Yavaş Moda Nedir?

14:33

Elindeki akıllı telefonun bir üst modelini, iş arkadaşlarına hava atmak için bir aylık maaşınla aldığın ayakkabıyı, ısıtmayan ama seni havalı gösteren o deri ceketi almasan da olur. Aslında evine, dolabına şöyle bir göz atsan, seni mutlu etmeyen ama ortamlarda diğerlerinden geri kalmamak için satın aldığın ne kadar çok şey olduğunu göreceksin.


90'larda Carrie Bradshaw ile hayatımıza girmiş alışveriş çılgınlığı, özellikle Amerikan romantik komedi filmleriyle daha da körüklenerek özellikle kadınları, kendilerini daha iyi hissetmek için kıyafet ve ayakkabı almaya teşvik etti. Hızlı moda anlayışı, tüketicilere hayranı olduğu ünlülerin giydiği ya da podyumlarda sergilenen tasarım ürünleri, kolay ulaşılır ve uygun fiyatlı bir şekilde sundu. Sonucunda da duygusal olarak kendini yetersiz hisseden insanlar, daha çok kıyafete ihtiyaç duyduklarına inanarak, bir kere giydikleri ve sonrasında unuttukları kıyafetlerle dolu gardıroplara sahip oldular. Ama bu kadar üretimin doğaya veya işçilere nasıl bir geri dönüşü olacağını düşünmediler maalesef.Yavaş Tüketim son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir terim. Artan tüketime ve bununla beraber gelen doyumsuzluğa karşı daha bilinçli ve daha az tüketme hareketi diyebiliriz aslında. Yavaş moda da bu hareketin bir kolu, küreselleşen moda endüstrisinin kar amaçlı seri üretime karşı duran bir akım. Ama sezona özgü bir trend değil!

Yavaş Moda hareketinin felsefesinde, hızlı trendlerle modası geçmeyecek, kaliteli malzemeden üretilip uzun süre giyilebilecek ürünler üretmek yatıyor. Bunun da el emeğiyle, yerel kaynaklarla ve doğal malzemeler kullanılarak yapılması gerekiyor. Böylece üretilen ürün hem kullanışlı ve kaliteli, hem de değerli olmuş oluyor.

Peki yavaş moda akımını bu kadar iyi yapan ne?

⇾ Yavaş moda akımı, yavaş bir tüketim sağladığı için ham madde tüketimini azaltıyor, bu da ekolojik dengenin üzerindeki baskıyı azaltıyor.

⇾ Yavaş bir tüketim için yavaş bir üretim süreci oluyor haliyle. Bu da işçilerin çalışma şartlarını iyileştiriyor. Ayrıca daha yaratıcı ve hikayesi olan ürünlerin ortaya çıkmasına imkan sağlıyor.

⇾ Yavaş moda sayesinde tek tipleşme azalıyor. Çünkü yerel moda anlayışı ve bağımsız tasarımcılar destekleniyor. Ayrıca 2. el kıyafet alışverişi teşvik etmesi ile eşyaların döngüsü sağlanmış oluyor.

⇾ Yavaş moda anlayışı, var olan kıyafetlerin tamir edilerek ya da değiştirilerek kullanılmasını teşvik ediyor.
Siz de çevreye zarar veren ya da işçileri sömüren bu düzenin bir parçası olmak istemiyor ve bilinçli bir tüketici olmak için bir adım atmak istiyorsanız, etik tüketim ile ilgili yazıma göz atabilirsiniz.

http://dijitalturta.blogspot.com.tr/2016/08/etik-tuketim-10-ipucu.html


Geçenlerde keşfettiğim bir dernekten bahsedeceğim size, bu post vasıtasıyla.
Türkiye gibi maalesef ki, kapitalizmin ve bununla gelen görgüsüzlüğün kurbanı olmuş bir ülkede, bu tarz çalışmalar çok hoşuma gidiyor. İzmir'deki Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği, yavaş tüketim konusunda bilinçlendirici projeler yapıyor. Göz atmak isterseniz websitelerine buradan ulaşabilirsiniz: http://yavasyasa.com/

Bir ara ben de, giydiğim kıyafetin, taktığım takının çok önemli olduğunu düşünüyordum. Moda sektörü gözümü kamaştırıyor, kredi kartımda hiç limit kalmayana kadar alışveriş yapıyordum. Ama ben satın almaya devam ettikçe sürekli yenisi gelecek trendlerin olduğu ve bu trendlerin sadece yüzeysel insanları mutlu edeceğini öğrendiğimden beri, bir süredir daha bilinçli bir tüketici olmaya, satın alırken doğayı ve hayvanları düşünerek hareket etmeye gayret ediyorum. Kozmetik alışverişlerimden, ev dekorasyonuna, hatta arkadaşlık ilişkilerime kadar daha seçici, diğer bir deyişle yavaş davranmaya başladım. Sanırım biraz durup soluklanınca her şey daha farklı gözüküyor :)

Umarım bu yazım sizin için faydalı olmuştur. Blogta bu tarz konularda daha fazla yazı görmek isterseniz yorum olarak yazabilirsiniz. 

You Might Also Like

4 yorum

 1. Son bir senedir ben de hayatımı sadeleştirmeye ve daha az alışveriş yapmaya başladım. Böyle hem ekonomik olarak iyi durumdayım hem de daha mutluyum. Bu konudaki başka yazılarınızı da okumak isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar

  1. İlginiz ve yorumunuz için teşekkürler :) Minimalist yaşam ve bilinçli tüketim sayesinde ben de eşyalardan çok deneyimlere yatırım yapmaya ve daha mutlu hissetmeye başladım. Bu konudaki diğer yazılarımı Minimalist Yaşam başlığı altında okuyabilirsiniz.

   Sil
 2. İhtiyacınız olan bir ürünü ya da kıyafeti sıfır almak yerine, 2. el olanını almanız hem size hem de topluma ve dünyaya katkı sağlar. 2. el ürün ve kıyafetlerin alınıp satılması tüketimi yavaşlatır, doğal kaynaklarımızın korunmasına yardımcı olur. 2. el yaşam tarzını destekliyor, ben de sizinle bir makale paylaşmak istiyorum izninizle: https://www.tarz2.com/kendimiz-Icin-toplumumuz-Icin-dunyamiz-Icin-2-el-yasam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz ve paylaştığınız yazı için teşekkürler, hemen göz atacağım.

   Sil