Events in İstanbul || İlham Veren Kasım Ayı

09:10

Soğuklarıyla kışı aratmayacak, 2017'ye bir adım daha yaklaştığımız, Instagram'da "Kasım'da Aşk Başkadır" temalı sevgili fotoğraflarından şimdiden gına geldiğimiz, mutluluğu kitap-kahve-kedi üçlüsüyle arayacağımız sonbaharın son ayına hoşgeldiniz.Üşümemek için bu ay biraz daha kapalı alanları tercih edecek olsak da, şehirde etkinlikler tüm hızıyla devam ediyor. Tek yapmamız gereken tadını çıkarmak!
Festival3 - 6 Kasım Contemporary İstanbul 

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek olan, yerli ve yabancı çağdaş sanat eserlerini bir araya toplayan fuar, hem birçok eseri bir arada görmek hem de yeni galeriler keşfetmek için güzel bir etkinlik olabilir. Geçtiğimiz sene aşırı mesaj kaygılı, işin kolayına kaçıp kadın bedeni estetiği üzerinden prim yapan çok fazla eser vardı ve beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Bu seneden de pek umutlu değilim, ama gezme şansınız olursa izlenimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

24 Ekim - 6 Kasım Sahaf Festivali

İstanbul'a ilk geldiğim yıllardan beri gittiğim, çok vaktim olmadığı zamanlarda bile en azından bir uğradığım etkinlik. Bu yıl 10.su düzenlenen festivalde, yeni sahaflar keşfedebilir, aradığınız kitapların 2.ellerini bulabilir, plaklar ve film posterleriyle Yeşilçam'a zaman yolculuğunda bulunabilirsiniz. Taksim'e yolunuz düşerse Meydan'daki festivale bakmayı unutmayın derim.

12 - 20 Kasım Tüyap Kitap Fuarı

Kitapseverlerin her sene heyecanla beklediği diğer etkinlik olan Kitap Fuarı da 12 Kasım'dan itibaren TÜYAP Fuar Alanı'nda olacak. Bu yıl 35.si düzenlenen fuarda, kitaplarını severek okuduğunuz yazarlarla tanışıp imza alabilir, yeni yazarlar ve kitaplarını keşfedebilirsiniz.

15 - 20 Kasım İstanbul Komedi Festivali

İstanbul'da birbiri ardına türeyen festivallere alternatif arıyorsanız, bu ay"Ay gül gül öldük!" diyebileceğiniz bir festival var. BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) tarafından düzenlenen festivalde komedyenler ve ekranlarda bazen hüzünlendirip bazen güldüren sanatçılar sahne alacak. Gösteriler, BKM Tiyatro, BKM Mutfak, Zorlu PSM ve Uniq Hall'da gerçekleşecek, biletleri ise Biletix'de bulabilirsiniz.

22 Ekim - 20 Kasım İstanbul Tasarım Bienali

Ekimin son haftası başlayan Tasarım Bienali, şehri etkisi altına almaya devam edecek. Bienal zaman kavramı üzerine odaklanarak, "Türümüzün Tasarımı: 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl" temasıyla İstanbul'un birçok farklı noktasındaki çeşitli mekanlarda yer alacak. Alt, Depo, Studio X sanat galerileri, İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Galata Rum Okulu bienal bünyesindeki sergilere ev sahipliği yapacak. Buna paralel olarak İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye genelindeki bir çok üniversitede seminerler ve paneller; "Yaratıcı Mahalleler" başlığı altında İstanbul'un 16 mahallesinde markalarla etkinlikler yapılacak.

Tasarım Bienali kapsamında gezdiğiniz sergileri ya da katıldığınız etkinlikleri yorum olarak yazabilirsiniz.

http://bizinsanmiyiz.iksv.org/

26 - 27 Kasım Fashion Film Fest

Geçtiğimiz sene ilk defa yapılan Moda Filmleri Festivali, bu yıl 26-27 Kasım'da gerçekleşecek. Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nin ev sahipliği yaptığı film festivali bünyesindeki film gösterimleri, workshoplar ve seminerler ücretsiz olacak. Program henüz açıklanmadı, o yüzden takip etmekte yarar var.

http://fashionfilmistanbul.com


Sahne Sanatlarıİstanbul Şehir Tiyatroları

Bu ay şehir tiyatrolarında Edmond Rostand imzalı Cyrano De Bergerac, Çehov'un dramatik oyunu Martı, Maxim Gorki'nin klasikleşmiş oyunu Ayaktakımı Arasında gibi dünyaca ünlü oyunları izleyebilirsiniz.

http://ibb.gov.tr/sites/sehirtiyatrolari/tr-TR/Sayfalar/Anasayfa.aspx

İstanbul Devlet Tiyatroları

Devlet Tiyatroları'nda izlediğim hiç bir oyundan memnun kalmadan ayrılmadım. Oyuncu kadrosu inanılmaz başarılı ve yetenekli. Duşan Karaçeviç'in ünlü oyunu Profesyonel gibi kaliteli bir çok yerli ve yabancı oyunu Kasım ayında Devlet Tiyatroları sahnelerinde görebilirsiniz. Ama yoğun ilgiden dolayı biletler çok çabuk tükendiği için sıkı bir takipçi olmanız gerekebilir.

Biletleri http://www.biletiva.com/devlet-tiyatrolari/basic adresinden bulabilirsiniz.

Fındıkkıran Balesi

Bu ay Süreyya Operası'nda tüm zamanların en iyi balelerinden biri olan Fındıkkıran var. Keşke Atatürk Kültür Merkezi de kapanmasaydı da, daha çok opera ve bale izleyebilseydik demeden duramıyor insan!


Sinema


Albüm 

Kendi okulum diye demiyorum ama Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının başarısı ile çok gururlanıyorum. Boğaziçili yönetmen Mehmet Can Mertoğlu 'nun ilk gösterimini Cannes Film Festivali'nde gerçekleştirdiği ve "Yılın En Yenilikçi Yönetmeni" ödülüyle geri döndüğü film 4 Kasım'da vizyona girecek. Kesinlikle Kasım ayı izlenecek filmler listemin ilk sırasında.

Kaptan Fantastik

11 Kasım'da vizyona girecek olan film, fragmanını izledikten hemen sonra, film listeme girdi. Pacific ormanlarında büyütüp eğittiği 6 çocuğu ile beraber yaşayan bir babanın, çocuklarıyla beraber modern dünyaya adım atmasını ve babalığını sorgulamak zorunda kalmasını konu olan çok tatlı bir aile filmi.

Arrival

Filmekimi'ndeki filmlerden biri olan, Amy Adams'ın başrolde olduğu Arrival da 11 Kasım'da vizyona girecekler arasında.

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

Harry Potter fanları el kaldırsın! Serinin tüm filmlerini izlemiş jenerasyonun bir ferdi olarak J.K. Rowling'in fantastik ansiklopedik kitabından uyarlanan ve 18 Kasım'da vizyona girecek olan filmi merakla bekliyorum!

AlexCamera10

Fenerbahçe'nin efsane kaptanı, Brezilyalı futbolcu Alex'in hayatını ve profesyonel yaşamını konu alan belgesel Fenerbahçelilerin ve futbol severlerin ilgisini çekecek gibi duruyor. Meraklısına, 25 Kasım'da vizyona girecek.

Geçtiğimiz ay vizyona giren ama hala izleyemediğim 2 film var, size de tavsiye ederim.

Julieta

All Of A Sudden


SergiBu ay Tasarım Bienali kapsamındaki ve geçen ay başlayan ama vakit bulup gidemediğimiz sergilerle dolu bir programımız olacak.

Borusan Contemporary

Borusan Contemporary'nin Perili Köşk'ü 29 Ekim - 19 Şubat tarihleri arasında 3 tane sergiye ev sahipliği yapacak.


 • Yazıt


Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu'na yeni katılan yeni medya eserlerinin İlhan Berk şiirleriyle buluşup farklı bir yoruma açılacağı sergi. Usta yazarın aynı zamanda resim yapıyor olması bu serginin çıkış noktasını oluştururken çağdaş sanatın farklı arayışları bir araya gelerek sanatseverlerle buluşuyor.


 • Aqua Shock 


Sanatçı Burtynsky'nin farklı ekipmanlar kullanarak, temel yaşam kaynağımız olan su ve günümüzde gittikçe artan su kaynakları problemleri üzerine yarattığı eserler, bu sergide yer alacak.  


 • Uçuş


Hava trafiğinin gerçek zamanlı görüntüsünü görmek ister miydiniz?  İstanbul, Londra, Los Angeles ve New York havalimanlarından alınan uçuş verilerinin manzaralarını, hava şartları, kuş göçleri, uydular gibi diğer etmenlerle birlikte gerçek zamanlı bir uygulama ile görmek. Doğal ve yapayı bir arada görmemize imkan sağlayan bu sergiyi oldukça merak ediyorum.

Pera Müzesi

İstanbul'un en sevdiğim müzelerinden biri olan Pera Müzesi'nde 10 Kasım'dan itibaren 2 yeni sergi yer alacak.


 • 10 Kasım - 29 Ocak - Işık Denizinde Bir Gezgin 


19. yüzyılın en iyi ressamlarından biri olan, deniz ve kentin bir arada olduğu İstanbul ve Venedik resimleriyle tanınan, Fransız sanatçı Félix Zeim'in eserleri bu ay Pera Müzesi'nde sergilenmeye başlayacak.

 • 10 Kasım - 07 Mayıs - Balkanlardan Gelen Soğuk Hava

Makedonya, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Bulgaristan, Sırbistan, Slovenya gibi Balkan ülkelerinin çağdaş sanatçılarının eserlerine yer verilecek olan sergi, "Rüzgar" teması üzerinde ilerleyecek. Sergi adını bir hava durumu söyleminden alırken, sanatçılar yaşadıkları coğrafyanın siyasi ve kültürel ortamını bizlerle buluşturacaklar.

Kaçırmayın!

Sanat Rastlantısı / Rastlantının Sanatı
30 Eylül - 03 Aralık
Akbank Sanat

Tek Ve Çok
6 Eylül - 13 Kasım
Salt Galata

Yüz Her Şeydir
8 Ekim - 19 Kasım
Art On İstanbul

Sözcükler, Sayılar, Çizgiler - Bilge Friedlaender
14 Ekim - 15 Ocak
Arter

Kayıt Dışı - Nil Yalter
14 Ekim - 15 Ocak
Arter

Gündüz, Işık, Gece
19 Ekim - 22 Ocak
İstanbul Modern

José Parla
27 Ekim - 24 Kasım
İstanbul'74


Yukarıdaki sergileri Ekim ayında yazmıştım. Hala gitmediyseniz Kasım ayında kaçırmamanızı öneririm. Aşağıdaki linkten detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

http://dijitalturta.blogspot.com.tr/2016/10/events-in-istanbul-ekim-etkinlik.html


Umarım bu ay kötü haberler almayacağımız ve insanca yaşamaya devam edebileceğimiz bir ay olur.  Herkese keyifli ve mutlu bir Kasım ayı diliyorum!

You Might Also Like

4 yorum

 1. Elinize sağlık, hazıra konmak güzel. İçinden bir bile yakalasam iyidir. Keyifli, mutlu günler size de..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler yorumunuz için :)

   Sil
 2. Ne güzel bir derleme olmuş bu. Gerçekten dolu dolu bir kasım ayı istanbulluları bekliyor. Özellikle kitap fuarına katılmayı çok isterdim ama ocak ayındaki Adana kitap fuarını bekleyeceğim.

  Kaptan Fantastik'i film festivalinde izledim. Abartılı bazı sahneleri olsa da güzel bir filmdi, ben sevdim. Özellikle filmin sonlarında bir şarkı söyleme sahnesi var mükemmel. Youtube'a düşserse her gün izlerim.

  Bir Harry Potter fanı olarak Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar'ı da izlemek isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle Fantastik Canavarları izledikten sonra film inceleme yazısı yazmayı planlıyorum, siz de izlemiş olursanız fikirlerinizi duymak isterim. Yorum için teşekkürler :)

   Sil