Mitos ve Ütopya || Zilberman Gallery

18:10

İstanbul üzerine söylenmiş bir çok söz, yazılmış bir çok şiir ve yapılmış bir çok resim var. İstanbul, doğunun ve batının, geçmişin ve geleceğin, yaşanmış olanın ve vaat edilenin bir araya gelmesiyle zıtlıklardan ve ironiden beslenen kültürüyle günümüzde yine sanatçıların yaratım süreçlerine ilham vermeye devam ediyor.Bu postta geçtiğimiz hafta sonu görme şansı bulduğum "Mitos ve Ütopya" sergisi hakkında izlenimlerimden bahsetmek istiyorum. Eğer bu sergiyi gezdiyseniz, siz de izlenimlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Doğu'yu temsil eden 'mitos' ve yüzü batıya dönük 'ütopya'nın birlikteliğinin vücut bulmuş hali olan bu coğrafyanın ürünü "Mitos ve Ütopya", sanatçı Burçak Bingöl'ün 6. kişisel sergisi.

Sanatçı bu sefer seramik yapmayarak daha önce var olanı ele alıyor ve günümüze uyarlıyor. Topkapı Sarayı'ndan bir çini panonun parçalara ayrılarak yeniden var olması, nesneyi ve zamanı, geçmiş ve gelenek etrafında buluşturuyor. Bingöl, kültürel bir mirasın peşinden giderken aynı zamanda maddeye verdiği farklı şekil ve formlarla kendini ifade etmenin yollarını arıyor.

Favorilerim:


Hasbahçe, 2017
Mekana has yerleştirme; kuru çiçek, kil, metalEğer Kelime Şeyi Resmetmeye Borçlu İse, 2016
Arşivsel pigment baskı (76x56cm)
Recaizade Mahmut Ekrem'in Araba Sevdası romanından alıntı; dijital baskı, her biri 21x29,7cm
Yerleştirme; kuru gül, kil, seramik, arşivsel dijital baskıZilberman Gallery'de 28 Şubat tarihinde ziyarete açılan sergideki eserlerin tamamını görmek için 22 Nisan'a kadar vaktiniz var.

Bu postu okuduğunuz için teşekkürler, umarım beğenmişsinizdir. Sosyal medyada paylaşarak destek olabilir, tüm görüş ve önerileriniz için yorum bırakabilirsiniz.

You Might Also Like

0 yorum