Bim Bam Bom Çarpınca Kalp || Arter

04:31


Müze ve sanat galerisi gezmeyi ne kadar sevdiğimi bilen bilir. Ama yoğun bir süreçte olduğum için bu ay gerek blogumu, gerek kültürel aktivitelerimi ihmal ettiğim doğrudur. 

Aralık ayından beri gitmeyi planladığım ama maalesef son gününe yetişebildiğim, küratörlüğünü Başak Doğa Temür'ün üstlendiği Sejla Kameric'in ilk kişisel sergisi Bim Bam Bom Çarpınca Kalp hakkında yazmak istedim bugün. 

Bosna savaşının izlerini taşıyan eserleri ile Sejla Kameric'in sergisini gerçekten çok başarılı buldum. Siz 28 Şubat'ta son bulan Arter'deki bu sergiye gittiniz mi? Öyleyse en çok etkilendiğiniz eseri yorum olarak yazarsanız sevinirim.

Bosnalı Kız (Bosnian Girl) 


Vehbi Koç Vakfı Çağdaş Sanat Koleksiyonu'na ait olan bu parça, beni bu sergide en çok etkileyen parça. Savaşan erkekler olsa da, etiketlenen hep kadınlar oluyor, bu eser de bunu çok iyi bir şekilde vurgulamış diye düşünüyorum. Sanatçı, kendi portresi üzerine Hollandalı bir askerin duvar yazısını yerleştirmiş. DİŞSİZ...? BIYIKLI...? LEŞ GİBİ KOKUYOR...? BOSNALI KIZ! 


Haziran Her Yerde Haziran ( June is June Everywhere )


Deutsche Telekom'un Sanat Koleksiyonu'nda yer alan bu eser, aynı karenin sanatçı tarafından tekrar tekrar siyah beyaz olarak basılması sonucu yaratılmış. Karede sanatçının yatak odasının duvarında yer alan mermi delikleri yer alıyor. Verdiği mesaj ve kırmızı ışık yerleştirmesi ile çok güçlü bir eser olduğunu düşünüyorum. Savaş, bizi uyurken de bulabilir, öyle değil mi?


Uyursam İkiye Katlanacak ( If I Sleep It Will Be Double )


Galerinin 2. katındaki yerleştirme de yine çok etkilendiğim eserlerden. 4 farklı kişinin tuttuğu savaş günlükleri, ipek nevresimlerin üzerine işlenmiş. Bu eser, kendimi sorgulamamı sağladı. Bazen rahat yatağımızda uyuyup uyandığımızda bir yerlerde bombaların patladığını okuyor ama yine de mısır gevreğimizle kahvaltımızı yapmaya devam etmiyor muyuz?  

Sanatçının diğer çalışmalarından bir kaçı :

Geriye Kalanlar ( Remains )Özgür ( Frei )BFF


Savaş gibi zorlu bir süreçte insanların kırılganlıklarını ve çelişkilerini vurgulamak için kendi hatıra ve deneyimlerini pratiğe döken Sejla Kameric'in bir sonraki kişisel sergisini sabırsızlıkla bekliyorum.
Siz ne düşünüyorsunuz?

    You Might Also Like

    0 yorum