Türkiye'de İnternet Dizileri Tarihi

21:04


Televizyondaki dizilerin tam anlamıyla çöp olması, Y ve Z kuşağının internet bağımlığının her geçen gün artması, internet dizilerine büyük bir gelecek vaat ediyor.


Peki Türkiye'de internet dizileri ne alemde?
Türkiye'de yayınlanmış en iyi internet dizileri neler?
Masum, ilk Türk internet dizisi mi?
Fi dizisi nerede yayınlanacak?

Bu yazıda yukarıdaki soruların cevaplarını ve Türkiye'deki internet dizilerin -çok da uzun olmayan- tarihini bildiğim ve araştırdığım kadarıyla sizinle paylaşacağım.

Soru ve önerileriniz için her zaman yorum bırakabilirsiniz.

Düşük Bütçeli Yapımlar

Ülkede insanların çoğu BluTV'de yayınlanan Masum dizisi ile "internet dizisi" kavramıyla karşılaştı ama aslında Türk yapımı pek çok internet dizisi var. Bunları daha önce duymamamızın sebebi ise oldukça düşük bütçelerle çekilmeleri ve tabii ki ünlü oyuncuların oynamaması.

2013, 2014 yılları gibi, YouTube dizilerinin dünyada yavaş yavaş popülerleşmesi ile ülkemizde de bu konuda birkaç girişim olmuş. Ama ne yazık ki, -muhtemelen maddi kaynak yetersizliğinden- çoğu birkaç bölümden sonra yayınlanmamış.

Özellikle Sıfır 1 dizisi, bu dizilerin içinde bu piyasaya en iyi tutunanı. Yaklaşık bir ay önce 2. sezonun finalini yapan Adana dizisi, YouTube üzerinden yayınlanıyor ve her bölümü ortalama 5 milyon izleniyor.
Televizyondan İnternete Geçme Çabaları

Tabii dünyayı Netflix kasıp kavururken, biz de kendi imkanlarımızla ona rakip çıkmaya çalıştık.

2012 yılında Doğan Yayın Grubu kendi kanallarındaki içerikleri bir araya toplayan (sonradan BluTV'ye evrilen) netd sitesini açtı. Başlarda ücretsiz olarak dizilerin eski bölümlerini falan yayınlayan site, 2015 yılında ücretli yayın yapacağının sinyallerini verdi.

2014 yılında KanalD'de başlayan ve sadece 1 sezon süren Ulan İstanbul dizisinin son 6 bölümü sadece internette yayınlandı. Yayınlanan son dört bölümü ise -yanlış hatırlamıyorsam- netd üzerinden bölüm başı 2 TL gibi bir ücret karşılığı yayınlandı. Tabii, iki sene öncesinden bahsediyoruz, sanırım Türkiye o zaman buna hazır değildi. Cüzi de olsa bir dizi için para verme fikrini sevgili yurttaşlarımız çok sıcak bulmamış olacak ki, dizi final yapmak zorunda kaldı.

Bunun dışında 2013-14 yıllarından beri hemen hemen her kanal, kendi dizilerinin ve eski dizilerinin bölümlerini sitelerine yükledi ve dizileri televizyondan takip etmeyen izleyici trafiğini böylelikle kendi sitelerine çekmiş oldu. Şimdilerde dizilerin internete yüklenen bölümlerine o kadar çok reklam koyuyorlar ki, televizyonu aratmıyor.

Buna ek olarak, İçerde dizisi ilk yayınlandığında, dizinin tüm bölümleri televizyondan hemen sonra YouTube kanalına yükleniyordu. Bence diziyi tek parça izlemek isteyenler için bu oldukça güzeldi, ama uzun sürmedi, bölümleri YouTube'dan alıp 8 parça halinde ShowTv'nin kendi sitesine yüklediler, sağolsunlar!Netflix'in Türkiye'ye Gelmesi

Onların "Netflix & Chill" keyfi varsa, bizim de "Pijama-Terlik-Televizyon"umuz var.

Şaka bir yana, Türkiye'de internet dizilerinin atağa geçmesini tetikleyen en önemli etken, bence geçen sene Netflix'in tam anlamıyla Türkçe yayına başlamasıdır.

"Bizde diziye kimse para vermez." mitini kıran Netflix aboneliği, Türkiye'deki girişimcilerimizin (!) kafalarını açtı. "Aa! Bak burada da para var" diye düşünenler, hemen Netflix benzeri birer platform açtı.

Doğan Yayın Grubu BluTV ile, Doğuş Yayın Grubu da puhu tv ile hem birbirlerine, hem de Netflix'e rakip oldular.

Böyle girişimler iyi güzel, yeniliklere tabii ki açığız. Ama özgün olmayan girişimler görmekten de biraz bıktık sanki. Blu TV ve puhu tv kullanıcıları, genelde pek güzel yorumlar yazmamışlar. Benim hiç birine üyeliğim yok ama yorumları özetlemek gerekirse ortaya şu sonuç çıkıyor: İkisi de yapı olarak Netflix'e benziyor ama kalite olarak iyi değiller.

Yapılmış ve başarılı bir örneğe bakıp benzerini yapmaya çalışmak kolaydır, ki görünüyor ki bunda bile başarılı değilsiniz, değil sizden orijinal bir şeyler bekleyelim. (Tabii biz de medya işleri biraz farklı yürüyor bildiğiniz üzere.)İlk İnstagram Dizisi 

Based İstanbul ve Puma'nın işbirliği ile ortaya çıkan, toplamda 10 bölüm süren ve her bölümü birer dakikalık Instagram dizisi #ÇizgiyiGeç, 2016 yılının Eylül ayında başladı. Puma'nın sponsorluğunda çekilen dizide giyilen her kıyafet ve ayakkabı haliyle Puma markaydı. Ama onun dışında "kendin olmayı" teşvik eden, stil, müzik, moda ve spor dolu, cool bir mini diziydi.

İzlemediyseniz bir göz atmanızı öneririm. Bölümleri Based İstanbul'un Instagram hesabında bulabilirsiniz. Ama üzerinden yaklaşık 6 ay geçtiği için sayfada çok fazla aşağı inmek istemiyorsanız aşağıdaki linkten de bölümlere ulaşabilirsiniz.

http://basedistanbul.com/category/tv/cizgiyigecİlk Büyük Bütçeli İnternet Dizisi; Masum

Masum dizisi için, Türkiye'de ünlü oyuncuların oynadığı ve büyük bir bütçe ile çekilen, ama televizyonda değil de internette yayınlanan ilk dizi diyebiliriz. Dizinin tanıtımı için internette ve bilboardlarda büyük reklamlar yapıldı ve Ocak ayının sonunda (2017) yayınlanmaya başladı.

Bu dizi sayesinde BluTV'nin bilinirliği de oldukça artmış oldu. Aslında artan sadece bu değildi, ülke genelinde "televizyon dışında başka platformlar da dizi yapabilir ve ünlü oyuncular gerçekten bu dizilerde oynayabilir" algısı sonunda yaratılmış oldu. Tabii bir de bölümlerin süresi kısaldı!

Tabii hayaller Orange is The New Black (Netflix'in orijinal dizisi), gerçekler Masum, ama olsun.

Dizinin konusu hakkında bile hiçbir fikrim yok, ama BluTV kullanıcılarının söylediği kadar kötü bir yayın ve hizmet sağlıyorsa, bir değil beş tane kaliteli orijinal dizi de çekseniz, istenilen başarıyı yakalayamayabilirsiniz.Fİ Dizisi ile Rekabet Kızışıyor!

Azra Kohen'in Fi, Çi, Pi üçlemesi Fi adıyla dizi olarak uyarlandı. Serenay Sarıkaya, Ozan Güven ve Mehmet Günsur'un oynadığı yeni dizi Fi, 31 Mart 2017'de 60 dakikalık bölümlerle puhu tv'de yayınlanacak. Fi dizisinin puhu tv'nin bilinirliğini şimdiden yükselttiği ise göze çarpan bir gerçek.

Diziyi izlemek için üye olmak gerekiyor mu bilmiyorum açıkçası, biliyorsanız yorum olarak yazarsanız sevinirim.

Bu dizi ile beraber Blu TV ve puhu tv rekabeti de alenileşti haliyle. Artık iki farklı platformda iki farklı, büyük bütçeli internet dizimiz var. Bu da demek oluyor ki, benzer platformların ve dizilerin devamı gelebilir. Gelsin de.

Dünyada insan beyni ile yapay zekanın birleştiği projeler (bknz. Elon Musk'ın Neuralink projesi) konuşulsun, biz de siyasetten arta kalan zamanlarımızda dizilerden konuşalım, ne çıkar!Hala burda mısın? O zaman hemen gitme:

En Cool Gençlik Dizileri

Okula Dönüş Kombin Önerileri || Back2School Lookbook

Yabancı Dizi || En Cool Netflix Dizileri


You Might Also Like

2 yorum

  1. Bir internet yayıncılığı oturtma fikri var ama televizyon hala günümüzde aptal kutusu olarakta görülse en büyük araç. İnsanlar internette sabit kalmakta çok net değiller. Dizi bazlı bir izleme tarafiğimiz var ama onlarda Amerikan dizilerinin getirdiği seyirle alakalı. Şuanda yapılan internet dizileri gelecek için bir prototip birkaç seneye bir kitle yakalar. Burda şu etken olabilir internet hızları sabitlenir, hareket halinde izleme durumunda sıkıntılar çekilmezse bizde de internetleşen bir toplum olabilir. Birde bir model çıkmalı şuanda onunda ekskliği var tabi.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Umarım şuan yapılan internet dizileri, gerçekten kaliteli yapımların ortaya çıkması için bir adım niteliği taşır. Yorumun için teşekkür ederim.

      Sil