Film Öneri || Tüm Zamanların En Romantik 30 Filmi

05:55


Romantizm hayata anlam katan en güzel şeylerden biri, hele beyaz perdedeyse. 
Romantik Komedi filmlerdeki gibi mutlu sonlu, esas oğlanlı/esas kızlı birbirine benzer konulardan türetilmiş senaryolardan farklı filmler de var.

Başlık biraz iddialı olmuş olabilir, kabul ediyorum. Belki bazıları IMDb'de şiddetle önerilmese de romantizmin ve aşkın başrol oynadığı, benim favorim olan 30 filmi önereceğim.
Klasikler:


Breakfast at Tiffany's (1961)

Audrey Hepburn'un canlandırdığı Holly Golightly karakterini sadece Tiffany's mağazasının vitrinine bakarak kahvaltı ederken görmüyoruz. Holly'nin ince zevkleri ve platonik aşkı, bir de mırıldandığı Moon River şarkısı fazlasıyla romantik.Pride and Prejudice (2005)

Jane Austen'in 1813 yılında yazdığı romanından uyarlanmış bu filmin bir çok versiyonu var. Ben 2005 yapımı, Keira Knightley'in başrol oynadığı versiyonunu önerebilirim. Fazlasıyla klasik olan, Elizabeth Bennet ve Mr. Darcy'nin gururları ve aşkları arasında kaldıkları bu hikayeyi bilmiyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz.


Phantom of the Opera (2004)

Gaston Leroux'nun 1910'da yazdığı gotik bir roman olan Opera'daki Hayalet de tıpkı Aşk ve Gurur gibi defalarca beyaz perdeye konu olmuş. Andrew Lloyd Webber tarafından müzikale uyarlanmış, 2004 yapımı, Gerard Butler ve Emmy Rossum'un başrollerinde oynadığı versiyonu bence oldukça başarılı. Müzik, aşk ve tutkunun filmi.Life is Beautiful (1997)

Başrolünü ve yönetmenliğini Roberto Benigni'nin üstlendiği, Nazi kampında bir ailenin yaşadığı trajikomik olayları konu alan film aslında romantikten ziyade bir dram filmi. Ama hazır duygusallaşmışken, olmazsa olmaz diye düşündüm.Before Sunrise (1995), Before Sunset (2004), Before Midnight (2013)

Benim için tüm zamanların en romantik filmleridir bu üçleme. Her bir filmini ayrı ayrı severim ama Before Midnight favorim olabilir. 3 film, 3 Avrupa şehri ve 2 aşık; Celine ve Jesse. Yönetmen Richard Linklater'in 18 yıllık çalışmasının eseri bu üçleme, diyalogları, müzikleri ve tüm detayları ile on numara beş yıldız.Annie Hall (1977)

Woody Allen'ın en sevdiğim filmi olabilir. Diane Keaton tarafından canlandırılan Annie Hall karakteri sonu gelmeyecek ikonik bir karakter olarak sinema tarihindeki yerini aldı. Woody Allen'ın alaycı romantizmi ise hala ilham vermeye devam ediyor.Casablanca (1942)

İkinci Dünya Savaşı sıralarında Amerika'ya kaçmak isteyen Avrupa'lıların yolları çeşitli güzergahlardan geçer ve bunlardan biri de Fas, Casablanca'dır. Karizması ile hemcinslerini bile kıskandıran Rick Blaine'ın barına bir gün, zamanında birlikte güzel günler geçirdiği kadın Ilsa Lund gelir. Tüm zamanların en iyi aşk filmlerinden biri olan kült film hem benim hem de dünyanın favorilerinden. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.The Way We Were (1973)

"Your girl is lovely, Hubbell" repliğiyle zihnimize kazınmış en unutulmaz romantik filmlerden biri. Katie ve Hubbell karakterlerinin zıtlarıyla güçlenen ama bir o kadar da zor olan aşk hikayelerini izlemenizi öneririm.


When Harry Met Sally (1989)

 Mutlu sonlu biten Amerikan romantik komedi furyası içinde en sevdiğim ve başarılı bulduğum yapımlardan. Yolu sürekli kesişen Harry ve Sally karakterlerini Meg Ryan ve Billy Crystal canlandırıyor. Bu filmin bende uyandırdığı duyguları ve diyaloglarını seviyorum.Dirty Dancing (1987)

Baby ve Johnny'nin dans koreografilerini ve aralarındaki tutkuyu unutabilen var mı? Defalarca izlenecek bir klasik değil belki ama Oscar ödüllü film müziği ile 80'lerin en tatlı romantik yapımlarından.


Forrest Gump (1994)

Altın küre ve Oscar ödülleriyle şov yapan, Tom Hanks'in oyunculuğu ile hayran bıraktığı, tüm zamanların en tatlış, en epik romantik filmlerinden bir tanesi. Çocukluğundan yetişkinliğine Forrest Gump karakterinin hayatından efsanevi kesitler, zaman zaman masumiyeti ile kalpleri ısıtırken, zaman zaman da hayatın acımasızlığı karşısında yürek burkabiliyor. İzledikten sonra bir kutu çikolata tadı bırakan bu filmi çok seveceğinize eminim.

Aşkın Dili; Fransızca


A bout de Souffle (1960)

İngilizce'ye Breathless, Türkçe'ye Serseri Aşıklar olarak çevrilen film konusundan ziyade modern sinemanın başlangıç filmlerinden sayıldığı için oldukça önemli. Farklılıklarına rağmen birbirlerine aşık olan Michel ve Patricia çiftini Jean-Paul Belmondo ve Jean Seberg canlandırıyor. Fransız yeni dalga film akımının önemli eserlerinden olan bu yapım, romantik film severlerin izlemesi gereken kült filmlerden.Les Amours Imaginaires (2010)

Yönetmen koltuğunda ve başrolde Xavier Dolan'ın olduğu, bir aşk üçgenini konu alan film, söz konusu aşk olduğunda gözümüzün ne kadar kör ve hırslarımızın ne kadar büyük olduğunu izleyiciye anlatıyor. Hayallerimizde yaşattığımız kişilere hissettiğimiz umutsuzca duyguları konu alan yapım, romantik film kategorisinde en sevdiklerimden biri.Jeux D'enfants (2003)

Defalarca izlesem de yine de defalarca izleyebileceğim, aşk ve cesaretin filmi. La Vie En Rose film müziği, "Cap Ou Pas Cap?" repliği ve aşkı bir tür cesaret oyununa çeviren Julien ve Sophie'nin hikayesi yüzümüzde bazen bir gülümseye, bazen de içimizde buruk bir acıya sebep oluyor. Spoiler vermek istemiyorum ama kesinlikle izleyin, izlemeden önce de mendilleri hazırlayın.La vie d' Adéle (2013)

Gösterime girdiği andan itibaren, özellikle cüretkar sahneleri ile adından sıkça söz ettiren film Türkiye'de de Mavi En Sıcak Renktir adı ile yayınlanmıştı hatırlarsanız. Altın Palmiye ödüllü yapım, ergenlik dönemindeki Adéle karakterinin, aşkı Emma'da bulması ve kendini keşfetme sürecini konu alıyor.

İtalyanca Aşk Başkadır 


Nuovo Cinema Paradiso (1988)

Bir aşk filminden ziyade daha çok sevginin ön planda olması, Cinema Paradiso'yu izlediğim en tatlı filmlerden biri yapıyor. Salvatore'nin çocukluk anılarında -neredeyse baba ile oğul gibi oldukları-Alfredo ile aralarındaki sevgiyi görüyor ve ilk gençlik yıllarında yaşadığı ilk aşk heyecanlarına tanık oluyoruz. İtalyanca'yı, İtalya'yı ve İtalyanları çok sevdiğim için de olsa gerek en favori filmlerimden.Allacciate Le Cinture (2014)

Ferzan Özpetek, filmlerini oldukça başarılı bulduğum ve keyifle izlediğim bir yönetmen. Sıradan insanların hayatında aşkın ve tutkunun ne kadar önemli olabileceğini gösteren, zaman zaman klişe de bulsanız içinizi ısıtacak romantik bir film.La Finestra Di Fronte (2003)

Ferzan Özpetek'in gişe rekorlu, bol ödüllü filmi "Karşı Pencere", kendimizi ve hayatımızı sorgulayarak izleyeceğimiz bir romantik dram filmi. Karşı Pencere filmin adı olmakla birlikte, karşı pencereden baktığımız hayatların daha güzel olduğunu düşünmemize dair bir metafor. İzlemenizi tavsiye ediyorum.

Aşk Kural Tanımaz


Natural Born Killers (1994)

Travmatik çocukluklarının kurbanları Mickey ve Mallory karakterleri büyüyünce eğlencesine bile cinayet işleyebilecek birer katil olurlar. Ama bu sizi yanıltmasın, bu bir gerilim filmi önerisi değil. İki katilin birbirlerine duydukları sıradışı aşka da tanık olabileceğiniz bu kara mizah, aşkın kural tanımazlığına da bir kez daha düşündürüyor.Brokeback Mountain (2005)

Aşk kurallara uymayacağı gibi kalıplara da uymaz. Heath Ledger ve Jake Gyllenhaal'in harika oyunculukları ve senaryosu ile adından çok söz ettiren film benim en sevdiğim romantik dram filmlerinden biri. İki erkeğin aralarındaki gizli ve yasak aşkı konu alan Brokeback Mountain, bana aşkın bize öğretilen kalıplara ve etiketlere uymak zorunda olmadığını öğretti. Çünkü #lovewins!
Her (2013)

Özgün senaryosu ile dikkatleri çeken film Her, aslında bir modern insan dramı. Dijitalleştikçe yalnızlaşan ve mutsuzlaşan insanlar olarak sanal umutlar besliyoruz. Belki şimdi olmasa bile bundan yıllar sonra bizim de bir işletim sistemine aşık olmayacağımızı kim söyleyebilir?I'll See You In My Dreams (2015)

Romantik filmlerde genelde hep genç ve güzel/yakışıklı oyuncuların canlandırdığı karakterlerin aşık oluşuna tanık oluruz. Ama aşk bazen hayatın son demlerinde bile insanın karşısına çıkacak bir macera. Eşini uzun yıllar önce kaybetmiş, yaşıtlarının huzur evinde yaşamaya başladığı, eski şarkıcı Carol karakterinin 70'li yaşlarında başına gelen kalp çarpıntılarını izleyebileceğiniz bir film.Only Lovers Left Alive (2013)

Jim Jarmusch'un yönetmenliğini üstlendiği film, yüzyıllardır birbirine aşık olan entellektüel bir vampir çifti konu alıyor. Aşkın insanlara ait bir özellik olduğunu kim söyledi ki? Romantik ve havalı bir bağımsız film izlemek isterseniz, aradığınız şey olabilir.

İzlemeden Geçmeyin!


A Swedish Love Story (1970)

70'li yılların sinemasını seviyorsanız size güzel bir romantik film önerim var. Annika ve Par adlı iki ergenin birbirlerine aşık oluşlarını konu alan bu İsveç yapım, tam bir yaz ve gençlik filmi.Big Fish (2003)

Wes Anderson'dan sonra ikinci favori yönetmenim olan Tim Burton imzalı bu filmde başrolü Ewan McGregor oynuyor. Büyüdükçe kısıtladığımız hayal gücümüzü sorgulatacak bu fantastik-romantik filmin tadı damağınızda kalacak, benden söylemesi!Brooklyn (2015)

İrlandalı bir genç kadının Amerikan rüyasına kapılıp kendini Brooklyn'de bulmasını, aşkın büyüsüne kapılmasını, kendi ayakları üzerinde durma mücadelesini izliyoruz. Bir çok dalda Oscar'a aday olan bu yapım, romantik film severlerin hoşuna gidecek.About Time (2013)

Rachel McAdams'ı benzer rollerde görmeye sıkılmama rağmen keyifle izlediğim, zaman ve mutluluk kavramlarının önemini hatırlatan, güzel duygular uyandıracak ve izlediğinize pişman olmayacağınız bir film.I'm Juli (2000)

Listede bir de Almanca film olsun dedim. Fatih Akın'ın yönetmenliğini üstlendiği ve Türk - Alman oyuncuların rol aldığı film, Daniel isimli karakterin güneş simgesinin peşinden giderek aşkı arayışını konu alan, Hamburg'tan İstanbul'a uzanan romantik bir yol filmi.


Siz de bu listede izlediğiniz / izlemek istediğiniz filmleri, Film Gurmesi başlığının altında görmek istediğiniz kategorileri yorum olarak yazabilirsiniz.

Diğer film önerileri için;

En cool 13 gençlik filmi önerisi

En iyi animasyon fimleri

You Might Also Like

6 yorum

 1. Herşeyden konuşmalı blogunun etkinliğinden geliyorum... bu güzel blogu hemen takibe aldım. bende beklerim. sevgiler....
  www.soslubadem.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, ben de takipteyim :)

   Sil
 2. Harika olmuş bir çoğunu not ettim :) Emeğinizse sağlık. Bu arada bende bloguma beklerim.
  pelorina.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, beğenmenize sevindim :) Ben de takipteyim.

   Sil
 3. 16'sını izlemişim. Romantik filmlere bayılan biri olarak diğerlerini de hemen izleme listeme alıyorum.

  Aşk ve Gurur, Harry Sally ile Tanışınca, Zamanda Aşk ve Before Sunrise üçlemesi favorilerim. Listede olmayan One Day'i de çok severim.

  Öneriler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. One Day'i ben de severim, ondan bahsetmeyi unutmuşum. Hatırlatmanız iyi oldu :)

   Sil