Minimalizm Nedir? Ne Değildir?

16:25

Son yıllarda hayatımıza "minimalizm", "minimalist dekorasyon", "minimalist kombinler", "minimalist tattoo" gibi bir çok kelime girdi. Çünkü minimalizm, bir akım olarak son birkaç yıldır popülerleşmeye başladı. Tabii bunda sosyal medyanın, hatta özellikle Youtube'un etkisi büyük.Minimalist bir insan olma heveslisi olarak "minimalizm" kavramı hakkında bildiklerimi 
(ya da bildiğimi sandıklarımı) ve yanlış bilinenleri (en azından benim gördüğüm kadarıyla) 
sizlerle paylaşmak istedim bugün. 

"Minimalist Yaşam" kategorisinde veya bu blogta görmek istediğiniz diğer konular için 
lütfen yorum bırakmayı unutmayın.


Instagram'da gördüğünüz minimalist temalı hesaplar ya da Youtube'daki "minimalist oda turu" videoları sizi yanıltmasın, minimalizm, hayatımıza yeni giren bir kavram değil. Aslında 1960'lardan itibaren pek çok sanatçı, "minimalist akım"dan etkilenerek sade ve nesnel eserler üretmişler.Japonlar,depremde zarar görmemek için evlerinde çok az eşyaya yer vermiş ve minimalizmi kültürlerinin bir parçası haline getirmişler. Bugün de tüm dünyanın esinlendiği "minimalist yaşam" kültürünü yaratmışlar diyebiliriz hatta.

Minimalizm; en kısa ve özet haliyle hayatınızı sadeleştirmek demektir. 
Gardırobunuzda "belki bir gün giyerim" diye duran kaç tane kıyafet var? Aslında 3 t-shirt, 2 pantolon, 1 çanta, 2 çift ayakkabı ile de pekala yaşayabilirsiniz, değil mi? Bugün başka bir şehre ya da ülkeye taşınmanız gerekse ne yapardınız? Toplanmanız ve taşınmanız çok vaktinizi, enerjinizi ve hatta paranızı alır, öyle değil mi?

İşte bu noktada minimalizm, hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmaya ve sadece gerçekten ihtiyacınız olan eşyalara sahip olmaya teşvik ederek, eşyalara bağımlı olmamanızı sağlar. 
Eşyalara ne kadar az bağımlı olursanız, o kadar özgürleştiğinizi hissedersiniz. Başka bir deyişle, ne kadar az eşya satın almaya ihtiyaç duyarsanız, sevdiğiniz şeyleri yapmaya o kadar zaman, enerji ve paranız kalır. Mesela sırf trend diye almak istediğiniz o pahalı ayakkabıların ya da saatin yerine, yeni bir şehir/ülke gezmek için para biriktirebilir ya da hep geliştirmek istediğiniz bir yeteneğinizle ilgili bir kursa gidebilirsiniz. Minimalizm, önceliklerinizi yeniden gözden geçirmenizi ve fiziksel materyaller yerine kendinize yatırım yapmanızı sağlar.
Minimal bir eve ya da odaya sahip olmak için illa ki modern görünümlü lüks mobilyalara sahip olmanız gerekmez. Aksine, ikinci el eşyalar kullanarak, ya da şuan sahip olduğunuz eşyalarla (hatta belki onları farklı işlevlerde kullanarak) minimalist bir dekorasyon yaratabilirsiniz.

Son zamanlarda özellikle dekorasyon trendlerinden biri olarak pazarlanan "minimalist tasarımlar"ın bir çoğu; aslında hiç de ihtiyacınız olmayan, işlevsiz mobilyalar ya da gereksiz dekoratif eşyalardan başka bir şey değil. Minimalist bir yaşam tarzı benimsediğinizde, özel üniversiteden mezun olan Bengisu'nun tasarladığı 1000 dolar etiketli masayı değil, gerçekten ihtiyacınız olan ve size kendinizi iyi hissettirecek, uzun yıllar kullanabileceğiniz, makul fiyatlı bir kahve masası satın almayı tercih edersiniz. Çünkü minimalizm bir trend değil, bir harekettir. 
Minimalistler arasında da extreme olanlar var tabii. Hatta sadece 100 şeye sahip olmayı (bu 100 şeyin içinde sosyal medya hesapları ya da bankamatik kartları da dahil) deneyenler de var. Ama bu zamanla ya da sizin istediğinizle olacak bir şey. Yani parkenin üzerinde uyumanıza gerek yok. Çünkü minimalizm eşyasız beyaz bir odadan ibaret değildir. Artan hızlı tüketimden yorulduysanız, hayatınızda sadeliğe ihtiyaç duyuyorsanız, ufak adımlarla da olsa minimalizmi yaşam tarzınız haline getirebilirsiniz. Mesela ilk adım olarak dolabınızdaki kullanmadığınız kıyafetleri satabilir, hediye edebilir ya da bağışlayabilirsiniz. Ama bu yaparken iyi düşünmenizi öneririm. Sonradan ihtiyaç duyacağınız bir şeyi bir heves "minimalist olacağım" diye atıp bir hafta sonra yerine yenisini satın almak çok da akıllıca bir davranış olmaz. Çünkü minimalizm, eşyalarınızdan kurtulmak değil, daha az eşya ile yaşamayı öğrenmeye çalışmaktır. 


İlginizi çekeceğini düşündüğüm diğer yazılarımın linklerini aşağıda sizlerle paylaşarak şimdilik bu postu burada bitireceğim. Umarım bu yazı sizin için faydalı olmuştur. Minimalizmle ilgili tüm soru ve yorumlarınızı yorum olarak yazabilirsiniz.


Bilinçli Bir Tüketici Olmak İçin 10 İpucu :
http://dijitalturta.blogspot.com.tr/2016/08/etik-tuketim-10-ipucu.html


Daha İyi Yaşam Rehberi :
http://dijitalturta.blogspot.com.tr/2016/08/daha-iyi-yasam-rehberi.html


Evinizi ve Hayatınızı Düzene Sokacak 30 Günlük KonMari Programı:
http://dijitalturta.blogspot.com.tr/2016/01/konmari.html


Daha Minimalist Ama Daha Huzurlu Bir Yaşam İçin Öneriler:
http://dijitalturta.blogspot.com.tr/2015/10/minimalist-yasam-onerileri.html


Daha Az Para İle Geçinme Rehberi:
http://dijitalturta.blogspot.com.tr/2015/10/daha-az-para-ile-gecinme-rehberi.html

You Might Also Like

6 yorum

 1. Çünkü minimalizm bir trend değil, bir harekettir. kesinlikle katılıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimle aynı fikirde olan insanların olduğu bilmek güzel :) Teşekkürler yorumun için!

   Sil
 2. Son bir yıldır bu yaşam tarzına ilgi duyan biri olarak yazınızı çok açıklayıcı buldum. Hatta şimdi diğer yazılarınıza da göz atacağım. Kaleminize sağlık :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim :) Yorum için teşekkürler!

   Sil
 3. Kendi düşüncelerimi yönlendirmeye başlar başlamaz benim tarzımın "Gerekli eşyalar,sade renkler,gösteriş ve şatafattan uzak." cümlesine dayalı olduğunu farkettim. Minimalizm hareketi benim hayat tarzımın isim konulmuş hali. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben geçen sene ablamın ilham vermesiyle ve gözümü açmasıyla minimalist olma serüvenime başladım, hala pek başarılı sayılmam :) O yüzden size imrendim doğrusu. Yorum için teşekkürler!

   Sil