Sosyal Medya Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

06:30

Eski sevgililerimizi ya da içten içe sevmediğimiz insanların mutsuz olduğu görmek için gizli gizli takip ettiğimiz; özendiğimiz hayatları yaşayan insanları içten içe kıskandığımız; gittiğimiz, pahalı yemekler yediğimiz yerleri, satın aldığımız ürünleri, "bakın ben çok eğleniyorum" mesajı vermek istediğimiz kalabalık arkadaş grubu buluşmalarımızı fotoğraflayarak hava atmaya çalıştığımız sosyal medya platformlarını gün içinde ne kadar sık kullanıyoruz, farkında mısınız?


Sosyal medyanın bize kazandırdıklarını da kesinlikle inkar edemeyiz. Mesela toplumsal olaylar hakkında bilgi sahibi olmamızı ve örgütlenmemizi, dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan insanların hayatlarına dair fikir edinmemizi, amacımızı ve sesimizi duyurmak için çok sayıda insana ulaşmamızı sağlıyor. Ama bazen kullanmayı abartıyor ya da yanlış kullandığımız için yarardan çok zararını görüyoruz.

İşte bu yüzden bazen sosyal medya kullanımına, kısa bir süre de olsa, biraz ara vermemiz gerekebiliyor. Sosyal medya detoksu nedir ve nasıl yapılır sorularını cevaplamadan önce, geçtiğimiz hafta sosyal medya platformlarına erişimimizi engelleyerek tüm ülkece sosyal medya detoksu yapmamızı sağlayan devlet büyüklerimize ve ülke yönetimimize teşekkürü bir borç bilirim. Sonuçta her şey vatandaşın iyiliği için!


Öncelikle sosyal medya detoksuna ihtiyacınız var mı, onu bir çözelim.


 • Size bir şey sorulduğunda 140 karakteri geçmeyecek cevaplar veriyorsanız,
 • Gerçek hayatta hoşunuza giden bir şey olduğunda, beğeninizi göstermek için baş parmağınızla "like" işareti yapıyorsanız,
 • Sosyal medya hesaplarınızdaki paylaşımlar retweet edilmediğinde, beğenilmediğinde, paylaşılmadığında melankolik bir müzik eşliğinde depresyona giriyorsanız,
 • Tüm sosyal medya platformlarında hesabınız varsa, artık kullanmadıklarınızı bile silmeye kıyamıyorsanız,
 • Bir yere gittiğinizde ilk yaptığınız şey check-in yapmaksa,
 • Sosyal medyaya daha hızlı ulaşmak, daha kaliteli fotoğraflar paylaşmak için son teknolojiye paranızı yatırıyorsanız,
 • Çevrimdışı olduğunuzda çeşit çeşit kompleksler yaşıyorsanız,
 • Ülke genelinde sosyal medya kapatılınca kafayı yiyorsanız, tebrikler siz 1. dereceden sosyal medya bağımlısısınız ve acilen rehabilitasyona yani sosyal medya detoksuna ihtiyacınız var!
Sosyal medya detoksu yapmak için illaki bağımlı olmanız gerekmiyor bu arada. Biraz kafanızı boşaltmak, kendi iç sesinizi dinlemek, bitirmek istediğiniz işlere odaklanmak, sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirmek, sosyal medya olmadan nasıl yaşayacağınızı görmek için de kısa bir ara verebilirsiniz.Akşam 9'dan sonra sosyal medya kullanmayı bırakanlar, sabah-öğle-akşam olmak üzere kendilerine günde 3 defa sosyal medya hesaplarını kontrol etme izni verenler, işteyken ya da odaklanması gereken bir konu olduğunda telefonunu kapatanlar gibi sosyal medya detoksunu farklı yöntemlerle yapanlar var. Ama bu yöntemlerin genelde pek işe yaramadığı söyleniyor, ya da birkaç gün uygulandıktan sonra aynı rutine geri dönülebiliyor.

Sosyal medya detoksunu da bir diyet gibi düşünün. Hayatınızın tamamında diyet yapmadığınız gibi tamamında detoks yapmak zorunda da değilsiniz. Ama nasıl bir kere diyet yaptıktan sonra daha sağlıklı beslenmeye gayret gösteriyorsak, bu sosyal medya detoksundan da öğrenecekleriniz ve hayatınızda kalıcı olarak yer edecek şeyler olmalı.

Etkili bir sosyal medya detoksu yapmak için, insanların iyi sonuçlar aldığı yöntemlerden derlediğim öneriler şu şekilde;

1- Öncelikle detoks yapacağınız süreyi belirleyin. (Cuma akşamından Pazartesi sabahına kadar, gibi)
2- Telefonunuzdan ya da tabletinizden sosyal medya uygulamalarını silin, bu en önemli adım.
3- Yanınızda sizi meşgul edecek bir kitap ya da dergi bulundurun. Otobüste giderken ya da uyumak üzere yatağınıza yattığınızda sizi telefonunuza yönelmekten alıkoyacak bir şeylerin olması işe yarayacaktır.
4- Hayatınızla ilgili alacağınız önemli kararlar, ev dekorasyonunuz, kariyer planlarınız gibi konularda beyin fırtınası yapın.
5- Çevrenizdeki insanlarla sohbet ederken, gerçekten konuşarak ve dinleyerek aktif bir şekilde sosyalleşin.


Sizin sosyal medya ile aranız nasıl? Kendinizi bağımlı olarak görüyor ve bir süre ara verme ihtiyacı hissediyor musunuz? Ya da daha önce sosyal medya detoksu yaptınız mı? Yorum olarak yazarsanız çok sevinirim.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Kendinize ve sevdiklerinize daha çok vakit ayırdığınız güzel bir gün dilerim!


You Might Also Like

4 yorum

 1. Sukurler olaun hic bukadar degilim :) insh olmamda

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen, her şey kararında güzel değil mi? :)

   Sil
 2. Çok faydalı bir yazı olmuş bence. Teşekkürler.

  Ben bazen bu detoksu yapıyorum. Bir ara Facebook olmadan yaşayamam gibi geliyordu. Listemdeki bütün arkadaşlarımın bütün paylaşımlarını görmek zorunda gibi hissediyordum. Yazın iki ay hesabımı kapattım, çok iyi geldi. Şimdi tekrar açtım ama eskisi kadar sık kullanmıyorum.

  Sosyal medyanın beni eskisi kadar mutlu etmediğini ve çok zamanımı aldığını fark ettim. Bu yüzden fazla kullanmıyorum artık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkürler :)

   Günümüz dünyasında sosyal medyayı bir nevi kullanmak zorundayız ama ne kadar bilinçli kullanırsak bize o kadar yararı olacaktır. Hayatı gerçekten yaşamak önceliğimiz olmalı :)

   Sil