7 Madde ile Frida Kahlo ve Feminism

03:40


6 Temmuz 1907 doğumlu Frida, 1954 yılında 13 Temmuz'da hayata veda ediyor. Geride bıraktığı eserleri, fırtınalı ve acı dolu hayatı ile yılın bu zamanları ondan bahsetmemek olmaz. 

Ressam Frida Kahlo, feministler tarafından oldukça ilham verici bulunuyor. Ama bazılarına göre de gerçek bir feminist değil. Bu çelişkili soru bugüne kadar defalarca soruldu, cevaplanmaya çalışıldı. 

7 madde ile ressam olduğu kadar komünist ve aşık olan Frida ve feminizm...

1) Frida Kahlo günümüz standartlarına göre bir feminist değil belki, ama günümüzde pek çok kadın sanatçıya ilham verdiği bir gerçek.

2) Frida, zamanının kadın profiline tam olarak uymayan bir insan. Düğününde beyaz gelinlik yerine haki bir elbise ve kırmızı bir şal giyecek kadar hem de.

3) Meksika'nın en playboy ressamına aşık olup evlenmiş olsa da, kendisinin zamanına göre cinselliğini oldukça açık yaşadığını söyleyebiliriz. Hiç bir zaman kocasının yolunu gözleyen bir kadın olmaması onun güçlü yanlarından biri.

4) Çektiği fiziksel ve ruhsal onca acıya rağmen inatla resim yapmaya, düşünmeye ve üretmeye devam ettiği için hem bir sanatçı, hem de bir kadın olarak örnek ve ilham alınası.

5) Diego ile ayrıldıklarında, maddi durumu iyi olmamasına rağmen ondan maddi destek almaması da yine bir kadın olarak kendi başına var olma isteğini yansıtıyor bence.

6) Kadınların siyasette bir yeri olmadığı dönemde Komünist Parti'ye üye olması ve çalışmalarında yer alması da yine kadın ve erkek eşitliğine bakışını yansıtıyor.

7) Yine aynı şekilde erkek ressamların kadın ressamlardan daha çok tercih tercih edildiği zamanlarda New York'ta, Paris'te ve çok istediği Mexico City'de sergi açarak kadınların istediklerinde ve bir şeye tutku ile bağlandıklarında erkekler gibi istediklerini yapabileceğini göstermiştir.


Siz de bu konu hakkında ne düşündüğünüzü yorum olarak yazarsanız çok sevinirim.

Feminizm hakkındaki diğer yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.You Might Also Like

2 yorum

  1. Güzel bir derleme olmuş..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Beğenmenize sevindim. Yorum için teşekkürler :)

      Sil