Geleceği Giydirmek || Adahan Otel

01:23

Moda; hızlı tüketimden ve alışveriş çılgınlığından beslenmeyi bırakmalı. Biraz durup yavaşlamalı, doğanın da nefes almasına izin vermeli.


Yavaş moda kavramı ile ilgili ilham verici bir sergiden bahsedeceğim bugün; Geleceği Giydirmek. Metroda ya da bilboardlarda afişlerini görmüş olabilirsiniz. 3. İstanbul Bienali kapsamında H&M sponsorluğu, İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Enstitüsü iş birlikleriyle gerçekleşen serginin ana çıkış noktası modada sürdürülebilirlik!

Bu postta sergi hakkında detaylı bilgi dışında, çalışmalardan da örnekler bulacaksınız.Sergi, İstanbul Moda Akademisi'nde H&M tarafından düzenlenen, sürdürülebilir yöntem ve malzemelerin öğretildiği workshoplar sonucunda ortaya çıkan ürünlerden oluşuyor. (Tasarım demek istemiyorum, çünkü benim için tasarımcı bir atölyeye katılınca olunabilecek bir şey değil. Eser de demeye dilim varmıyor, çünkü sergiyi konu olarak ne kadar ilham verici bulsam da, sergilenenlerin sanat eseri olduğundan şüpheliyim.)

H&M, etik bir marka olma yolunda hızla ilerliyor ve hatırı sayılır adımlar atıyor. Conscious serisi olsun, geri dönüşümü teşvik edici kampanyaları olsun, tüketicinin aklına "sürdürülebilirlik" kavramını yavaş yavaş kazımaya başlayan çalışmalara imza atıyor. Bu sergide, Tasarım Bienali bahanesiyle bu zincirin bir parçası aslında.
Serginin en sevdiğim yanı ziyaretçilere kendi alışveriş deneyimlerini sorgulatması. Adahan Otel'de sergilenen çalışmalara, büyük puntolarla yazılmış sorular eşlik ediyor. Ayrıca yapabileceğimiz küçük değişikliklerle sürdürülebilirliğe nasıl katkıda bulunacağımızı anlatan kartlar panolarda yer alıyor.

Serginin cevapladığı sorular

Başkalarının attıklarından yapılmış bir kıyafeti giyer miydiniz?

H&M bazı kıyafetlerde %20 oranında geri dönüştürülmüş pamuk kullanıyor. Pamuk üretmek için çok fazla su kullanmak gerek, ama geri dönüştürülmüş pamuk için neredeyse hiç su kullanılmıyor.

Moda tüketim döngüsünü kapatabilir mi?

Pamuk üretiminden başlayıp çöpe atılan kıyafetlerle sonlanan döngünün en büyük problemi geri dönüşüme gereken önemin verilmemesi. Geri dönüşüm ve bilinçli alışveriş yaygınlaştıkça daha az pamuk üretimi, buna bağlı olarak da daha az su kirliliği yaşanacak. Böylece doğa üzerindeki baskı da azalacak. Bunu bir düşünün, özellikle indirim zamanları ve gardırop detoksu yaptığınız zamanlar!

Şekerden ve su yosunlarından yapılmış bir elbiseyi alır mıydınız?

Pamuk yetiştirmek için, kumaşları boyamak için bir çok kimyasal kullanılıyor. Bu kimyasalların olduğu kıyafetleri giymek, çevreye olduğu kadar bize de zararlı. Selülozdan, hatta muz ya da ananas kabuğundan üretilen kumaşlar, su yosunlarından yapılmış boyalar gibi biyolojik malzemeler moda endüstrisinde daha çok kullanılmalı.

Yeni teknolojiler sürdürülebilirliğe nasıl katkıda bulunabilir?

Su tüketimini ve çevreye verilen zararı en aza indirgeyecek teknolojiler gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Bunlardan en çok bilineni ise geri dönüştürülmüş pet şişelerin polyester kumaş olarak kullanılması. (Gerçi bunun da sağlığa etkisi tartışılır.)


Nasıl katkıda bulunabiliriz?

Tasarruflu yıka, dünyayı kurtar! 

Giysilerimizi çok sık yıkadığımızda, yıkama-kurutma-ütüleme işlemlerinden dolayı daha çabuk yıpranıyor. Yıpranan kıyafetler de bizi tekrar alışverişe teşvik ediyor.

Ütü yapmayı sevmiyor musunuz? Dünya da sizinle aynı fikirde!

Duş yaptıktan sonra buharlanan banyoya kırışık kıyafetlerinizi astığınızda ütülenmiş gibi oluyormuş.

60'tan vazgeç, 30'u seç!

Çamaşırlarınızı yıkarken 30 derecede yıkarsanız enerji tasarrufu etmiş olursunuz.

Bırakın çamaşırları tabiat ana kurutsun!

1 yıl boyunca çamaşır kurutma makinesi kullandığımızda doğaya salınan 640 kg sera gazından biz sorumlu oluyoruz. Ne kadar korkunç bir rakam!

Eski giysiler bağışa ya da geri dönüşüme!

Artık giymediğimiz iyi durumdaki kıyafetlerimizi bağışlayabilir, eskiyen kıyafetlerimizi de geri dönüşüme verebiliriz. Kıyafetlerin neredeyse tamamı geri dönüştürülerek kullanılabiliyor.

Doğa dostu kıyafetleri tercih edin!Selen Kural 
Malzemeler : Geri dönüştürülmüş çöp poşeti, kalın kağıt torba, plastik yapay çim, artık siyah pipet, 
beyaz scuba kumaş, siyah tela


Sergideki favorim olan çalışmalara geçmeden önce eleştirmek istediğim bir noktadan da bahsetmek istiyorum. Sürdürülebilirlik temalı bir sergi için yapılan çalışmalarda geri dönüşüm ürünleri tabii ki kullanılacak ama kağıt ya da poşet gibi yıkandığında bozulacak ve kullanılmaz hale gelecek ürünler kullanmak ne kadar mantıklı, bilemiyorum.

FavorilerimDilara Serçe
Malzeme: Doğal boyalar, deniz kabukları, H&M'in sağladığı organik beyaz deri ve tül, mandala boncuk işlemeleri, 
mandala desenleri, beyaz scuba kumaş, batik kumaşÖzge Akten 
Malzeme: H&M Conscious serisi kumaşları, dantel, üstübü, pet şişe, duş kaydırmazı, 
jüt ipi, keçe, artık kumaşlarAşkım Nehir Ünal
Malzeme: Kanser tedavisi sırasında hasta ışınlanırken başını sabit tutmak için kullanılan termoplastik baş-boyun maskesi, yapay gül, balonlu naylon, beyaz kum boncuk, geri dönüştürülmüş kıyafet


Daha fazlasını görmek isterseniz sergi 4 Aralık'a kadar ziyarete açık olacak.


Sergi hakkındaki görüşlerinizi yorum olarak benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca Tasarım Bienali kapsamında katıldığınız diğer etkinlikleri de yorum olarak yazabilirsiniz. Umarım bu yazımı beğenmişsiniz. Sosyal medyada paylaşarak da destek olabileceğinizi hatırlatır, dünyanın daha yaşanılabilir bir yer olması dileklerimle yazımı sonlandırırım :)

You Might Also Like

2 yorum

  1. İhtiyacınız olan bir ürünü ya da kıyafeti sıfır almak yerine, 2. el olanını almanız hem size hem de topluma ve dünyaya katkı sağlar. 2. el ürün ve kıyafetlerin alınıp satılması tüketimi yavaşlatır, doğal kaynaklarımızın korunmasına yardımcı olur. 2. el yaşam tarzını destekliyor, ben de sizinle bir makale paylaşmak istiyorum izninizle: https://www.tarz2.com/kendimiz-Icin-toplumumuz-Icin-dunyamiz-Icin-2-el-yasam

    YanıtlaSil
  2. Yorumunuz ve paylaştığınız yazı için teşekkürler, hemen göz atacağım.

    YanıtlaSil