Hedeflerinize Ulaşmak İçin 10 Motivasyon Önerisi

02:17

Modern insanın en büyük problemlerinden biri olan motivasyon eksikliğe ilaç gibi gelecek önerileri yeni haftanın ve yeni ayın ilk gününde sizlerle paylaşmak istedim.


Yapmak istediğimiz çok şey olsa da her zaman bunları yapacak enerjimiz ve şevkimiz olmayabiliyor. Bu yüzden hayallerimizi ve hedeflerimizi gerçekleştirirken hiç olmadığı kadar motivasyona ihtiyaç duyuyoruz. Kendi motivasyonumu arttırmak için hazırladığım bu öneriler, umarım sizin için de faydalı olur.
Gerçekçi ol.

Öncelikle hayallerimizi ve hedeflerimizi gerçekleştirirken gerçekçi olmamız, hayal kırıklığı yaşamamız için önemli.
Mesela kendinize "bu ay 20 kilo vereceğim" diye bir hedef koymak yerine, "bu ay sağlıklı besleneceğim ve spor yapacağım." diyebilirsiniz.


Bir yerden başla.

Yazmak istediğiniz kitaplar, başlamak istediğiniz projeler, çizmek istediğiniz resimler olabilir. Yapılacak çok fazla şey olduğu için hangisinden başlayacağınızı bilemeyebilir ve bu yüzden hayallerinizi erteleyebilirsiniz.
Ertelemektense herhangi bir tanesinden başlayın. O an canınız ne yapmak isterse...


Bugün başla, yarın değil.

Bugün motive olmak ve bir yerden başlamak için güzel bir gün, çünkü hem Şubat ayının hem de haftanın ilk günü. Ama bu yazıyı bundan 4 gün sonra okusanız da bir şey değişmesin.
Hedeflerinize ve hayallerinize başlamak için hafta başı ya da ay başı olmasını beklemeyin, hemen başlayın!


Motivasyon kankası edin.

Size iyi gelecek ve sizi pozitif yönde zorlayacak bir kanka her zaman işe yarar. Biri demotive olduğunda diğerinin onu isteklendireceği bir arkadaşlık ilişkisi her iki taraf için de kazanç sağlar.


Küçük aralar ver.

Kendinize "bugün 5 sayfa yazı yazacağım" diye bir hedef koydunuz, gerçekçi bir hedef olmasına rağmen bir oturuşta 5 sayfayı yazamayabilirsiniz. Bu yüzden küçük aralar vermek beyninizi dinlendirir ve motivasyonunuzu arttırır.


Kendini ödüllendir.

Hedefinizi tamamladığınızda kendinizi küçük de olsa bir şeyle ödüllendirmek motivasyonunuzu arttırmak için etkili bir yöntemdir.


Sevdiğin şeyler hakkında eğitim al.

Günümüzde kişinin kendisine yatırım yapması oldukça önemli. Bu yüzden kendinizi geliştirirken sevdiğiniz ve tutku duyduğunuz şeyleri es geçmeyin. Hatta mümkünse onlar üzerine eğitim alın. Sevdiğiniz konu üzerine çalışmaktan daha motive edici bir şey yoktur.


Yataktan kalkmak için sebeplerin olsun.

Bu maddeye Sabah Erken Kalkmak için Öneriler yazımda da yer vermiştim. Yataktan kalkıp güne tüm hızıyla başlayacak motivasyonunuz olduğunda hedeflerinizi gerçekleştirmek gözünüzde büyümeyecek. Sevdiğiniz müzikler eşliğinde yapacağınız bir sabah yürüyüşü ya da severek içtiğiniz bir kahve gibi sabah rutininizi güzelleştirecek sebepler edinin.


Daha güçlü sebeplerin olsun.

Bazılarımız bir fincan kahveden daha güçlü sebeplere ihtiyaç duyar. Mesela "bu yılın sonunda şunları başarmış olacağım." ya da "şunları yaparak insanlara yardımcı olacağım." gibi manevi yönünüzü de doyuracak sebepleriniz olsun. Daha güçlü sebepler, daha fazla motivasyon sağlayacaktır.


Hata yapmak dünyanın sonu değil.

Hepsinden önemlisi, hatalarınız yüzünden kendinizi suçlamayı bırakın. Yaptığınız hatalardan dolayı dövünmek, kendinizi kötü hissetmek ya da motivasyonunuzu kaybetmek size hiçbir şey katmayacak. Bu yüzden kendinizi affedip hatalarınızdan ders çıkarmaya bakın. Unutmayın, hata yapmak öğrenmenin en iyi yolu.


You Might Also Like

0 yorum