Aqua Shock || Borusan Contemporary

03:57

Modern insan, kendi çıkarları için tüketmeye doymuyor. Dünyanın enerji kaynakları ve doğal kaynaklar, her gün, bilinçli ya da bilinçsiz olarak tarafımızdan tüketiliyor. Bu konuda yapabileceğimiz çok şey var, ama belki de en önemlisi, insanoğlunun çevre üzerinde nasıl bir güç uyguladığının ve bunun sebep olduklarının farkında varabilmemiz.


Borusan Comtemporary, Kanadalı fotoğraf sanatçısı Edward Burtynsky'nin eserlerinin sergilendiği Aqua Shock sergisine ev sahipliği yapıyor. Bu postta geçtiğimiz günlerde görme şansı bulduğum Aqua Shock sergisi hakkındaki izlenimlerimden bahsetmek istiyorum. Eğer bu sergiyi gezdiyseniz siz de izlenimlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Serginin en can alıcı noktası; sanatçının büyük ve etkili fotoğraf çalışmalarının -estetik açıdan ziyaretçileri tatmin ederken- dünyanın en önemli problemlerinden birine bambaşka ve geri dönüşü olmayan bir bakış açısı ile bakmalarını sağlaması, bir nevi su şoku yaratması.

"Su Projesinden Bir Seçki" olarak Burtynsky'nin üzerinde en çok çalıştığı eserler, büyük bir teknolojik ekipman desteği ile yaratılmış. Su kaynaklarının insan müdahalesi ile nasıl şekillendiğinin somut, cesur ve ilgi çekici örneği olan çalışmalar, modernleşmek(!) ve zenginleşmek(!) adına düşünmeden yaptığımız eylemlerin bir gün intikam alırcasına bize geri döneceğini hatırlatıyor.

Favorilerim:

Kükürt Tortularından Oluşmuş Gölet #2 
Polk Vilayeti, Florida, ABD
2012


Colorado Nehri Deltası #2
San Felipe yakınlarında, Baja, Meksika
2011


Thjorsa Nehri #1
İzlanda
2012


Borusan Contemporary'de 29 Ekim'de ziyarete açılan Aqua Shock sergisinde yer alan eserlerin devamını görmek için 19 Şubat 2017'e kadar vaktiniz var.

Bu postu okuduğunuz için teşekkürler, umarım beğenmişsinizdir. Sosyal medyada paylaşarak destek olabilir, tüm görüş ve önerileriniz için yorum bırakabilirsiniz.

You Might Also Like

4 yorum

  1. Güzel ve Akıcı yazınız için teşekkür ederim, blogumu izlemeye alırsanız sevinirim... https://hastaliktakip.blogspot.com.tr

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yorumunuz için teşekkürler, ben de takipteyim :)

      Sil