5 Madde ile Liste İçerikleri Neden Çok Seviyoruz?

14:43


20. yüzyılın internet tabanlı haber trendleri arasında listeler oldukça öne çıkıyor. Siz de günde en az bir kez Onedio veya Listelist'i açıp ilginizi çekmeyen konularda hazırlanmış listeleri bile amaçsızca okuyorsunuz değil mi? İşte bunun geçerli sebepleri var;

1) Alışverişe çıkmadan önce almanız gerekenleri unutmamak için yaptığınız market listelerini, yapmanız gereken işleri hatırlamak için hazırladığınız to-do listleri bir düşünün. Listelerin amacı bilgileri belirli bir konseptte kategorize etmektir. Böylelikle beynimiz belirli bir sıra ile bu bilgileri daha kolay algılar.

2) Bir yazı okurken beynimiz okuduklarımız arasında bir bağlantı kurmaya ve bilgileri kategorilemeye çalışır. Liste makaleler, numaralarla ya da maddelerle içeriği belli bir konseptte ve kategoride birleştirir. Bu da beynimizin bağlantı kurmasını kolaylaştırır ve daha kolay bir okuma deneyimi sağlar.

3) Sınırsız bilgi erişimine sahip olduğumuz bu çağda, sınırsız seçeneklerimizin olması bazen kafamızı karıştırabilir veya bizi yorabilir. Çoğu liste makalelerin başlığı, listenin uzunluğu ve kaç maddelik olduğu ile ilgili bilgi verir. ( Örnek : Hedeflerinize Ulaşmak İçin 10 Motivasyon Önerisi ) Bu da yazının sınırlarını anlamamızı ve beynimizin kendisini belirli bir miktar bilgiye hazırlamasını sağlar.

4) Ayrıca çoğu listenin görsellerle birlikte paylaşılması verilen bilginin anlamlanmasında kolaylık sağlar. 

5) Liste makalelerde her maddenin kısaca özetlenmesi okuyucunun okuyucunun daha kısa sürede okumasına yardımcı olur.

Kısacası, listeleri neden mi çok seviyoruz? Çünkü okurken beynimiz düz yazılara göre daha az efor harcar.

Umarım keyifli bir post olmuştur. Dijital Turta'da yer alan listelerden en çok hangisini sevdiğinizi yorum olarak yazarsanız çok sevinirim.

You Might Also Like

0 yorum