Onur Haftası || Pride Nedir? Neden Kutlanır?

04:07

Dünyanın bir hafta boyunca rengarenk olduğu Pride haftasına hoşgeldiniz!


Bu yazımda, her şeyin başladığı Stonewall'dan Türkiye'deki Onur Yürüyüşleri'ne kısaca göz atacağız. Bunun yanında Türkiye'deki LGBT bireylere yönelik sivil toplum kuruluşlarından, cinsel terimler sözlüğüne çeşitli kaynaklar önereceğim.

Her zaman LGBT destekçisi olduğumu gururla söyleyerek, bu konudaki bildiklerimi ve araştırdıklarımı sizlerle paylaşmak istedim. Eklemek istediğiniz şeyleri yorum olarak yazabilir ya da dijitalturta@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Her Şeyin Başladığı Yer

Öncelikle her şeyin başladığı Stonewall'dan bahsedelim.


Stonewall ayaklanması, 1969 yılında 28 Haziran'da, New York'ta Stonewall Inn adlı bir bara yapılan polis baskınının ardından ortaya çıkan ayaklanma ve direniştir. Eşcinselliğin zihinsel bir hastalık sayıldığı, eşcinsellerin işe alınmadığı ve elektrik verilerek "tedavi" edildiği, eşcinsellerin alkol satmasının ve hatta bir araya gelip toplanmalarının yasak olduğu bir dönemde, Stonewall haklı bir direniş olarak plansız bir şekilde ortaya çıkmıştır. Ve bu direniş, LGBT hakları için mücadelede çok önemli bir yer edinmiştir.

Pride, tüm dünyada Haziran ayının sonuna doğru, Stonewall'u anmak ve LGBT topluluğunun mücadelesini duyurmak için bir hafta boyunca çeşitli etkinlikler ve törenlerle kutlanır. Pride Week, Türkiye'de Onur Haftası olarak ifade edilir.Türkiye'de Onur Haftası Kutlamak
  • Ülkemizde Onur Yürüyüşü ilk olarak 1993 yılında yapılmaya çalışılmış ama dönemin valisi tarafından izin verilmemiş, hatta etkinlikler için yurtdışından gelen misafirler bile sınır dışı edilmiştir. Bunun ardından Lambdaistanbul (1993) ve Kaos GL (1994) dernekleri kurulmuş ve Türkiye'deki LGBT mücadelesi sivil toplum kuruluşları tarafından devam etmeye başlamıştır.


Ayrıntılı bilgi almak isteyenler için Türkiye'deki LGBT Sivil Toplum Kuruluşlarını listeleyen şöyle bir sayfa buldum.

http://lgbtyasam.blogspot.com.tr/p/turkiyede-e.html


  • Türkiye'de Onur Yürüyüşü ilk defa 2003 yılında 30 kişinin katılımı ile yapılmıştır.  • 2005 yılından itibaren ise daha geniş kitlelerin katılımıyla İstiklal Caddesi'nde yapılmaya devam etmektedir. Aynı zamanda 2005 yılından itibaren Lambdaistanbul'un düzenlediği Hormonlu Domates Ödülleri, ülkenin en homofobik isimlerine ve kuruluşlarına verilmektedir.   • 2013 yılında yoğun katılımla gerçekleşen Onur Yürüyüşü'nde kullanılan "Nerdesin Aşkım? Burdayım Aşkım!", "Diren Ayol" ve "Velev ki İbneyiz" gibi ifadeler basında ve sosyal medyada oldukça geniş bir yer edinmiştir.   • Geçtiğimiz yıldan itibaren ise İstanbul Onur Haftası Etkinlikleri, Alperen Ocakları'nın hedefi haline gelmiş ve valilik tarafından izin verilse dahi yürüyüşün yaptırılmayacağı konusunda tehditler savrulmuştur. Tehditlere ve polis müdahalesine rağmen, binlerce LGBT birey ve LGBT destekçisi geçtiğimiz yıl İstiklal Caddesi'nde bir araya gelmiştir.


Öyle görünüyor ki, ülkenin bir kısmı eşcinsellerden ve eşcinsellerin örgütlenmesinden, bir araya gelip yürümesinden, renklerden, farklılıklardan rahatsız. Ama bu rahatsız kesim, kadın cinayetlerine ve çocuk tecavüzlerine de aynı şekilde rahatsız mı, aynı şekilde tepki veriyor mu tartışılır! Lezbiyenler, gayler, translar, biseksüeller vardır, renkler ve gökkuşağı vardır, bu bir tercih değildir! Buna alışın!

Bu konuda bir bilginiz, fikriniz yoksa da öğrenin ve LGBT bireylerin şiddet görmeden yaşamasına, eşit şekilde yaşam ve iş hakkı sahibi olmasına destek verin, ya da en azından engel olmayın.

Cinsel Terimler SözlüğüBu yıl, Pride yani Onur Haftası Etkinlikleri 19 -25 Haziran tarihleri arasında gerçekleşmektedir. Panellerden atölyelere, film gösterimlerinden partilere çeşitli etkinliklerle zenginleşecek ve 25 Haziran Pazar günü yine İstiklal Caddesi'nde yapılacak olan yürüyüşle sona erecektir.

Etkinlik takvimine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://tr.prideistanbul.org/etkinlikler/Görüş ve önerileriniz için yorum bırakmayı unutmayın. Umarım faydalı bir içerik olmuştur.

You Might Also Like

0 yorum