr


You Might Also Like

0 yorum