Etik Tüketim || Bilinçli Bir Tüketici Olmak İçin 10 İpucu

04:29

Sayısız markanın olması, ihtiyaçlarımızı ve isteklerimizi satın alırken bize geniş bir ürün yelpazesi ve seçme şansı tanıyor. Market, kıyafet ya da kozmetik alışverişlerimizde benzer ürünleri pazara çıkaran markalardan birini seçip, kazanmak için 1 ay çalıştığımız paramızın bir kısmı ile, onu satın alıyoruz. Satın alırken de raflardan alıp sepetimize attığımız o ürünün ya da markanın kalitesine ya da fiyatına bakıyoruz. Seçimimizi etkileyecek daha önemli bir şey yok mu? Olmalı!Dünya her geçen gün daha iyiye gitmiyor. Bunun bir kısmı da buzdolabımızdaki yiyeceklerin, gardırobumuzdaki kıyafetlerin ya da tuvalet aynamızın önündeki bakım ürünlerinin suçu. Yani satın almak için para harcadığımız ürünleri üreten markaların, özellikle büyük markaların, maddi çıkarlar uğruna çocuk işçi çalıştırması, çevreyi kirletmesi ya da hayvanlar üzerinde deney yapması dünyayı yaşamak için iyi bir yer yapmıyor. Ve biz o markalara para kazandırdıkça, bilerek ya da bilmeyerek bu kötülüğün bir parçası oluyoruz.

Etik markalar üzerine bir post hazırlamak için araştırma yapmaya başladığımda fark ettim ki bu konu hakkında konuşacak çok şey var. O yüzden ilk önce etik tüketimden ve bilinçli bir tüketici olmak için yapmamız gerekenlerden bahsetmek istiyorum.


Minimalizm kavramı ile beraber hayatıma bir terim girdi: Etik tüketim!
Etik tüketim; doğanın, hayvanların ve insanların hakları gözetilerek üretilen ürünlerin tüketilmesi demek.

Bilinçli ve etik bir tüketici olmak, sanıldığı kadar kolay değil. Yıllardır süregelen alışkanlıklar, ya da piyasada etik ürünlerin rahat bulunmaması gibi problemlerle karşılaşmak olası. İşte tüm bunlara rağmen etik bir tüketici olmaya karar verdiyseniz size bir kaç önerim olacak.1) Sıklıkla kullandığınız giyim markaların websitelerine girip sürdürebilirlik programları var mı diye araştırabilirsiniz. Sürdürebilirlik günümüz için en önemli konulardan biri, o yüzden böyle bir programı olan markalar sitelerinde buna yer verecektir.2) Kozmetik ve bakım ürünleri için de yine elinizin raflarda en çok gittiği markaların websitelerine bakmanızı ve ürünlerin üretim sürecinde hayvanlar üzerinde deney yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz.3) Geri dönüşüme katkı sağlamak ve bu esnada bütçenizi korumak isterseniz kullanmadığınız ürünlerinizi satabilirsiniz veya aynı şekilde ihtiyacınız olan ürünleri 2. el almayı deneyebilirsiniz.4) Yiyecek alışverişlerimizde güvendiğimiz için tercih ettiğimiz büyük markalar her zaman çok masum olmayabiliyor. Bu sebeple yoğurdunuzu mandıradan alabilir ya da kendiniz mayalayabilir, sebze-meyvenizi yerel pazarlardan almanızı önerebilirim.5) Aslında evimizde kullandığımız karbonat, sirke gibi bir kaç malzeme ile ev temizlik ürünlerinin bazılarını kendiniz yapabilirsiniz.6) Türkiye'de henüz yaygın değil hatta neredeyse yok denecek kadar az ama yurtdışından yaptığınız alışverişlerde ürünlerin üzerinde "cruelty free" veya "vegan" etiketleri görebilirsiniz.

Cruelty free : Yapımında hayvanların zarar görmediği, hayvanlar üzerinde denenmemiş ürünler.
Vegan : İçinde hiç bir hayvansal ürün bulunmayan ürünler.7) Satın aldığınız ürün paketlerinin üzerinde yer alan sembolleri iyi okuyun. Anlamlarını bilmiyorsanız araştırın.8) Sevdiklerinizin adına bağış yapın. Önemli günlerde saçma sapan hediyelere para harcamak yerine onların adına cüzi bir miktar da olsa bir sivil toplum kuruluşuna bağış yapın.9) Geri dönüştürülebilen ürünlere öncelik verin. Sıkılıp attığımız ürünler veya çöplerimizle çevreye zarar vermeye hakkımız yok. Özellikle geri dönüştürülebilen ambalaj ya da poşetler kullanın.10) En önemli madde ise alışveriş yaparken sepete atmadan önce satın alacağınız şeye gerçekten ihtiyacınız var mı diye düşünmek, eğer ihtiyacınız olan bir şey satın alacaksanız da hızlı bir tüketici olmamak, araştırmanızı yapıp paranızı öyle harcamak.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Etik tüketim kavramını hayatıma yeni dahil ettiğim için, öğrendikçe yeni bilgileri paylaşmaya devam edeceğim.

Sizin bilinçli bir tüketici olarak satın alırken dikkat ettiğiniz şeyler var mı? Varsa yorum olarak yazarsanız çok sevinirim.

You Might Also Like

2 yorum

  1. vallahi kendi adıma söylersem. Ben yapıyorum :) Hatta 3 yazım yolda Sloganım dur alma adı altında baya işe yaradı. Çok yol kat ettim umuyorum istikrarlı bir biçimde devam ederim. Sizinde yazdığınız paylaşım daha çok yararıma oldu teşekkür ederim...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Harikasınız! Yorumunuz için teşekkürler :)

      Sil