Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

01:50

"Tüm dünyadaki asi kızlara: Daha fazlasını hayal edin. Daha yükseği hedefleyin. Daha çok savaşın. Ve, şüphe duyduğunuzda, hatırlayın. Siz doğrusunuz."

Külkedisi eğer bir erkek olsaydı? Ya da Rapunzel? 
O masalı oğlunuza okur muydunuz?


Kız çocuklarına neden prenses masalları anlatılır? 
Ve prensesler neden hep yakışıklı prens tarafından kurtarılmaya muhtaçtır?


Bugün, prenslerini beklemeyen ve kendi kaderlerini çizen gerçek prenseslerin ilham verici hikayelerini anlatan bir kitap önereceğim: Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler.






Elena Favilli ve Francesca Cavallo'nun derlediği, orijinal adıyla "Good Night Stories For Rebel Girls" kitabı 1 Aralık 2016'da yayınlandı. 

Neredeyse yayınlandığı günden beri sosyal medyada oldukça ses getirdi ve sadece kız çocuklarına değil, aynı zamanda her yaştan, dünyanın her yerindeki kadınlara da ilham verdi.


Kitabın Deniz Öztok tarafından yapılan Türkçe çevirisi Mart 2017'de Hep Kitap Yayınevi'nden çıktı. 

Peki bu kitap neyi anlatıyor?

Aslında her kız çocuğuna öğretilmesi gereken şeyi, yani istediği her şeyi yapabileceğini anlatıyor. Dünyanın her yerinden, kendilerine biçilmiş kaderi ve geleneklerin beklentilerini reddeden, başarılı ve asi 100 kadının hayat hikayesini anlatıyor. Hem de masalsı bir şekilde. 

Bu kadınlar birer Disney prensesi değil, gerçek hayatın içinden, tüm zorluklara rağmen güçlü bir şekilde çıkabilmiş ve yıllardır binlerce kadına ilham vermiş kişiler. Mesela Frida Kahlo, mesela Florence Nightingale, mesela Marie Curie.






Erkek çocukları, istediği her şeyi yapabileceğine teşvik edilerek büyütülürken, kız çocukları daha az özgüvenli yetiştiriliyor. İşte bu yüzden böyle bir kitaba ve bu kitapların daha fazlasına ihtiyacımız var. Çünkü küçük bir kız çocuğu, sadece bir gün evleneceği ve anne olacağı hayalleriyle büyütülmemeli. Çünkü o kız çocuğu büyüdüğünde, bilim insanı, uçak mühendisi, ressam veya tenis şampiyonu olabilir. Çünkü o kız çocuğu dünyayı değiştirebilir. 


D&R mağazalarından satın alabileceğiniz gibi, aşağıdaki linklerden de sipariş edebilirsiniz. 

http://www.idefix.com/

http://www.dr.com.tr/

http://www.kitapyurdu.com/

http://www.pandora.com.tr

http://www.babil.com/


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

7 Madde İle Frida Kahlo

Feminizm Hakkında Yanlış Bilinen 6 Doğru


You Might Also Like

1 yorum

  1. Haklarında daha çok şey bilinmesi gereken kadınlar!

    YanıtlaSil