Events in İstanbul || Umut Dolu Ekim Ayı

05:16

Hala kısa kollu giyebildiğimiz, Instagram'da sonbahar temalı fotoğraflardan kusacağımız, pumpkin spice latte'ci basiclerin şehri ele geçireceği Ekim ayına hoşgeldiniz. Bu ay da diğer aylarda olduğu gibi "İstanbul için etkinlik vakti" diyerek karşınızdayım.Benim için bu ay festival-sergi-sinema üçlüsünden oluşuyor. Ama siz de katılacağınız etkinlikleri yorum olarak yazabilirsiniz. Eğer postu beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak destek olabilirsiniz.

5-7 Ekim Kristal Elma Festivali

Her sene olduğu gibi bu sene de reklam dünyasının en yaratıcı çalışmaları Kristal Elma Festivali ile ödüllendirilecek. Uniq İstanbul'da gerçekleşecek festivalde özellikle Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube atölyeleri çok ilgi çekici.

Geçen seneki Kristal Elma ile yazıma buradan ulaşabilirsiniz.
http://dijitalturta.blogspot.com.tr/2015/10/kristal-elma.html#more

Etkinlik programı için :
http://www.kristalelmafestivali.com/kristalelma2016.pdf


6-9 Ekim - İstanbul Coffee Festival

But First, Coffee! diyenlerdenseniz bu festival tam sizlik. Dünyanın farklı bölgelerinden kahveleri tadabileceğiniz, İstanbul'daki butik kahve dükkanlarını tanıyabileceğiniz, workshoplara katılabileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz festivalin 3.sü bu yıl KüçükÇiftlik Park'ta gerçekleşiyor. Biletleri ister kombine, ister günlük, ister seanslık alabiliyorsunuz.

*Bu arada festivali hangi organizasyon firması düzenliyorsa, harika iş çıkarmışlar. Festivalin websitesinde 4 gün için dolu dolu bir programdan basın kitine her şey yer alıyor. Good Job!

http://www.istanbulcoffeefestival.com/


7 - 17 Ekim - Filmekimi

Amy Adams'lı Arrival'dan Marion Cotillard'lı Aşk Mektupları'na (Mal de pierres), Xavier Dolan'ın filmi Alt Tarafı Dünyanın Sonu'na kadar toplamda 51 tane iyi yapımı izleyebileceğimiz film festivali geldi, çattı. Filmseverlerin tüm yıl boyunca beklediği festivalin bu yılki güzelliği hafta içi sabah saatlerindeki seansların indirimli olması. Her seansa bilet bulamayabilirsiniz ama en azından biletini bulabildiğiniz birkaç filme gitmenizi öneririm.

Filmler ve program için :
http://filmekimi.iksv.org/tr


8 Ekim - Journée Patisserie et Boulangerie

Etkinliğin isminin ağırlığına bakmayın, çok tatlı bir festival aslında. Fransız pastaları ve tatlıları festivali diğer bir deyişle. Fransız Sarayı'nda gerçekleşecek bu bol kremalı etkinliğin bilet fiyatı 133 TL. Ben zaten diyetteyim canım, gitmek istersiniz belki diye sizin için yazdım :)


11-15 Ekim - Mercedes Benz Fashion Week İstanbul

MBFWI bence altın çağını 2013 ve 2014 yıllarında yaşadı. Son yıllarda İstanbul Moda Haftası benim gördüğüm kadarıyla çok başarısız. Programlar etkinlik gününden bir iki gün önce yayınlanıyor, etkinlik mekanı sürekli değişiyor, kesinlikle böyle büyük bir organizasyonu yapabilecek bir profesyonellik Türkiye'de yok, sorry guys! Bir de insanların gerçek problemleri varken, özel okullarda moda tasarım okumuş beybilerimizin tasarımlarını görmesek de olur.


12-23 Ekim - Akbank Caz Festivali

Şehrin Caz Hali sloganıyla bu yıl 26.sı düzenlenen Akbank Caz Festivali şehrin her tarafındaki farklı mekanlarda, söyleşiler ve konserlerle gerçekleşiyor. Programa bakmak isterseniz aşağıya linkini koyuyorum.

http://www.akbanksanat.com/caz-festivali/caz-program


22 Ekim - 11 Kasım - İstanbul Tasarım Bienali

Bu yıl 3.sü düzenlenen İKSV Tasarım Bienali, 22 Ekim'den itibaren şehirde ve ülkede tasarım farkındalığını arttırmayı amaçlıyor ve "Biz İnsan Mıyız?" başlığı altında insan-tasarım ikilisi üzerine yaratıcı çalışmalarla ziyaretçilerle buluşmaya hazırlanıyor. Etkinlikler ve etkinlik mekanları hakkında ayrıntı bilgi edinmek isterseniz diye aşağıya linki bırakıyorum.

http://bizinsanmiyiz.iksv.org/


23 Ekim - Kitap Okuma Festivali

Gezi Kütüphanesi'ni kurmuş olan nesili heyecanlandıracak bir etkinlik! Havalar çok da soğumadan kitabınızı kapıp çimlere uzanarak Taksim Gezi Parkı'nda keyifli bir pazar günü yaşamak ister misiniz?


29 Ekim - CUMHURİYET BAYRAMI

As bayrakları, as! Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 93. yıldönümünde size en yakın fener alayına katılarak coşkuya ortak olmanızı öneririm.


30-31 Ekim - İstanbul Çikolata Festivali

Bu ay diyeti illaki bozacağız anlaşılan. Çikolata tarihi sergisinden, çeşitli workshoplara, farklı tattaki çikolatalara keyfinizi yükseltecek, bol bol mutluluk hormonu salgılatacak bir festival. Ay sonunda Maçka Demokrasi Parkı'nda gerçekleşecek etkinliğin biletleri henüz satışa çıkmamış, katılmak isterseniz etkinlik sayfasını takip etmenizi öneririm.
1-31 Ekim - Loop?

Kendini sürekli tekrar eden döngü içinde ilişkileri ve hayatı sorgulayan eserleriyle iki kadın sanatçının sergisi bu ay boyunca Blok Art Space'de ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.


1 Ekim - 5 Kasım - Causa Sui

Yuşa Yalçıntaş'ın solo sergisi bu ay itibariyle Pi Artworks İstanbul'da görülebilir. İnsanlık tarihi, inanç sistemleri ve mitoloji gibi konular üzerinde duran sanatçının kurgusal bir düzlemde, çocuklar ve farklı motiflerle yarattığı resimleri bence görülmeye değer.


8 Ekim - 19 Kasım - Yüz Her Şeydir

Mustafa Horasan'ın insan yüzünün ifadelerini temel alarak oluşturduğu eserler, 8 Ekim'de Art On İstanbul'da sergilenmeye başlıyor. Çocuk yaşlarda karakalem portreler çizerek sanat dünyasına adım atan sanatçı, poz veren yüzün arkasındaki duyguları izleyiciye aktarmaya çalışıyor.


14 Ekim - 15 Ocak - Sözcükler, Sayılar, Çizgiler

Arter, Ekim ayında yeni bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. İstanbul doğumlu sanatçı Bilge Friedlaender'in sergisinde çizginin olasılıklarına ve basit malzemelerle görsel bir dil yaratmaya odaklanan eserler mevcut.


14 Ekim - 15 Ocak - Kayıt Dışı

Hazır Arter'e yolunuz düşmüşken Nil Yalter'in sergisini de görmeden geçmeyin derim. Sergide Yalter'in eserlerindeki ana temaya yoğunlaşılıyor ve kayıt dışı kalmış kişi ve duygulara yer veriliyor. Eserler ise bir çok farklı disiplinden faydalanarak bedenin ve bilginin kontrolüne başkaldırı niteliği taşıyor.


18 Ekim - 22 Ocak - Gündüz, Işık, Gece

Tasarım Bienali kapsamında yapılacak sergilerden biri de İstanbul Modern'de sergilenecek ve ışık kavramının yorumlanacağı eserlere ev sahipliği yapacak. Daha önce Işık Festivali'nde çalışmalarına hayran kaldığım Refik Anadol'un da eserleri sergide yer alacakmış. Nice!


27 Ekim - 24 Kasım - José Parla 

İstanbul74'ün Galatasaray'daki galerisinde José Parla'nın eserleri bu ay sonunda itibaren sergilenecek. José Parla, eserlerinde şehirlerde gördüğü kaosu, çeşitliliği ve harmoniyi resmeden, dünyanın bir çok ülkesinde ve müzesinde eserleri sergilenmiş bir sanatçı. Açıkçası çalışmalarını merakla bekliyorum.

Ekim Bitmeden Kaçırmayın!

Sanat ile Fiziksel Mekanın Arasında

Japon kültürünü İstanbul'a taşıyan teamlab'ın sergisi, sanal gerçekliği ve dokunup değiştirmenize imkan sağlayan hareketli imgeleri içeriyor. 16 Ekim'e kadar Borusan Contemporary'de ziyaret edilebilir.

Güverte Yolcuğu

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu'na yeni katılan eserlerden oluşan sergi, ismini Tezer Özlü'nün kitaplarından alıyor. Türkiye'nin ilk kurumsal yeni medya sanatı sergisi olma özelliğini taşıyan eserler, dünyanın farklı coğrafyalarından ve farklı jenerasyondaki çağdaş sanatçılar tarafından yaratılmış. Yine 16 Ekim'e kadar Borusan Contemporary'de.

Tek ve Çok

Veri Girişi

İnci Eviner Retrospektifi - İçinde Kim Var?

Yukarıdaki sergileri Eylül ayında yazmıştım. Hala gitmediyseniz Ekim ayında kaçırmamanızı öneririm. Aşağıdaki linkten detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

http://dijitalturta.blogspot.com.tr/2016/09/eylul-etkinlik.html

7 Ekim - The Girl On The Train 

Aynı adlı romandan uyarlanan film, trenle yolculuk yaparken bir kadının kayboluşuna tanıklık eden karakteri konu alan bir psikolojik gerilim filmi. Emily Blunt'ın başrolünü oynadığı film, 7 Ekim'den itibaren vizyonda olacak.

14 Ekim - Ansızın

Yönetmenliği Alman Sineması'nın parlayan yıldızı Aslı Özge'nin üstlendiği film, İstanbul Film Festivali'nden sonra, Ekim'in 2. haftasından itibaren nihayet Türkiye'de de izleyici ile buluşuyor.

Bu ay Filmekimi ayı, o yüzden çok fazla yeni film önerisi yapmıyorum. Ayrıca Eylül ayından hala izleyemediğim ve vizyondan kalkmadan izlemek istediğim bir sürü film var. Ama sizin öneriniz varsa yorum olarak yazarsanız sevinirim.

Geçen ay vizyona giren filmlerden kaçırmayın dediklerim:

Kalandar Soğuğu

Bu yılki Oscar aday adayımız olan Kalandar Soğuğu filmi, hala vizyondayken izlemenizi öneririm. En azından ortamlarda, kendinizi anlatacak kadar film eleştirmenliği yapabilirsiniz.

Tschick (Elveda Berlin)

Miss Penegrine's Home For Peculiar Children


Umarım bu ay tüm sıkıntılarımızın bitmese bile hafifleyeceği, nefes alabileceğimiz bir ay olur. Çünkü bazen sadece sevdiklerimizin desteğini hissedeceğimiz, huzurlu bir güne ihtiyaç duyabiliyoruz. Herkese keyifli bir Ekim ayı diliyorum!You Might Also Like

2 yorum

  1. Merhaba, çok güzel bir rehber olmuş, şehir tiyatroları da iyi bir alternatif, sinema için de animasyon severseniz -kayıp balık dori- diyorum..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yorum için çok teşekkürler. Evet bu ara pek tiyatroya gitmiyorum ama bundan sonra etkinlik önerisi olarak onlara da yer vermeye çalışacağım. Hem de bu sayede daha sık giderim belki :)

      Sil