Film İnceleme: Kalandar Soğuğu

11:45


Bu yıl ülkemizin Yabancı Dalda En İyi Film dalında Oscar adayı; yönetmenliğini Mustafa Kara'nın üstlendiği Kalandar Soğuğu adlı yapım, bildiğiniz üzere. 2015 yapımı Kalandar Soğuğu, bir çok festivalden ödüllerle dönmüş, oldukça etkileyici bir sanat filmi.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleri,
İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu dahil 4 ödül, Tokyo International Film Festival'de En İyi Yönetmen Ödülü,
Hamburg Film Festivali Kaleideskop bölümünde En İyi Film Ödülü alan Kalandar Soğuğu, umarım Oscar'dan da eli boş dönmez.


Bu postta geçtiğimiz günlerde izleme şansı bulduğum ve izlediğim günden beri aklımdan çıkaramadığım Kalandar Soğuğu filmi hakkındaki izlenimlerimden bahsetmek istiyorum. Umarım beğenirsiniz.
Film, Karadeniz'in bir dağ köyünde geçiyor ve Mehmet karakterinin ve ailesinin yaşamından kesitler sunuyor. Büyük geçim sıkıntıları ve bunun beraberinde getirdiği çatışmalar konu olarak işlenirken insan-doğa-hayvan ilişkileri filmin en can alıcı noktasını oluşturuyor. Filmi adeta görsel bir şölen haline getiren, nefes kesen Karadeniz manzaraları eşliğinde, insanın doğa karşısındaki acizliğini, toplum baskısını, kaderciliği, kadın-erkek rollerini sorguluyoruz.


Oyunculuklara ise söyleyecek bir söz bulamıyorum, tek kelime ile harika. Öyle ki filmi izlerken bir kurgu olduğu unutarak bir belgesel izlediğimi sandığım dakikalar oldu. Tüm oyuncuları ayakta alkışlıyorum, böyle değerli sanatçılarımızın olduğunu bilmek çok güzel.


Filmi izledikten sonra laktoz intoleransı, huzursuz bacak sendromu, çeyrek yaş krizi gibi modern insana dair problemleriniz gözünüze oldukça saçma gelebilir, basit bir hayata ve doğaya özlem duyabilirsiniz.


Film gerek konusu gerek hissettirdikleriyle oldukça güçlü. Bazı sahnelerinde klostrofobik hisseden bir ben miyim bilmiyorum ama gerilimi gittikçe yükselen, hem rahatlayıcı hem de rahatsız edici sahnelere yer veriliyor, bu da bence filmi oldukça başarılı yapıyor.

Dijital Turta'da bu tarz film incelemeleri görmek isterseniz yorum olarak yazabilirsiniz.

Romantik film önerileri için :

http://dijitalturta.blogspot.com.tr/2016/07/romantik-film-oneri.html

Animasyon film önerileri için :

http://dijitalturta.blogspot.com.tr/2016/01/animasyon-filmleri.html

Gençlik filmleri önerileri için :

http://dijitalturta.blogspot.com.tr/2015/12/genclik-film-oneri.html

You Might Also Like

2 yorum

  1. Karadeniz'de çekilen filmler eksenli olarak, Sonbahar filminden sonra gelen en güzel film.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kalandar Soğuğu filmini Sonbahar kadar yavaş ilerlemediği ve daha az depresif olduğu için daha çok sevdim sanırım. Tabii konu olarak birbirlerinden oldukça farklılar. Bu arada yorum için teşekkür ederim.

      Sil