Events in İstanbul || Eylül Ayı ile Yeni Başlangıçlara

10:06

Youtube'da bol bol "okula dönüş" temalı videolara rastlayacağımız, 
tatil ve düğün fotoğraflarının bir süre daha #tbt ayağına paylaşılacağı, 
takip ettiğimiz dizilerden en az birkaç tanesinin yeni sezon bölümlerinin yayınlanacağı, 
yaz bitmeden kış gelmeden etkinliklere doyacağımız Eylül ayı geldi çattı!

Yeni bir mevsim kapımızı çalarken şehir birbirinden yeni ve heyecan verici etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Bunaltıcı sıcakların yerini zaman zaman esintili sonbahar günlerinin alması ile sokaklar ve mekanlar yine bize kucak açıyor. Bir süredir ara verdiğim "İstanbul Etkinlik Rehberi" yazı dizisine geri dönmüş bulunuyorum. Umarım bu sefer ara vermeden, benim ve sizin için keyif verecek sosyal aktivitelere Dijital Turta'da yer veriyor olurum. 


Bu ay her şeyin bir festivalini bulabilirsiniz. 
Bayram tatili dönüşü, herkesin evine dönmesi şerefine şehirde festival bayramı var!Makarna Festivali : 23-25 Eylül tarihlerinde Sirkeci Garı'nda gerçekleşecek. Makarnadan soslara, gözü ve gönlü doyuran bir festival. Kombine bilet 75 TL, bir seansı ise 25 TL.


İstanbul Comics & Art Fest : Çizgi roman severleri yayınevleri ve koleksiyonlarla buluşturacak, animasyonlar ve atölyelerle yaratıcılığı tetikleyecek festival, 23-25 Eylül tarihlerinde St. Joseph Derneği Sosyal Tesisleri'nde (Club Quartier) gerçekleşecek. Kombine bilet fiyatı 40 TL, eğer sadece 1 gün katılmak isterseniz de 15 TL vererek bilet almanız yeterli.

Ayrıntılar için websitelerini ziyaret edebilirsiniz : http://www.icaf.com.tr/


Breakfest : Pazar günleri uzun kahvaltılar yapmayı seviyorsanız bu festival tam size göre olabilir. Türkiye'nin ilk kahvaltı festivali 24-25 Eylül tarihlerinde Uniq İstanbul'da yapılacak. Kahvaltılık tadımlarının yapılacağı festivalin kombine fiyatı 60 TL, seans fiyatı ise 25 TL'dir.


Pizza Festivali : Kendisi Türk, ruhu İtalyan olanlar için 25 Eylül'de Haydarpaşa Garı'nda ziyafet var. Pizza festivaline giriş ise ücretsiz. 


Kısakes Film Festivali : Adından da anlaşılacağı üzere bir kısa film festivali. 27-30 Eylül tarihlerinde, genç yönetmenleri tanıtmak amacıyla öğrenciler tarafından gerçekleştirilecek olan festivalin film mekanları Ortaköy Yetimhanesi ve Saint Benoit Fransız Lisesi. 
Tam bilet 56 TL, öğrenci bileti ise 36 TL.


İstanbul Çay Festivali : Çayı bir yaşam felsefesi olarak görenler için güzel bir haber. 
30 Eylül - 2 Ekim tarihlerinde Haydarpaşa Garı'nda, bildiğimiz çayın yanında farklı çay türlerini de keşfedebileceğiniz bir festival. 
(Giriş ücretsiz sanırım, çünkü herhangi bir bilet satışı gözükmüyor.)

..................................................................................................................

Bu ay vizyona giren filmlerden ve tabii ki Başka Sinema'nın Eylül ayı programında yer alan filmlerden izlemek istediklerim;The Light Between Oceans : Bir kayıkta küçük bir kız çocuğu bulan ve deniz fenerinde bekçilik yapan bir çiftin hikayesinin anlatıldığı Hayat Işığım filmi 2 Eylül'de vizyona girdi. The Danish Girl'den tanıdığımız Alicia Vikander'ı başrol oyuncu olarak göreceğimiz film, benim izleyeceklerim listesinde.

Little Men : Özgün yönetmen Ira Sachs'ın imzasını taşıyan, Jake ve Tony adlı iki çocuğun hayallerini ve dostluklarını konu alan Küçük Adamlar filmi 9 Eylül'de vizyona giriyor. 

Tschick : Fatih Akın'ın son filmi olan Elveda Berlin, sorunlu bir ailenin çocuğu olan Maik ve Rus göçmeni arkadaşı Tschick ile çalıntı bir arabayla Berlin'den ayrılmalarını konu alıyor. Vizyona giriş tarihi ise 30 Eylül.

Miss Peregrine's Home For Peculiar Children : Bayan Penegrine'in Tuhaf Çocukları adıyla Türkiye'de 30 Eylül'de vizyona girecek olan film, aynı adlı kitaptan uyarlama. Ve Tim Burton yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarılıyor. En sevdiğim yönetmenlerden biri olduğu için Tim Burton imzası taşıyan bu filmi de kesinlikle izlemek istiyorum. 

Kaçırma! 

The Neon Demon : Los Angeles'taki bir modelin yaşamını konu alan gerilim filmi, Cannes Film Festivali yarışan ve çok konuşulan bir film. Hala gösterimdeyken kaçırmayın.

La double vie de Véronique : 1991 yapımı fantastik dram filmi Véronique'in İkili Yaşamı, bu ay da Başka Sinema programında yer alıyor. Fransa ve Polonya'da aynı anda paralel hayatlar süren iki kızın hikayesini konu alan filmi izlemenizi öneririm.

..........................................................................................................

Sonbahar etkisini göstermeye başladı, tamam ama bu eğlenceye engel değil! Kadıköy Sokak Partisi : Barlar Sokağı'nda Kadıköy'ün müdavimleri ve sakinleri ile bir sokak partisine ne dersiniz? DJ performansları ile şenlenecek parti 7 Eylül Çarşamba akşamı Kadife Sokak, İncir Bar'da.

Pera Müzesi'nde Uzun Bir Gece : Pera Müzesi'nin her sene yaptığı etkinlik bu yıl parti konseptinde. 23 Eylül ekinoksunda 18.00 - 23.00 arası müzeyi ücretsiz gezebilir ve DJ performansları ile eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. 

Sınırsız Müzik Günleri : Bir Boğaziçi'li olarak okulumdaki etkinliklerde çok iyi zaman geçiririm. 
30 Eylül - 1 Ekim tarihlerinde Radyo Boğaziçi, elektronik müzik şenliği tadında 
bir etkinliğe imza atıyor. Boğaziçi'liyseniz sizi de bekleriz!

.........................................................................

Bu ay yerli ve yabancı sanatçıların eserleriyle bir çok sergi ziyaretçiye açılıyor. Çağdaş sanat eserlerinde, özellikle teknoloji ve modern insan oldukça sık işlenen bir konu olarak öne çıkıyor. Ajandama not ettiğim sergilere bakılırsa Eylül'de bir çok müze ve galeri gezeceğim.Kedi Kadınların Hikayesi : Mizah çizeri Murat Kürüz'ün kadınlar ve kediler arasındaki benzerlikleri kısa öyküler halinde resimlediği sergisi 2-20 Eylül arası Gama Galeri'de.

Ayrıntılı bilgi için : http://www.gamagallery.com

Tek ve Çok : Türkiye'nin sanayileşme sürecini, 1950 ve 1990 yılları arasındaki eşya üretimi ve dolaşımını konu alan sergi 6 Eylül'den itibaren Salt Galata'da sergilenmeye başlayacak ve 13 Kasım'a kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.


Ali Alışır - Cosmos : Evren ve modern insan hayatının ilişkisini konu alan sanatçı Ali Alışır'ın eserleri, Oğuz Erten küratörlüğünde Bozlu Art Project Nişantaşı'nda 6 Eylül - 20 Ekim tarihleri arasında sergilenecek.

Felaket Her Şeyin Çaresine Bakar : ALAN İstanbul, 6 Eylül - 1 Ekim arası Huri Kiriş'in kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, yaşadığımız coğrafyanın gerilimlerini pentür üzerinde resmediyor.


Asimetrik Bağ : 7-10 Eylül tarihleri arasında Nashville ve İstanbul'dan sanatçıların işbirliği ile gerçekleşen ve asimetrik dinamikler üzerine kurulu sergi Mixer'de sergilenecek.

Ayrıntılı bilgi için serginin event sayfasına göz atabilirsiniz.


Katherine Behar - Veri Girişi : Pera Müzesi'nde 8 Eylül'den 16 Ekim'e kadar gezip görebileceğiniz, sergi, teknoloji ve sanatı buluşturuyor. İnsan ve teknolojinin bir arada yaşamasını eserlerinde isyan niteliğinde konu alan Behar'ın sergisini merakla bekliyorum.

Yeni Gerçeklikler : Dünyanın dört bir yanından sanatçıların, sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik teknoloji ile çalışan eserleri ile 22-25 Eylül arası ALT'ta ( Alt Bomonti), yaşadığımız dünyayı ve kendimizi sorgulayacağız. 

Kaçırma !

Oğuz Tan Gidiyor: İşini bırakıp bisikletine atlayıp giden Oğuz Tan, dünyayı gezerken çektiği fotoğraflarını sergiliyor. Muhtemelen büyük bir imrenme ve iç geçirme ile, 27 Eylül'e kadar Zapata Moda'da ücretsiz gezilebilir.

İnci Eviner Retrospektifi - İçinde Kim Var? : Kadın, cinsiyet ve kimlik kavramlarını sorgulayan ve sorgulatan sanatçının 80'lerden bu yana yarattığı eserleri görme imkanı yaratan sergi 23 Ekim'e kadar İstanbul Modern'de.Benim önerilerim arasından en çok hangi etkinliğe gitmeyi istersiniz? Postun altına yorum olarak yazarsanız çok sevinirim. Ayrıca bu blogta görmek istediğiniz diğer etkinlik önerilerini de yorum olarak yazabilirsiniz.You Might Also Like

0 yorum