Mamut Art Project 2017 || İlham Veren Sanatçılar

18:20

Mamutların nesli çoktan tükenmiş olsa, Mamut Art Project sanata yeni bir soluk getirmeye devam ediyor.

Akkök Holding sponsorluğunda 2013 yılından itibaren "ulaşılabilir sanat alternatifi" olarak hayatımızda olan Mamut Art Project, bu yıl da 26 - 30 Nisan tarihleri arasında KüçükÇiftlik Park'ta gerçekleşti.

Resim, heykel, fotoğraf, video art ve enstalasyonların yer aldığı MAP'te aynı zamanda dört gün boyunca performanslar da sergilendi.Bilmeyenler için Mamut Art Project şöyle işliyor: öncesinde genç sanatçılar ve yeni yetenekler eserleriyle başvuru yapıyor ve jürinin yaptığı elemenin ardından seçilen sanatçıların eserleri etkinlik alanında, kendilerine ayrılan 10 metrekarelik alanda sergileniyor. Bu sayede sanatçılar eserlerini galerilere, koleksiyonerlere, sanat platformlarına ve sanatseverlere tanıtmış oluyor.

Ben de bugün MAP'17 ardından eserleriyle dikkatimi çeken, bana ilham veren ve yeni keşfettiğim sanatçılara yer vermek istedim. Umarım beğenirsiniz.
Hallederiz İnş. Kooperatifi


Betondan bir dünyanın içine sıkışıp kalan, üretmekten çok tüketici olan bireyin, kendi kimliğini oluşturma çabalarının sorgulandığı, üç eserden oluşan Hallederiz İnş. Kooperatifi benim en beğendiklerimden biri oldu. Büyükşehirlerde sürekli artan çarpık yapılaşmanın ve inşaatların, hayatımızın bir parçası haline gelmesinin rahatsız ediciliği kara mizahı andıran bir üslupla anlatılmış. Başarılı ve çarpıcı.Gökçen Ataman Tanyer


Ülkemizin estetikten yoksun mimari anlayışı sadece beni rahatsız etmiyor anladığım kadarıyla. Sanatçı Gökçen Ataman Tanyer, Google Street View üzerinden Ankara'nın bazı apartmanlarına bakmış ve onları resmetmiş. Bu apartmanların görsel absürtlüğüne bazen o kadar alışıyoruz ki, hayatlarımızı da buna paralel şekillendiriyoruz.Seher Uysal


Sanatçının "Bir Kütüphane Denemesi" adını verdiği proje, benim açık ara en favorimdi. Aynı anda, birbirinden farklı çok sayıda şeyi düşünen, her şeyi kategorilendirmeye çalışan ve hiçbir şeyi unutmamak için yazan ve çizen biri olarak, o defterler benim için çok ilham vericiydi. Seher Uysal, farklı boyutlardaki 27 defteri, "her şey hakkında kitaplar"a dönüştürerek, bitmeyecek bir kütüphane projesi yaratmış. Arkasında yatan fikir çok zekice, defterlerdeki çizimler ise yetenekli bir gözün ve kalemin ürünü.Elif Nurşad


Çizgi romanlarda kadın karakterler ve süper kahramanlar görmek beni her zaman çok gururlandırmış ve mutlu etmiştir. "İstanbul'un Vahşi Kedisi" yarı kedi yarı kadın bir karakterin başrolde olduğu bir aşk hikayesini anlatıyor. Sanatçının sınırlı sayıda basılan çizgi romanı ve sayfa edisyonları, "sadece WhatsApp'ta büyüyebilen korkak kalplere inat" günümüzde ilişkilerin yapaylaşmasına ve sanallaşmasına bir eleştiri niteliği taşıyor.


Esin Nazlı Çınar


Wolfgang Borchert'in Sonra Yapılacak Tek Şey Var adlı şiiri üzerine düzenlenen "Tüm Bunlar Yarın Olacak." oldukça güçlü duygular hissettiren bir eser. Yıkılan duvarlar, savaş ve bombaları hatırlatırken, duvarların beyaz rengi insana kazandırdığı dinginlikle zaman durması etkisini yaratıyor adeta. Sanatçı da eserini "bütünden parçaya giden ve zamanda asılı kalan o an" diye açıklıyor. Bununla beraber, eser adıyla da, Ortadoğu coğrafyasında aşina olduğumuz savaşın soluğunu ensemizde hissetmemize neden oluyor. Ömer Dinler


Yanlış görmüyorsunuz, bunlar okul sıraları! Bu belki de kendimi en yakın hissettiğim çalışmaydı, çünkü hepimiz okul sıralarımızın üzerini karaladık değil mi? Sanatçı bunu, kapalı alana dayalı eğitim sistemimizin kendine ve topluma yabancılaştırdığı bireyin tepkisi olarak tanımlıyor. "İnsanın kapalı alandaki kısıtlanmışlığını" gözler önüne seren "Eğitim", yıllardır kanayan bir yara olarak önümüzde duran eğitim sistemimizin somut bir örneğini oluşturuyor.


Ben özellikle bu altı sanatçının eserlerinden çok etkilendim. Ama tabii ki ilham veren ve yetenek vadeden sanatçılar bu kadar ile sınırlı değildi. Toplamda 50 yeni sanatçının (bir kişinin intihal yaptığı tespit edildiği için sergi sonrası sözleşmesi iptal edilmiş.) eserlerine ve 15 sanatçının performanslarına yer veren bu organizasyon için Mamut Art Project'e teşekkürler.


Genç yetenekleri keşfedebileceğimiz, disiplinlerarası çalışmaları görebileceğimiz, şehre keyifli bir hafta yaşatan Mamut'u, 2018'de yeniden görmek için sabırsızlanıyoruz. Çünkü yaratıcılığın desteklendiği böyle organizasyonlara çok ihtiyacımız var.

Mamut Art Project ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.mamutartproject.com

You Might Also Like

0 yorum