Çevre Festivali'nden Ne Öğrendim?

18:05

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde, son balık tutulduğunda, beyaz adam paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anlayacak." - Kızılderili Atasözü 

Bugün, iki hafta önce gerçekleşen Kadıköy Çevre Festivali hakkında yazacağım. Haklı olarak bu yazıyı yazmakta neden bu kadar geç kaldığımı sorabilirsiniz. Hem vakit bulmakta zorlandım, hem de bu konuyu Dünya Çevre Günü (5 Haziran) bahanesiyle konuşmak istedim.

Kadıköy Belediyesi'nin her yıl Çevre Haftası'nda düzenlediği etkinlikler, bu sene Çevre Festivali'nde "kentte ekolojik yaşam" temasıyla hayat buldu. 26-28 Mayıs tarihleri arasında Selamiçeşme Özgürlük Parkı'nda gerçekleşen, doğayı korumak için emek veren tüm bileşenlerin yer aldığı festivalde benim de kendi adıma öğrendiklerim oldu.


Çevre Festivali'nden neler mi öğrendim?

1) Parkların toplum için önemi

Günümüz dünyasında bir ülkenin medeniyet seviyesi, doğaya ve çevreye verdiği önemle belli oluyor.
Festivalin yapıldığı Göztepe'deki Özgürlük Parkı, bugüne kadar İstanbul'da gördüğüm en güzel park olabilir. Değişik şekillerde budanmış ağaççıklar ve masmavi bir havuzla görsel bir şölen gibi sizi karşılayan parkta aynı zamanda, çocuklar için bolca oyun alanı, yürüyüş parkuru, açık hava tiyatrosu ve piknik alanı da yer alıyor.


Festival günü parka girdiğimizde ilk düşündüğüm şeylerden biri şu oldu:
Çocukların, yetişkinlerin ve gençlerin, gerçekten nefes alabileceği, şehrin içinde doğayı hissedebileceği, sporunu yapıp çimlerde oturabileceği parklara ne kadar çok ihtiyacımız var, değil mi? Her mahallede bir Özgürlük Parkı olsa, belki de gerçekten özgür oluruz, ne dersiniz? Çocuklar betonların grisinden başka renkler görür, hayvanlar arabaların altında ezilmeden mutlu bir şekilde yaşarlar, hafta içi gökyüzünü görmeden çalışan insanlar hafta sonlarını alışveriş merkezlerinde geçirmezler belki de.

Parklar, bahçeler, ormanlar, denizler... Hepsi o kadar önemli ki! İşte sırf bu yüzden İstanbul gibi büyük şehirlerde parklarımıza sahip çıkmalıyız!2) Mini Tarım Müzesi

Çevre Festivali'nde birbirinden faydalı dernek ve kurum stand açmıştı. Okul Öncesi Akademi de Anadolu'nun tarım aletlerini sergilediği Mini Tarım Müzesi ile ilgimizi çekti. Öğrendik ki, gezici bir çocuk müzesi olan Mini Tarım Müzesi, çocukları da uygulamaya dahil ederek onlara tarım ve çevre bilincini kazandırmayı amaçlıyor. Okulları ziyaret eden Mini Tarım Müzesi, öğrencilere buğday çimlendirme etkinliği yaptırarak Anadolu tarım kültürünün gelecek kuşaklara aktarılmasını hedefliyor.Çocuklu ailelere kesinlikle böyle doğa setleri alıp çimlendirme etkinliğini çocuklarıyla birlikte yapmasını öneririm. Hem çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmiş hem de onlara doğa sevgisini aşılamış olursunuz, ki bence bu da bir ebeveynin çocuğuna verebileceği en güzel hediye olur.

Okul Öncesi Akademi ve etkinlikleri hakkında daha fazla bilgi almak için websitelerini ziyaret edebilirsiniz:

http://okuloncesiakademi.com.tr/3) Karadeniz'in Mücadelesi

Çevre Festivali kapsamında Karadeniz İsyandadır Platformu'nun düzenlemiş olduğu söyleşilerden birine katılma şansı buldum. Bartın ve Rize'den karşı iki ekoloji mücadelesi örneğinin anlatıldığı söyleşinden hem doğa için birlik olmanın önemini ve hem de haksızlıklara karşı yeri geldiğinde tek başına mücadele etmemiz gerektiğini öğrendim.

Bartın Platformu'ndan Prof. Dr. Erdoğan Atmış, termik santrallere karşı örgütlenerek verdikleri mücadeleyi anlattı. Sayın hocamız, Karadeniz'deki mücadeleleri daha iyi anlamak ve ayrıntılı şekilde öğrenmek isteyenler için söyleşinin sonunda Deniz Yıldırım ve Evren Haspolat'ın derlediği Değişen Karadeniz'i Anlamak adlı kitabı önerdi.

Daha sonra Rize'de Salarha Vadisi'nde yapımı planlanan HES'e karşı, ineğini satarak tek başına mücadele etmekten korkmayan Yurttaş Kazım Amca (Kazım Delal) o güzel şivesi ve doğa sevgisiyle yaşamı savunarak bize unutamayacağımız dersler verdi.

Kazım Amca'nın konuşmasını Karadeniz İsyandadır Facebook sayfasından izleyebilirsiniz.

https://www.facebook.com/karadenizisyandadir/videos/4) Atık Getirme Noktalarımız

Çevre Festivali sayesinde Kadıköy Belediyesi'nin geliştirmiş olduğu, Kadıköy genelinde geri dönüşüm noktalarını harita üzerinde görme imkanı sağlayan mobil uygulamayı keşfetmiş olduk.

Kadıköy Belediyesi Atık Getirme Noktalarımız isimli uygulamada, ambalaj atıkları, atık ilaç,atık pil, bitkisel atık yağlar, cam ambalaj atıkları ve elektronik atıklara özel toplama noktalarını harita üzerinde görebilirsiniz. Ayrıca A'dan Z'ye evimizdeki tüm atıkları, geri dönüştürmenin yollarını öğrenebilirsiniz.Uygulamayı aşağıdaki linkleri kullanarak indirebilirsiniz.

iOS cihazlar için : https://itunes.apple.com/tr/app/kb-atik

Android cihazlar için : https://play.google.com/store/apps/kb-atik

Diğer belediyelerin de elbetteki atık toplama uygulamaları var, ama bu şekilde mobil uygulamalar kullanım kolaylığı açısından geri dönüşümü daha çok teşvik ediyor. Keşke her belediyenin böyle uygulamaları olsa dedirtiyor.5) Doğaya zarar vermeden yaşamak

Şehirde Ekolojik Uygulamalar Atölyesi'nin yapmış olduğu Zehirsiz Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Yapımı,
Kadıköy Hayvan Gönüllüleri'nin düzenlemiş olduğu Kedi Evi Yapımı, 
ÇEKÜL Vakfı tarafından yapılan Tohum Çimlendirme 
ve üç günde toplamda 70'den fazla atölye çalışmasıyla günlük hayatımızda doğaya zarar vermeden nasıl yaşayabileceğimizi, yapabileceklerimizi öğrendik.3 gün süren Çevre Festivali'nde doğayı korumayı ve farkındalık yaratmayı amaçlayan toplamda 40'dan fazla kurum ve dernek, standlarıyla yer aldı.

Çok sayıda akademisyen ve sivil toplum kuruluşu söyleşilerle üç gün boyunca İstanbullularla kendi deneyimlerini ve bilgilerini paylaştı.

Yeni Türkü konseriyle şarkılar gökyüzüne ulaştı.

http://cevrefestivali.kadikoy.bel.tr


Kadıköy Belediyesi'ne bu güzel festival için, geç de olsa teşekkür ediyor ve diğer belediyelere kentte ekoloji yaşam ve doğa bilinci konusunda örnek teşkil etmesini diliyorum.
You Might Also Like

0 yorum