iPhone 8'de Bizi Bekleyen 8 Yeni Özellik

14:15

Geçtiğimiz günlerde, iPhone 10. yaşına girdi. Yani Steve Jobs'un ilk iPhone cihazı tanıtmasının, dokunmatik ekranın nasıl kullanılacağını göstermesinin üzerinden tam 10 yıl geçmiş. Apple'ın iPhone cihazı, aslında ilk akıllı telefon değil, ama kuralları tamamen değiştirdiği, hatta devrim yarattığı bir gerçek.İlk iPhone'dan bugüne değişen pek çok şey var. Apple, her cihazında kendini biraz daha geliştirerek, kullanıcılarını son teknoloji ile buluşturuyor.

Wall Street Journal'daki bir habere göre; Apple iPhone 8 için 10 farklı prototip hazırlığında.

Peki iPhone 8'de bizi neler bekliyor olabilir?
Aslında şuan için Apple tarafından kesin bir iPhone 8 tanıtımı yapılmadı. Ama sektördeki haberler ve dedikodular, aşağıdaki 8 özelliğin yeni cihazda bulunabileceği yönünde.
1) Cam Tasarım

Apple, gelecek cihazlarında kullanılmak üzere bir tasarımın patentini aldı. Anasayfa butonu olarak kullanılan tuşun, yan tuşların ve hiçbir kenarın olmadığı, tamamen cam kaplı bu tasarımı iPhone 8'de görebiliriz. Ayrıca bu tasarımın insan gözünü tarayarak açılacağı da dedikodular arasında.

2) Sanal Gerçeklik

iPhone 8'de olur mu bilinmez, ama sanal gerçeklik, Apple'ın üzerinde fazlasıyla durduğu bir konu. Telefonunuzun Pokemon Go tarzında bir sanal gerçeklik teknolojisiyle çalıştığını düşünün. Evet, beyin yakıyor!

Hatta Apple'ın arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle çalışacak bir gözlük (Apple Glass) tasarladığı da biliniyor ve bu gözlükler bu yıl çıkabilir.3) OLED Ekran

Hazır olun, iPhone 8'in OLED teknolojisine sahip ekranı olabilir. Apple, OLED teknolojisini daha önce Apple Watch ve yeni çıkan Macbook Pro'larda kullanmıştı.

OLED ekran aslında, LCD ekrana benziyor ama daha iyi renk çözünürlüğü ve geliştirilmiş kontrast gibi avantajları var. Ayrıca LCD ekranlar, arka plan ışığına ihtiyaç duyarken, OLED ekranda buna gerek yok. Pikseller kendisini aydınlatabiliyor. Yani kısacası, iPhone 8 ekranları büyük ihtimalle, daha gelişmiş bir teknolojinin ürünü olacak.

4) Daha Uzun Şarj Ömrü

iPhone 8'de OLED ekran olması halinde buna bağlı olarak, cihaz daha az ışığa ihtiyaç duyacak. Daha az ışığa ihtiyaç duyduğu için de şarj ömrü daha uzun süre dayanacak. Galiba bu en çok istediğimiz özellik!

5) İnce ve Hafif

Yine OLED ekran olması halinde cihaz arka plan ışığına ihtiyaç duymayacağı için tasarım iPhone 7 ve 7s'ten daha ince ve hafif olacak.
6) Kulaklık Girişi

Kulaklık girişini artık unutun. iPhone 7'den itibaren kulak girişi ve kördüğüm olmuş kulaklık kabloları tarihe karıştı. Apple, kablosuz kulaklıklarını kullanmamızı bekliyor ve bu durum iPhone 8'de de aynı kalacak.

7) Kablosuz Şarj

iPhone 8'de yer alabilecek en büyük yeniliklerden biri kablosuz şarj özelliği olabilir. Yani sadece kulaklıkları değil, aynı zamanda şarj kablolarını da yakın bir gelecekte unutmamız olası.

Bu dedikodunun kaynağı ise, iPhone için elektronik üreten Çinli bir firmanın, kablosuz şarj modüllerini test etmesi.

8) Üç Yeni iPhone

Bir analiz şirketinin raporuna göre Apple, 3 çeşit iPhone piyasaya sürecek.

Bir cihazın ekranı 5.5 inch, diğerleri ise 4.7 inch olacak.

5.5 inch büyüklüğünde olan cihazın OLED teknolojisine sahip bir ekranı olacak. Diğerleri LCD ekran ile devam edecek.

Raporda aynı zamanda metal-cam çerçevenin, tamamen cam tasarımla değişeceğinden de bahsediliyor.


İlk iPhone'da kopyala-yapıştır özelliği bile yoktu. Şimdi ise sanal gerçeklikleri, kablosuz şarjları konuşuyoruz. Ürettiği ilk telefonla sektörde devrim yaratan Apple, 2016 yılında her gün ortalama 500.000 adet iPhone satmış. 2017'de bu rakam sizce nasıl olur?


Biz sokakta her an ölüm korkusuyla yürürken, adamlar araştırıyor ve üretiyor. Bize de yastık altındaki dolarlarımızı bozdurup onların yaptıklarını satın almak kalıyor!


You Might Also Like

2 yorum

  1. Ahhh işte bu telefon değil tasarım harikası.Dünyanın 8.harikasıda olabilir 😃 güzel bir paylaşım olmus.Ellerinize sağlık

    Blogunuzu takip ediyorum banada beklerim.Sevgilerrr 😃

    YanıtlaSil