9 Alışkanlıkla Evde Daha Mutlu Hissetmek

18:34

"İnsanın evi gibisi yok." derler. Peki siz evinizde mutlu musunuz?

Evet, belki daha büyük ve daha güzel bir evde oturmayı herkes ister. Ama yaşadığımız yer neresi olursa olursa, içinde mutlu olduğumuz zaman, orası en lüks rezidanslardan, en pahalı sitelerden daha değerlidir.

Kedilerimle paylaştığım, küçük, mütevazi stüdyo dairemde mutluluğun peşine düştüm, 
size böyle bir liste hazırladım. 

Alışkanlık haline getirdiğimiz zaman bu 9 davranış, evimizde daha mutlu ve daha pozitif hissetmemize yardımcı olacak. 


1)  Erken Uyanmak

Erken kalkmak zorunda olmasanız bile güne erken başlamak, hem evinizde daha mutlu hissetmenize hem de daha üretken olmanıza yardımcı olacak. 


Sabah Erken Kalkmak İçin 9 Öneri2) Yatağı Toplamak

Güne erken başlamak kadar düzenli başlamak da önemli. Uyandığınızda yatağınızı toplamayı alışkanlık haline getirmek, yatağın o davetkar bakışlarına yenilmenizi engelleyecek, aynı zamanda zinde hissetmenizi sağlayacaktır.


3) Kahvaltı Yapmak

Zamanla yarıştığımız için sürekli olarak ihmal ettiğimiz kahvaltı, aslında güne başlamak için ihtiyacımız olan tüm enerjiyi bize verecektir. Kahve ve mısır gevreği gibi şeylerle geçiştirmeden, her sabah peynirli, yumurtalı bir kahvaltı yapmaya özen gösterin. Vaktiniz yoksa bile, kahvaltı yapmak için erken uyanın. 


4) Bulaşık Yıkamak

Lavabonun içinde duran kirli tabakları görmeyi kim ister? Kullandıktan sonra bulaşıkları yıkamak ve dolaba kaldırmak da alışkanlıklarınızdan biri olsun.


5) Kendine Zaman Ayırmak

Bu özellikle kalabalık bir evde yaşayanlar için oldukça gerekli bir alışkanlık. Kendinizle baş başa kalabildiğiniz -kısa da olsa- bir zaman yaratmanız çok önemli. Çünkü bazen bir fincan kahve eşliğinde, pencereden uzaklara bakıp kafamızın içindeki sesleri dinlememiz gerekebiliyor.


6)  Çiçek Almak

Bu benim kesinlikle kazanmak istediğim alışkanlıklardan biri. Belirli aralıklarla evinize taze çiçekler almak -daha iyisi toplamak- yanından geçerken duyduğunuz kokusu, baktığınızda içinizi açacak renkleri ile hem sizin hem de evinizin modunu yükseltecektir. 


7) Yürüyüşe Çıkmak

Evinizin içinde geçirdiğiniz vakit kadar, dışarıdaki vaktiniz de mutluluğunuz için önemli. Hava şartları ne olursa olsun, her gün yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmek, bedeninizi ve zihninizi zinde tutacaktır.

8) Okumak

Her gün bir şeyler okumak, zaten yapmamız gereken bir şey. Ama bunu evinizin konforu ve sıcaklığında, yanınızda bitki çayınızla, en sevdiğiniz koltukta yapmak daha güzel olmaz mı? 

9) Paylaşmak

Evinizi başkalarıyla paylaşın. Ev arkadaşınız olmasa bile, zaman zaman arkadaşlarınızı yemeğe davet edin. Hayvanlara, bitkilere evinizi açın. Yaşadığınız yeri, başkalarıyla paylaşmayı öğrenmek, evinizdeki mutluluğunuzu taçlandıracaktır. 


Siz evinizde mutlu hissetmek için neler yapıyorsunuz? Yukarıdaki önerilerden hangisini en çok sevdiniz? Yorumlarınızı bekliyorum.


You Might Also Like

6 yorum

 1. Çok doğru ve çok faydalı bilgiler için teşekkürler 😊 Keşke uygulayabilsem, ilk 2 madde hiç yok 😕 Millete 14:30'da günaydın yazan birinin bu saatten sonra bu alışkanlıkları kazanması biraz zor gibi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrusunu söylemek gerekirse, ben de bu yazdıklarımı biraz da kendimi teşvik etmek için yazdım :)

   Sil
 2. Çok beğendim gerçekten :) Özellikle beşinci madde hepsine bedel cinste. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkür ederim, beğenmene sevindim :)

   Sil
 3. Çok güzel öneriler. Bazılarını yapıyorum bazılarını da günlük hayatın koşturmacasında unutuyorum.

  Evde mutlu olmak için güzel film ve diziler de izlenmeli. Ben koltuğa yayılıp güzel bir film ya da dizi izleyince çok mutlu oluyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için teşekkürler :)
   Kesinlikle dizi ve film izleme keyfi de evde yapılacak en güzel aktivitelerden :)

   Sil