En Cool 15 Youtube Kanalı || Vol.2 Türkiye

22:11


Merve Özkaynak'tan, Melisa Beleli'sine; Nedir?'den Vogue Türkiye'sine birçok yerli Youtube kanalı takip ediyorum. Emin olun, bu listeye daha fazla kanal eklemek isterdim, ama şimdilik listemde videolarını ilk on saniyede kapatmadığım sadece 15 kanal var.Yazıya başlamadan önce Türk Youtuber'larda gözlemlediğim birkaç şeyden de bahsetmeden geçemeyeceğim.

Genel olarak, 10 bin takipçi edindikten sonra Hollywood yıldızı sendromu yaşadıklarını farkettim. İki yorum gelince "bu videoyu çekmemi ısrarla istediniz" geyiklerinden bunu anlıyoruz. Bir kısmı (yurtdışında doğup büyüyenleri tenzih ederim) gerçekten Türkçe'yi doğru düzgün konuşamıyor ve bu durumu düzeltmek için de hiçbir çaba göstermiyorlar. Büyük bir çoğunluğu da tüketim kültürünün yetiştirdiği neferler olarak, yaşları 10-20 arası arası değişen izleyicilerine ağır kimyasallı makyaj malzemelerini ve çevreye/etik değerlere duyarsız markaların kıyafetlerini, varoluş amaçları buymuşçasına öneriyor.

Bu tarz şeylere minimum maruz kalacağınız ya da video başına ortalama 10 dakikanızı harcadıktan sonra bir şeyler öğrenebileceğiniz kanalları kendi beğenime göre sizlerle paylaşmaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz.

Yerli Youtube Kanalları Önerileri

Bu listeyi oluştururken "cool" olma kriterlerim, kanalın özgün olması, kanal sahibinin kültürlü olması ve videoları izledikten sonra IQ seviyemin düşmemesidir.


Yabancı kanal önerilerinin yer aldığı yazımın linki aşağıdadır.

http://www.dijitalturta.com/2017/06/en-cool-youtuberlar.html

En Cool Youtuber'lar

Ruhi Çenet Videoları
2.227.842 abone • 251.169.790 görüntüleme

Bu ülkenin tartışmasız en iyi Youtuber'larından biri kesinlikle Ruhi Çenet. Videolarını izleyince, öncesinde ne kadar araştırma yaptığını çok net anlayabiliyorsunuz. Bilgi içeren videolarını bilim kurgu gibi izleyebileceğiniz, "imkansız sorulara cevaplar" bulabileceğiniz bir kanalı var. Gülmeme, ağlamama challange gibi saçma videolar çekip takipçilerini aptal yerine koyan Youtuber'lara benzemiyor, onun meydan okumaları daha çok 48 SAAT SOKAKTA '0 TL' ile YAŞAMAK gibi konular üzerine. Eğer hala Ruhi Çenet ile tanışmadıysanız, hemen kanalını ziyaret edip abone olmanızı öneririm.
Nilüfer Baş
72.399 abone • 4.333.347 görüntüleme

Harry Potter ve Game of Thrones severleri buraya alalım. Youtuber'lık kariyeri dışında, ODTÜ'de yüksek lisans yapan Nilüfer Baş'ın kanalında en çok kitap ve yabancı dizi, film önerileri üzerine videolar yer alıyor. Ama bence kanalın en güzel içerikleri 15 bölümlük Westeros tarihi serisi. Makyaj vloggerlarını izleyip 10 yaşında makyaj yapmaya başlayan çocukların olduğu dijital dünyada, Nilüfer Baş kadınların fantastik kitaplar okuyabileceğini, bunlar üzerine konuşabileceğini gösteren oldukça başarılı bir örnek.Barış Özcan
580.913 abone • 28.339.969 görüntüleme

Barış Özcan da Youtube Türkiye'nin en kaliteli Youtuber'larından biri. Hatta öyle ki, Youtube'nun Londra'da düzenlediği Sosyal Değişim Zirvesi'nde Türkiye'yi temsil eden tek Youtuber ve dünyadaki 12 değişim elçisinden biri. Eskiden Adobe'da çalışan, şimdi ise kendi deyimiyle "sanat, tasarım ve teknoloji konularına hikaye anlatıcılığı perspektifinden bakan" kanalın sahibi. Beyaz tişörtü ile Barış Özcan'a bakarken çok kültürlü ve zeki bir insanı izlediğinizi anlıyor, birçok konuda bilgi edinmek ve kültür seviyenizi arttırmak istiyorsanız da izlemeye devam ediyorsunuz. Kesinlikle zaman kaybı olmayan ve takip etmenizi önerdiğim bir kanal.Yorekok
390.423 abone • 26.464.850 görüntüleme

Youtube'da izlenme kazanmak için videolarında saçmalayan Youtuber'lara tepki olarak doğan, sarkastik yorumları ile hislerimize tercüman olan, kendi deyimiyle "ülkenin en boktan, manasız ve gereksiz" ama bence en cool kanallarından biri. Kendisine babakok diyen gamer, ekranda bilgisayar oyunu oynarken, bir yandan da gerçekten saykoluk sınırlarını zorlayan yerli ve zaman zaman da yabancı videolara yerinde eleştiriler yapıyor.İdil Tatari
575.145 abone • 67.468.888 görüntüleme

Youtube'da yer alan onlarca yemek kanallarından biri gibi gözükse de, İdil Tatari'yi diğerlerinden ayıran birkaç özellik var. Daha önceden spikerlik yaptığı için diksiyonu çok düzgün, kendisi de inanılmaz tatlı ve güleryüzlü bir insan. Benim gibi yemek yapmakla uzaktan yakından alakası olmayan bir insan için bile videolarını izlemek çok keyifli. Bazen çok afili malzemeler kullanıyor, bazen de o malzemelerin evde kolayca yapılışı bile anlatıyor. Yemek yemeyi de en az yemek yapmak kadar çok sevdiği için muhtemelen, çoğu insan tarafından da samimi bulunuyor. Bunların dışında İdil Tatari'yi başarılı bir içerik üreticisi yapan ise kanalında zorluk derecesi birbirinden farklı, hem Türk mutfağından hem de dünya mutfağından toplamda yüzlerce tarif olması ve sık sık video paylaşması.Simply Selin (Sadece Selin)
İngilizce kanalı: 30.426 abone • 1.630.679 görüntüleme
Türkçe kanalı: 115.112 abone • 8.860.307 görüntüleme

Onun kanalını ilk keşfettiğimde Amerika'da yaşayan bir Türk ailenin liseye giden kızlarıydı. Şimdi ise Cornell'de okuyan ve Karlie Kloss'un kod öğretme kamplarında kod yazmayı öğrenen, başarılı ve kültürlü, genç bir feminist olarak karşımızda. İlk önce Simply Selin adlı kanalı vardı, 2014'te ise Sadece Selin adıyla bir de Türkçe kanal açtı ve şuan ikisi için de içerik üretiyor. Amerika'da büyüdüğü için Türkçesi çok iyi olmasa da, bence takipçilerine kesinlikle çok iyi örnek oluyor.Ezgi'nin Kanalı
199.738 abone • 17.316.008 görüntüleme

Youtube Türkiye'nin ilk sinema/dizi kanalı olarak dünyamıza giren, sunuculuğunu Ezgi Zorba'nın yaptığı kanal, sinemaseverlere, ofis çalışanlarına, gerçek nerdlere ve çizgi roman severlere hitap ediyor. Özellikle makyaj kanalları çöplüğünde boğulmak istemeyenler için önerebileceğim başarılı bir kanal.
Ayşegül Altun
36.878 abone • 1.606.149 görüntüleme

İlgi alanı moda olanlara da önereceğim kanallar var tabii. Bunlardan biri Ayşegül Altun. Başlarda sarı saçlı gördüğümüz Ayşegül, şimdilerde tupturuncu saçları ve 2000'ler trendlerine duyduğu sevgi ile karşımızda. Bence kırmızı halı ve festival stillerini başarılı bir şekilde yorumluyor, çünkü tasarımcıların yıllar önceki defilelerine bile hakim. Favoriler videolarında ise sadece kıyafet ve makyaj malzemesi değil, o ay sevdiği animelerden Youtube kanallarına pek şey öneriyor.Tulu Erden
75.771 abone • 5.428.420 görüntüleme

Tulu Erden'in kanalında dizi ve film önerilerinin yanında, kırmızı halı yorumları, ünlülerin ve Youtuber'ların stil yorumları yer alıyor. Ayrıca kanalını diğerlerinden ayıran iki farklı video serisine devam ediyor ve devam da etmeli. Birincisi mahalle berberi; Tulu rastgele girdiği bir mahalle berberine saçlarını kestiriyor ve bu deneyimini düzenli olarak izleyenleriyle paylaşıyor. Onun dışında, dizi/film/klip/videolar üzerine yaptığı görsel inceleme videoları da özgün ve izlemesi keyif verici içerikler.
Arda Bektaş
69.550 abone • 5.356.632 görüntüleme

Türkiye gibi homofobinin gelenek kabul edildiği bir ülkede bir erkeğin açıkça eşcinsel olduğunu söylemesi bile, maalesef ki, büyük bir cesaret gerektirirken, Arda Bektaş Youtube kanalında makyaj yapıyor. Bu konuda biraz ikiyüzlü davrandığımı kabul etmeliyim, normalde makyaj kanallarını sevmem, hatta insanların makyaj yapmaya değil tam tersi yapmamaya teşvik edilmesi gerektiğini savunurum. Ama Arda Bektaş'ın kanalını seviyorum, çünkü alışılmışın dışında. Çünkü sadece kadınlar makyaj yapmaz.

Makyaj yapmayan kadınlar olduğu gibi, makyaj yapan erkekler de olabilir ve eğer kişi kendi isteğiyle yapıyorsa bu konuda başka birinin eleştirmeye, küfretmeye, tehdit etmeye hakkı yoktur.

Bu şekilde düşünmüyorsanız, Dijital Turta'yı takip etmemenizi önereceğim. Arda'yı ve kanalını toplumda makyaj yapan erkeklere, eşcinsellere ve kadınlara yönelik algıyı değiştirmeye çalıştığı için seviyorum. Size de tavsiyem, farklı fikirlere, hikayelere kulak vermeniz yönünde.

Deniz Cengiz
3.556 abone • 316.880 görüntüleme

Deniz Cengiz'in kanalındaki videoların görüntü kalitesi belki çok iyi olmayabilir ama aradığınız güzel bir mizah kanalıysa, hoşunuza gidecektir. Kanaldaki videolar genelde mini diziler ya da mini televizyon programları formatında ve hayatımızda yer alan insanları, bazen de bizi mizah ile eleştiriyor. Deniz Cengiz daha önce ListeList'in Youtube kanalı için Gözlem Kolu adlı bir seri de yapmıştı (bakmak isteyenler için linki aşağıya bırakıyorum), daha sonra da Kılavuzu Karga adında bir kanal daha açmıştı ama sanırım son zamanlar güncel değil.

ListeList Gözlem Kolu Playlist

Kılavuzu Karga Youtube Kanalı
En Cool Platformlar

Stolk
486.284 abone • 35.606.817 görüntüleme

Ağlanacak halimize güldüren, bazen gülüp geçtiğimiz şeylerin arkasındaki ağlanacak şeylerden bahseden, sunuculuğunu İbrahim Selim'in yaptığı, Türkiye ve dünya gündemi üzerine ironik bir haber kanalı. Ana akım medyanın haber programlarına nazaran daha iyi haber yaptığını düşündüğüm bu kanalı, eğer hala denk gelmemişseniz, size de öneririm.
Vibio
240.684 abone • 21.175.117 görüntüleme

Acılı ve yanlı video-biyografilerin kanalı, Vibio'nun vibiosu! Enva Medya tarafından yaratılan ve  ünlüler, diziler, efsane isimler, youtuberlar hakkında kendi deyimleriyle sansür mansür yok, bam bam gerçek biyografi videoları hazırlayan kanalın sunuculuğunu Pelin Olgun yapıyor. En sevdiğim yerli Youtube kanallarından biri olduğu için bu listede yer almazsa olmazdı.


En Cool Diziler

Sıfır Bir
604.516 abone • 111.371.750 görüntüleme

Daha önce Türkiye'de İnternet Dizileri Tarihi adlı yazımda da bu diziden bahsetmiştim. Büyük bir bütçesi, ünlü oyuncularla dolu bir kadrosu olmamasına rağmen, adından söz ettirmeyi ve toplamda 100 milyon izlenmeyi geçmeyi başarmış, "Bir Zamanlar Adana'da" geçen bir internet dizisi, Sıfır Bir. Sadece bir internet dizisi de değil üstelik, Türkiye'nin en iddialı, en gerçek, en sert internet dizisi olma özelliğini de taşıyor.Görünen Adam
185.593 abone • 11.683.556 görüntüleme 

Yine sadece Youtube'da yer alan bir internet dizisi daha. Ama bu en yenisi! Hem de çok sevdiğimiz, zaman zaman yaşadığı kafayı merak ettiğimiz yönetmen Onur Ünlü'nün dizisi. Haftada iki bölüm yayınlanan ve başrolünde Erkan Kolçak Köstendil'in yer aldığı dizinin konusu, görünmez insanların dünyasında birden görünür olan bir adamın hikayesi. Dizide zaman zaman absürt komedi yer alsa da, fantastik bir dizi tadında izlemenizi öneririm. Senelerdir drama ve entrikaya doymuş güzel ülkemizin insanları olarak, bence biz de fantastik bir yapımı ve yerli bir süper kahramanı hak ettik.Bonus

Listelist - Ali Ata Bak

Listeye son vermeden Ali Ata Bak serisinden bahsetmeden geçmem haksızlık olurdu. Listelist imzalı, haftalık edebiyat programı olarak başlayan ve 15 bölüm süren Ali Ata Bak, iki senenin ardından 19 Mayıs'ta yayına geri döndüler! Bilmeyenler için kısaca bahsedeyim, genç yazarlar Aytuğ Akdoğan ve Anıl Nişancalı'nın sunduğu ve her hafta farklı konuklarla şenlenen, her izlediğimde beni okumaya ve yazmaya teşvik eden, genç ve fazlasıyla "cool" bir program bu. ListeList Youtube kanalındaki tek güncel içerik bu program olduğu için kanaldan ziyade playlisti önereceğim. İzleyin, izlettirin! Böyle programlar daha çok olmalı ki, ortalık Onedio videolarına kalmasın.Şimdilik bu kadar. Ama yeni kanallar keşfettikçe paylaşmaya devam edeceğim.

Siz de takip ettiğiniz Youtuber'ları yorum olarak bu yazının altına yazabilirsiniz.


Yabancı Youtube kanal önerilerine de göz atmayı unutmayın.You Might Also Like

8 yorum

 1. Harika yazı :) Bana faydalı oldu valla :)

  birsenle.com

  YanıtlaSil
 2. Barış Özcan ve Yorekok efsanedir, başlığı görür görmez aklıma bu iki kanal geldi ve bu yazıda karşılaşmak beni sevindirdi. Yorekok kanalına benzer beğendiğim bir kanal var, Fena Değil diye. Bakmak istersen aşağıya bir videosunun linkini bırakıyorum.

  https://www.youtube.com/watch?v=HzPCq6xikpU

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Göz atacağım. Yorumun ve önerin için teşekkürler. Beğenmene sevindim ✌🏼

   Sil
 3. Benim için de çok faydalı oldu bu yazı. İlgimi çekenlere hemen abone oldum. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, beğenmene sevindim :) Yorum için teşekkürler!

   Sil
 4. Makyaj kanalı sevmediğini anladik, zevkler renkler tartışılmaz burası tamam. Ama her paragrafta defalarca bundan bahsedip, kin kusman çok yersiz. Sana makyaj seven/yapan/izleyen insanlar boş gelebilir. Ama başkalarına saygı gostermelisin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevmediğim ve rahatsız olduğum şey makyaj yapılması ya da izlenmesi değil, makyajın, tüketimin ve yapaylığın bir hayat amacı olarak sunulması. Saygısızlık yaptığımı düşünmüyorum ama söylemek istediklerimi "kin kusmadan" söylemeliyim elbette. Geri bildirimin için teşekkür ederim.

   Sil