MBFWI || İstanbul Moda Haftası İzlenimleri

07:39

İnanılmaz gecikmeli bir post olacağının farkında olarak yine de yazmak istedim. Ben yetme bir minimalist olarak modanın yavaşlığını savunsam da söz konusu moda haftası ise her şey çok hızlıdır. Bir defileden diğer defileye girilir, her defilede 5000 fotoğraf çekilir, video çekmek için defilelerin kapanışı beklenir, sosyal medyada moda haftasına giderken giyilen birbirinden absürd kıyafetler fütursuzca paylaşılır. Ve hafta bittiğinde ara ara #tbt paylaşımlarında kullanılmak üzere saklanmış birkaç fotoğraf dışında tüm paylaşımlar yapılmıştır. Bense, geçtiğimiz hafta (11-16 Ekim 2016) Zorlu PSM'de gerçekleşen Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul üzerine ancak yazabiliyorum.


Bu sezon takvimime uymadığı ve son anda davetiye arayışına çıkmam gibi sebeplerden dolayı sadece 3 defileyi izleme şansı buldum. İstanbul Moda Akademisi mezunlarının karma New Gen defilesi, Rufat İsmayil imzalı AFFFAIR defilesi ve bu sezon keşfettiğim tasarımcı Can Yunus Çetinkaya defilesi hakkındaki izlenimlerimi paylaşacağım. Yazının fazla sarkastik olma ihtimalinden dolayı moda haftasının sokak stiline hiç değinmeyeceğim, bilginize.

Siz de Mercedes Benz Fashion Week İstanbul'a katıldıysanız izlenimlerinizi bu postun altına yorum olarak yazabilirsiniz.

NEW GEN - Let It Happen

İstanbul Moda Akademisi Lisans ve Lisansüstü Programları'ndan mezun olan genç tasarımcıların koleksiyonlarını sergiledikleri New Gen defilelerinin bugüne kadar neredeyse hepsini izledim. Bazen sırf dikkat çekmek amacıyla çok gülünç tasarımlar, bazen de gerçekten yaratıcı ve yetenek gerektiren tasarımlar yer alabiliyor. Bu sezon da "Let It Happen" konseptinde buluşan 5 mezunun koleksiyonlarından beğendiklerim ve beğenmediklerim oldu.

Lost in Memory adındaki koleksiyonu ile Merve Gülbudak'ın tasarımları fena değildi. Ama şu koza şeklindeki üstleri daha önce bir sürü koleksiyonda gördük, o yüzden biraz yaratıcılıktan uzak geldi.


Lale İnceoğlu'nun Cosmic Love isimli koleksiyonunda parlak dokular ve "We Are One" sloganları ile sevginin egemen olduğu fütüristik bir dünya yaratmış. Tasarımları oldukça başarılı buldum.


Merve Odabaşı Doğu, lacivert renginin ve modern kesimlerin ağırlıkta olduğu Trice of Chisel koleksiyonu ile sade ama şık bir yazın müjdesini veriyor.


Robert Mapplethorpe isimli erkek giyim koleksiyonunda Kübra Ünlü, oldukça farklı ve cesur tasarımlara yer vermiş.Dev sırt çantası ve transparan detaylar oldukça başarılıydı. Her ne kadar akışkan cinsiyetlerin olduğu bir çağda yaşıyor olsak da, örgü elbise giymiş bir sürü erkek model görmek, bana tabuları yıkan bir koleksiyondan çok tribünlere oynamak için yapılmış bir hareket izlenimini verdi, ne yazık ki.


Şebnem Günay imzalı The Who koleksiyonunun renk seçimini her ne kadar çok sevsem de plak çantaları ve kalın topuklu ayakkabıları artık aşmamız gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca şapkalar umarım koleksiyona dahil değildir :)


AFFFAIR - Fairy Tale

Azerbaycanlı tasarımcı Rufat İsmayil imzalı, romantik dokunuşlar ve hareketli tasarımlarla, peri masalı tadındaki koleksiyon genel hatlarıyla başarılıydı. Koleksiyondan çok podyumdaki ünlü isimlerin dikkatleri çektiği defile Sinan Akçıl'ın piyano resitali ile başladı. Sonrasında podyumda Tülin Şahin, Şebnem Schaefer gibi modellerin yanında Dünya Kickbox Şampiyonu, Avatar lakaplı Atakan Arslan, çok sevdiğim moda editörü Alexander Kokoskeriya ve Sinan Akçıl yer aldı.

Can Yunus Çetinkaya - Background

Yukarıda da bahsettiğim gibi Can Yunus Çetinkaya bu sezon keşfettiğim ve keşfettiğime memnun olduğum bir tasarımcı. Şile bezi kumaşların hakimiyetindeki gösterişsiz ama etkili tasarımlar ve arka fonda etnik tınılı hoş bir müzik ile defileden mutlu ayrıldım. Türkiye'nin uluslararası tanıtımlarda kullandığı "gücü keşfet" temalı yeni logosundaki sembollerin kumaşlarda kullanılması ise güzel düşünülmüş ama biraz fazla göze batan bir ayrıntıydı. 
Postta kullanılan ve üzerinde "dijitalturta.blogspot.com" etiketi olmayan tüm fotoğraflar Getty Images'ten alınmıştır. 

Defilelerden görüntüler için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm. Yorumlarınızı bekliyorum.


You Might Also Like

1 yorum