15 Madde ile Etkili Zaman Yönetimi Önerileri

14:26

Einstein, "zaman illüzyondur" demiş. Doğru, çünkü hepimizin bir günde 24 saati var ve buna rağmen kimimiz çok üretkenken, kimimiz hiç bir şeye vakit bulamıyoruz.Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde, iş ve trafik gününüzün büyük bir kısmını oluşturur. Hem okuyup hem çalışanlar, ikinci bir iş yapanlar, işi dışında kendini geliştirmek isteyenler için bu durum daha zordur. Kişinin kendine zaman ayırması en büyük ihtiyaçken bu zamanı yaratmak ise adeta bir lükstür. 

İşte tam da bu yüzden zaman yönetim becerilerinizi geliştirmeyi ve zamanınızı daha etkili kullanmayı istemez misiniz? Kendim için, bundan sonra uygulamak üzere, hazırladığım zaman yönetimi tüyolarını sizlerle paylaşıyorum, umarım faydalı olur. 
Öncelikle zamanınızın olmadığından yakınmayı bırakın ve harekete geçin!1) Günlük plan yap

Her gün yapacaklarınızı önceden not edin. Bu gününüzü verimli bir şekilde geçirmenizi, yapacağınız işleri unutmamanızı ve neler başardığınızı görmenizi sağlar.

2) Zaman dilimi

Yapmanız gereken her görev ve iş için belirli bir zaman aralığı belirleyin. Mesela;
 • Saat 10.00-11.00 : Rapor hazırla
 • Saat 13.00 - 14.00 : Arkadaşlarla öğle yemeği

3) Takvim

Zaman yönetimi sadece günü ve saatleri planlamak için değil, haftaları ve ayları planlamak için de gerekli. Önünüzü daha rahat görmek için bir takvim veya ajanda edinin. 

4) Uyanır uyanmaz

Sabah uyandıktan sonra ilk 20-30 dakikanızı gününüzü planlamaya ayırın ve bunu alışkanlık haline getirin.5) "Rahatsız etmeyin!"

Ciddi bir işe/ders çalışmaya odaklanmanız gerektiğinde ve buna ayıracak çok fazla zamanınız olmadığında, rahatsız edilmeden tam verimle çalışabilmeniz çok önemli. Eğer yalnız çalışma imkanınız yoksa çalışma masanıza ya da odanızın kapısına "Rahatsız etmeyin!" yazısı koyun.

6) Sosyal medya?

Sosyal medya işiniz değilse gününüzün büyük bir kısmını ele geçirmesine izin vermeyin.Çalışırken zamanınızı etkili kullanmak ve dikkatinizi dağıtmamak için sosyal medya bildirimlerinizi kapatın. 


7) Çözüm odaklı

Zorlandığınız ya da bir türlü elinizi sürmek istemediğiniz işlerden kurtulun. Kendinize bu işi neden yapmak istemediğimizi sorun. Çok zor ise yardım alın, çok sıkıcı ise çalışırken en sevdiğiniz müzikleri dinleyin. Unutmayın, soruna değil çözüme odaklanmak size zaman kazandırır.

8) Aksatma!

İşinizi planladığınız zaman diliminde bitiremediyseniz bitirmeye uğraşmayın. Eğer çok acil değilse ertesi gün içinde kendinize bir kaç saat daha bloklayın ya da gün sonunda vaktiniz varsa devam edin. Ama bitiremediğiniz işlerin diğer işlerinizi aksatmasına izin vermeyin.9) Uyku

Uykunuzu alamazsanız yaptığınız işlerden verim alamayacak ve dikkatinizi toplayamayacaksınız. Bu yüzden zihnen ve bedenen dinlendiğinizden emin olun.

10) Sabahın bereketi

Yeteri kadar uykunuzu alın ama güne erken başlayın. Erken saatlerde hayatın karmaşası henüz başlamadığı için işlerinizi tamamlamanız ya da hep yapmak istediğiniz işleri yapmanız için bu zaman dilimini değerlendirebilirsiniz.

Sabah Erken Kalkmak İçin Öneriler yazıma da göz atabilirsiniz.11) Hayatından mikropları at.

Zamanınızı ve enerjinizi tüketen/çalan şeylerden/kişilerden uzak durun. Alışkanlık haline gelmiş bilgisayar oyunları ya da sorunları ile sürekli sizi bunaltan arkadaşlarınıza yeteri kadar zaman ayırmadınız mı?

12) Trafik sorunsalı

Eğer araç kullanmıyorsanız trafikte kaldığınız zamanları bir şeyler okuyarak değerlendirin. Kendinizi geliştirmek istediğiniz konu hakkında bir e-book, arkadaşınızın önerdiği ama bir türlü okumaya vakit bulamadığınız o trend roman, günün gazetesi ya da toplantı notları...


13) Nefes alın!

Gününüzün her dakikası için bir planınız olmasına gerek yok. Hatta hiçbir şey okumadan, yazmadan, dinlemeden sadece kendinizle geçireceğiniz bir zaman aralığı yaratın. Bu 5 dakika da olabilir, yarım saat de... 

14) Hatasız kul olmaz.

Hata yapmak sizi daha başarısız yapmaz. Bu yüzden hatalarınıza takılıp kalmak, zamanınızı en çok çalacak şeydir. Yaptığınız hataların farkına varın, onlardan ders çıkarın, eğer imkanınız varsa hatalarınızı düzeltin ve yolunuza devam edin!

15) MUTLULUK

Sevdiğiniz insanlarla daha çok zaman geçirin. Sevdiğiniz şeyleri yapmaya daha çok vakit ayırın. Unutmayın, mutlu geçirdiğiniz zaman asla boşa harcanmış değildir.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşarak ya da blogunuzda bahsederek destek olabilirsiniz. Siz gününüzü planlarken önce nelere dikkat ediyorsunuz?  Yorum olarak yazarsanız sevinirim.

You Might Also Like

2 yorum

 1. Çok uzun zaman sonra bu sene bol boş vakte kavuştum. Her şeye zamanım yetecek kadar vaktim var ama üstümde öyle bir tembellik var ki ben yine hiçbir şeye yetişemiyorum. Bütün işlerimi son ana kadar erteliyorum, o an gelince de baştan savma yapıyorum. Sanırım artık plan yapıp o plana göre hareket etme zamanım geldi. öneriler için teşekkürler :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, umarım faydalı olur :)

   Sil