Events in İstanbul || Giderayak Aralık Ayı

17:52

2016'dan son şansımız, biraz yorgun, bolca soğuk Aralık ayına hoşgeldik! Bu ay sizi bilmem ama, ben part-time unicorn olarak sürdürdüğüm hayatıma full-time kedi olarak devam edebilirim.Kış mevsiminin "hello bitchez!" diyerek hayatımıza girdiği Aralık ayında şehirde bizi bekleyen etkinlikleri, her ay olduğu, bir araya getirmeye çalıştım. Biraz geç kaldıysam affola dostlar!

Siz de bu ay katılmayı planladığınız etkinlikleri yorum olarak yazarsanız çok sevinirim.Dünya Müziği Günleri
7-28 Aralık
Akbank Sanat

Dünyanın dört bir ucundan dört müzisyenin sahneleriyle, farklı kültürleri tanıma şansı veren bu etkinlik, bu ay en favorilerimden biri. Hindistan, Vietnam, Nijerya ve Küba'dan müzisyenlerin geleneksel ve modern ezgilerle buluşan çalışmalarını dinlemek isteyenler için linki aşağıya bırakıyorum.

http://www.akbanksanat.com/akbank-sanat-beyoglu/akbank-sanat-dunya-muzigi-gunleri


Vodafone FreeZone Festivali
10 Aralık
Volkswagen Arena

Vodafone FreeZone sponsorluğunda, yılların eskitemediği MFÖ, asiliğiyle gönlümüze taht kurmuş Teoman ve son zamanların sevilen seslerinden Kalben konserleri, güzel bir akşam geçirmek isteyenler için alternatif olabilir.

http://www.biletix.com/etkinlik-grup/116288975/TURKIYE/tr


Karaköy Bira Festivali
23 - 25 Aralık
Ayı Karaköy

3 gün sürecek sokak festivali, 109 çeşit bira seçeneği sunuyor. Festival boyunca girişler ücretsiz, bu da demek oluyor ki, yediğinizi içtiğinizi siz ödüyorsunuz. Farklı biraları tatmak isteyenler için eğlenceli bir etkinlik olabilir.

https://www.biletino.com/event/eventdetail/3011


Çikolata Festivali 
25 Aralık
Zorlu Center PSM Fuaye Alanı

Nutella kavanozu ile yaşayan Tumblr'cı kızlarımıza müjde! Şaka bir yana, Aralık ayında bir festival olması gerekiyorsa, bu kesinlikle çikolata festivali olmalı! Yeni yıla geri sayım yaparken, canlı performanslar eşliğinde gurme çikolatalar tatmak istiyorsanız, 3 seans halinde yapılacak olan festivali ajandanıza not edin derim.

https://www.biletino.com/event/eventdetail/3056
Ernani
Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

Fındıkkıran Balesi'ne bilet bulamamış olabilirim ama Ernani Operası'na buldum. Dinlemeyi en çok istediğim operalardan biri. Aslında dünyaca çok ünlü bir opera ama bilmeyenler için Verdi'nin en ünlü operası. Bilet almak isterseniz diye linki de burada dursun.

https://www.biletiva.com/event/F4708

Bu arada AKM'ye ne oldu? Neden kapandı? Neden açılmıyor? Sanat ve kültür merkezleri neden kapanır ki?!


Godot'u Beklerken
Zorlu Center PSM

Abartısız en sevdiğim yazarlardan biri olan Samuel Beckett'in ünlü oyunu Godot'u Beklerken (Godoyu Beklerken diye okunur) de bu ay sahnelerde görmek istediğimiz türden oyunlardan. 5 Aralık ve 19 Aralık tarihlerinde Zorlu PSM'de.

http://www.zorlupsm.com/tr/etkinlik/sahne-sanatlari/tiyatro/godotyu-beklerken


Hamlet
İstanbul Devlet Tiyatrosu

Shakespeare'in -kelimenin tam anlamıyla- ölümsüz eseri Hamlet bu ay İstanbul Devlet Tiyatroları'nda. İstanbul Devlet Tiyatrosu, gerçekten gerek oyuncuları gerek oyunları ile her zaman kalitesine hayran kaldığım bir kurum. Ama Hamlet için de ne yazık ki, biletler tükenmiş durumda. Kendim için üzülsem de, ülkem insanı için gururlandığım nadir anlardan.


Othello 
Küçük Salon 

Söz konusu tiyatro ise klasiklere özellikle de Shakespeare'e bayılırım. Yine bir Shakespeare oyunu olan Othello Kadıköy'deki Küçük Salon tiyatrosunda sahnelenecek. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

http://www.kucuksalon.com/

Sevgi Müzikali
Müjdan Gezen Tiyatrosu

Bu ay boyunca ve Ocak ayı boyunca İstanbul, Ankara ve İzmir'de sahnelenecek olan müzikalin başrollerinde iki usta sanatçı, Müjdat Gezen ve Ayşen Gruda yer alıyor.

http://www.biletix.com/etkinlik-grup/118381733/TURKIYE/tr
Antique Romance
Pi Artworks
12 Kasım - 30 Aralık

Maude Maris'in resim ve heykellerinden oluşan minimalist solo sergisi, modern medeniyetleri ve antik kültürleri bir arada buluşturuyor. Maris'in çalışmaları, "duygunun mimarisi" olarak tanımlanıyor ve ziyaretçilere hem estetik hem de spiritüel bir deneyim sunuyor.

There Was A World, Once, You Punk
Blok Art Space
17 Kasım - 6 Ocak

Doğa bu güne kadar pek çok sanatçıya ilham verdi, hala daha vermeye devam ediyor. There Was A World, Once, You Punk karma sergisinde ütopik bir sembol haline gelmiş doğanın estetiği şiirsel bir anlatıma bürünürken, modern dünyadaki yetersizliği de eleştirel bir boyutta sorgulanıyor.

Kim Kimi Güverteden Atar
Salt Galata
23 Kasım - 15 Ocak

Oliver Ressler'in eserleri iddialı bir başlık altında Kasım ayının son haftasından itibaren Salt Galata'da sergilenmeye başladı. Sanatçının güç, vatandaşlık ve ekonomi üzerine ortaya çıkardığı çalışmalardan oluşan solo sergi; fotoğraf, film ve enstalasyon gibi farklı görsel disiplinleri bir araya getiriyor.

Metropol Rüyaları
Akademililer Sanat Merkezi
8 Aralık - 7 Ocak

Yaratıcı zihinlerin hayatı anlamlandırma çabası, serginin çıkış noktasını oluşturuyor. Hakan Kalay'ın kendi anlam arayışının bir sonucu olarak ortaya çıkan çalışmalarda, çizgi roman karakterleri ona eşlik ediyor. Metropolün kaotik atmosferini fantastik öğelerle buluşturan sanatçının eserlerini görmeden geçmeyin.

Tersine Coşkunluk
Dirimart Dolapdere
10 Aralık - 8 Ocak

Dirimart'ın bu yıl açılan 2. şubesi Dirimart Dolapdere, Kıbrıslı sanatçı Mustafa Hulusi'nin çalışmalarını bizlerle buluşturacak. Fransız Filozof George Bataille'e göre etki yaratan sanat, kendini sınırlamayı ve sınırsız boşluğa bırakmayı aynı anda içerir. Sanatçı, bu konsepten yola çıkarak, 6 yeni eserinde coğrafi sınırların gerçeklerini yansıtıyor.

Gittiniz gittiniz!


İnsan İnsanı Çekermiş
İstanbul Modern
2 Haziran - 18 Aralık

Siz Hala Hayatta Mısınız?
Depo Sanat Galerisi
6 Kasım - 11 Aralık

Kasım ayında başlayan sergilerin çoğu hala devam ediyor. Gitmek istedikleriniz olursa Kasım Ayı Etkinlik Rehberi'nin linkinden göz atabilirsiniz.

http://dijitalturta.blogspot.com.tr/2016/11/events-in-istanbul-kasim-etkinlik.html
Başka Sinema

2 Aralık'ta vizyona giren 3 tane yerli filmimiz var. Ben bu ay Başka Sinema'da 3'ünü de izlemeyi planlıyorum. Merak edenler için IMDb linklerini paylaşıyorum.
Mal di Pietre (Aşk Mektupları)
9 Aralık

Filmekiminden hatırlayacağımız orijinal adıyla Mal di Pietre, ucuz romantik filmlerin aksine ilaç gibi gelecek. Muhteşem oyunculukları ile Marion Cotillard ve Louis Garrel'in başrollerini paylaştıkları film, bu sene Cannes Film Festivali Altın Palmiye ödülüne aday.


Nocturnal Animals (Gece Hayvanları)
9 Aralık

Bu filmi gerçekten merak ediyorum ve yüksek beklentiler içindeyim. En sevdiğim oyunculardan Amy Adams ve Jake Gyllenhaal başrolde, yönetmen koltuğunda ise ünlü moda tasarımcısı Tom Ford oturuyor. Susan karakterinin (Amy Adams) geçmişi hatırlamasıyla değişecek hayatını konu olan gerilim filmi...

Collateral Beauty (Gizli Güzellik)
23 Aralık

Will Smith'i Manhattanlı bir reklamcı olarak göreceğimiz film, Collateral Beauty, 23 Aralık'ta vizyona girecek. Film konusundan çok zengin oyuncu kadrosu ile adından söz ettiriyor. Edward Norton, Keira Knightley, Kate Winslet, Rooney Mara gibi isimleri bir araya getiren film de, bu ay beklentileri yükseltenlerden.

Aşık 
30 Aralık

Unutulmaz halk ozanımız, aşık geleneğinin son büyük temsilcisi, kalbimize işleyen türküleri ve şiirleriyle Veysel Şatıroğlu'nun Aşık Veysel oluşunu konu alan biyografik film, 30 Aralık'ta vizyona girecek.

Umarım bu ay 2016'da yaşadığımız tüm kötü zamanları unutturacak kadar güzel bir ay olur. Herkese keyifli ve mutlu bir Aralık ayı diliyorum!

You Might Also Like

2 yorum